MERKEZEFENDİ
17 Mayıs 2018, Perşembe 16:21 | A+ | A-

Denizli’ye Karşı Suç İşleniyor

Denizli’ye Karşı Suç İşleniyor

Denizli’ye Karşı Suç İşleniyor

TMMOB  Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı Serdar Alayont, yok olan Denizli Evlerine sahip çıkılmamasına tepki gösterdi. Alayont, “Tarihi değerlerimizin birer birer yitip gitmesi, kentimize karşı işlenmiş bir suçtur” dedi.

Denizli’de Anıtlar Kurulunun 1984 yılında yaptığı çalışmalar kapsamında, bazıları 19. yüzyıldan kalma olan 16 ev, Anıtlar Kurulu tarafından "koruma" altına alındı. Ancak, koruma altında olmasına rağmen bakımsızlıktan harabeye dönen binalar, evsizlerin ve madde bağımlılarının barınağı haline dönüştü. Bugün, koruma altına alınan tescilli 16 Denizli evinden en önemli 9'unun yandı veya yakıldı. 5 tarihi ev yangında kül olurken, diğer 4 tanesi de harabeye döndü. Yanan Denizli evlerinin son örneği Hulusi Oral Evi oldu. Ocak ayında yanan Oral evinin ardından Kurşunluoğlu Evinin sağlam kalan yanları otopark yapılmak amacıyla yıkıldı. TMMOB Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı Serdar Alayont, yaşanan bu gelişmelere tepki gösterdi. Denizli tarihine karşı suç işlendiğini aktaran Alayont, “Buna karşın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar kent tarihinin yaşaması için önemli. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin bu amaçla restore ederek Denizli halkının kullanımına açtığı anıt yapılar, tüm halkımız tarafından kullanılmakta ve kültürel mirasımızın gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamaktadır. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu bu koruma ve yaşatma çalışmalarının önemini bir kez daha vurgulamak isteriz. Yakılıp yıkılarak yok edilmeye çalışılan ve en değerli kültür varlıklarımızdan olan Denizli Evleri’nin korunmasında Büyükşehir ve İlçe Belediyelerine büyük görevler düşmektedir. Belediyelerimizin bu yapılara sahip çıkması ve restore ederek gelecek kuşaklara aktarması gerekmektedir.

TMMOB Mimarlar Odası Denizli Şubesi Yönetim Kurulu olarak, ilgili kurumları, kültür varlığı olarak tescil edilen bu yapıları yıkanlar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya ve acilen bu değerleri koruyarak gelecek kuşaklara aktarılması için gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz” dedi. DENİZLİ’NİN TARİHİ EVLERİ Kurşunluoğlu Evi: 1984 yılında tescillendi. Kullanılmayan bina, madde bağımlılarının mekânı haline geldi ve 2004 yılında çıkan yangında yok oldu. 2018 yılı Mayıs ayında otopark yapılması için içindeki yetişmiş ağaçlarla birlikte tamamen temizlendi. Denizli konut mimarisini yaşatan 150 yıllık binadan geriye şimdi yalnızca tescilli arsası kaldı. Hulusi Oral Evi: 1984 yılında Anıtlar kurulu tarafından tescil edilen yapı, Ocak 2018’de çıkarılan yangın sonucu büyük ölçüde hasar gördü ve yıkılma tehlikesi devam ediyor.

Tevfik Külahçıoğlu Evi: 1992 yılında Anıtlar Kurulu tarafından tescillenerek koruma altına alındı. 100 yıllık bina, tescillendikten 1 yıl sonra nedeni bilinmeyen bir yangında kül oldu. Abdüllüoğlu Evi: Atalar Mahallesi'nde bulunan Abdüllüoğlu Evi, Denizli'nin 80 yıllık mimari özelliğini taşıyan tescilli binalardan biriydi. 2002 yılında Anıtlar Koruma Kurulu tarafından tescillenip koruma altına alınan bina, 2003 yılındaki yangında alevlere teslim oldu. Onarılan bina bugün Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) hizmet binası olarak kullanılmaktadır. Günsoylar Evi: 1984 yılında tescillenen Günsoylar Evi'nin bir bölümü, hemen yanında apartman yapılırken yıkıldı. Daha sonra kalan bölümleri de yerle bir olan tarihi evden geriye yalnızca boş arsası kaldı. Rafet Tavaslıoğlu Evi: Anıtlar Koruma Kurulu'nun 1984 yılında tescillediği ve tarihi eser statüsüne soktuğu ev, aynı yıl yıkılmaktan kurtulamadı. Bozbay Evi: Denizli'nin 70 yıllık geçmişinin izlerini taşıyan Bozbay Evi, 1975 yılında tescillenerek koruma altına alınmıştı. Denizli'de koruma altına alınmanın ilk örneği olan ev, ne yazık ki yıkılıp harabeye dönüştü. Lütfi Ege Evi: Anıtlar Kurulu'nun 1984 yılında koruma altına aldığı Lütfi Ege Evi de kısa süre sonra yıkıldı. Fatma Doğan Evi ve Osman Sarıca Evi de zaman içinde çeşitli nedenlerle yıkıldı. Bilinmelidir ki, koruma altına alınan binaların yıkılma ve yakılma yoluyla yok edilmesi tescil dışına çıkması anlamına gelmemektedir. Bu yapıların temel özelliklerinden yola çıkılarak hazırlanacak olan projelere göre bunların yeniden yapılması esastır. Bu yapıların onarılarak sosyal ve kültürel amaçlı kullanıma açılmaları, Denizli'nin geçmişi ile olan bağının sağlanması ve kent belleği için oldukça önemlidir.

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SON DAKİKA HABERLERİ

Anket
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
yukarı çık
osman zolan