Sınavdan Geçtik Trafikten Kaldık

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sınavdan Geçtik Trafikten Kaldık
Denizli'nin Çivril ilçesi Kıralan Bölge Trafik İstasyon Amirliği Ekipleri Trafik ekipleri, yaptığı yol denetimlerinde, sürücülerin trafik bilgisini ölçmek ve eksiklerini tamamlamak amacıyla 10 soruluk bir test uyguluyor.
denizli büyükşehir

Uşak - Denizli Karayolu üzerinde yolculuk yapan sürücüler, Çivril’e geldiklerinde Kıralan trafik kontrol noktasında beklenmedik bir uygulamayla karşılaşıyorlar.  Kıralan Bölge Trafik İstasyon Amirliği Ekipleri ekipleri, yaptığı yol denetimlerinde, sürücülerin trafik bilgisini ölçmek ve eksiklerini tamamlamak amacıyla 10 soruluk test bir uyguluyor.

Trafik kontrol ekipleri, durdurdukları araçların gerekli kontrollerini yaptıktan sonra, sürücü ve yolcuların de onayıyla, 10 soruluk trafik işaretlerinin bulunduğu bir testi cevaplıyor.

Trafikte en çok karşılaştığımız 10 trafik levhasının yer aldığı ve 3 şıklı çoktan seçmeli cevapların arasından doğruyu bulmaya çalışan yolcular hem eksiklerini görüyor hem de yanlış bildikleri işaretlerin doğrusunu öğrenmiş oluyorlar.

Trafik denetleme ekipleri 10 soruluk testin yanında sürücü ve büyük yolculara içinde trafik işaretleri ve kurallarının yazılı olduğu not defteri hediye ediyorlar. Küçük yolcular için hazırlanış artık ben de trafik polisiyim yazılı ve yine içinde trafik kaide ve kurallarını öğreten işaretlerin bulunduğu not defteriyle, sürücünün kural ihmali yapması durumunda onu uyarmak için çalabileceği kırmızı düdük hediye ediliyor.

Sürücülere yapılan testlerde doğru cevapları bilme ortalamasının %50’nin altında olduğunu gördüğümüz etkinliğin başarı dağılımı da eğitim seviyesine göre farklılık gösteriyor. Kişilere göre genellemenin yapılamayacağı gayri resmi başarı sonuçları şu şekilde: Üniversite mezunları %50, lise mezunları %35 Ortaokul ve ilkokul mezunları %30.

Trafikte her gün karşılaştığımız ve uymak zorunda olduğumuz trafik işaretlerinin bilinirliği konusundaki düşük başarı, sürücüler tarafından, yollarda “Allah emanet” yolculuk ediyoruz yorumlarına sebep oldu.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 2
  KIZGIN
Çameli’de 7 Gün Boyunca Gökyüzünde ŞenlikÖnceki Haber

Çameli’de 7 Gün Boyunca Gökyüzünde Şenli...

Soba Faciasında Ölen İkizlerden Seda, Yarın Takdir Belgesi AlacaktıSonraki Haber

Soba Faciasında Ölen İkizlerden Seda, Ya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!