23 Haziran 2018, Cumartesi 22:42 | A+ | A-

İç Mimarların İmza Yetkisinin Olmamasına Sitem

İç Mimarların İmza Yetkisinin Olmamasına Sitem

İç Mimarların İmza Yetkisinin Olmamasına Sitem

İç Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Ramazan Yücel, 60 bin civarındaki iç mimarın temel mesleki ve insan hakkının ihlal edildiğini vurguladı. Özellikle devlet kurumlarında imza yetkisinin olmamasından dolayı sitemkar konuşan Yücel, mesleklerini yeterince icra edemediklerini belirterek devlet kurumlarına temel mesleki haklarının korunması çağrısında bulundu.

TMMOB İç Mimarlar Odası Denizli İl Temsilcisi Ramazan Yücel odanın sorunları ve talepleri ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Türkiye’de ve Kıbrıs da toplam da 63 üniversiteden diploma alan, 60 bin civarında mezunu olan iç mimarların en büyük probleminin, temel mesleki ve insan haklarının ihlal edilmesi olduğunu söyleyen Yücel, mevcut uygulamalarda İç mimarların ürettikleri, sanat eseri olan projelerini, resmiyete dökebilmek için kamu yetkililerince, eser haklarının mimar meslek mensuplarına devredilmesiyle işlem yapabildiklerini dile getirdi.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 27. Maddesinde, “Herkesin, yarattığı her türlü bilim, edebiyat ve sanat eserlerinden doğacak manevi ve maddi çıkarlarının korunması hakkı vardır” denildiğini hatırlatan Ramazan Yücel, “Mevcut uygulamalarda İç mimarlar ürettikleri, sanat eseri olan projelerini, resmiyete dökebilmek için kamu yetkililerince, eser haklarının mimar meslek mensuplarına devredilmesiyle işlem yapabilmektedir. Ruhsat föylerinin, proje müellifleri bölümünde İç mimara yer verilmemektedir. Ya da proje müellifliği bölümünde yer verildiğinde, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği nedeniyle eserin oluşturulması sırasındaki, mesleki denetim hakları engellenmektedir” dedi.

İç Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Ramazan Yücel; "Bu davranış İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine ve Ülkemiz Anayasasına aykırıdır. İç mimarların eser üretme ve üretilişini denetleme hakkı İnsan hakkıdır, meslek hakkıdır. Hiçbir şekilde kısıtlanmamalıdır. Bu uygulamaya sebebiyet veren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği derhal revize edilmelidir. Ülkemiz Avrupa Birliği Uyum anlaşmalarına imza atmıştır. Avrupa Birliği uyum anlaşmaları gereği meslek mensuplarının üye ülkelerde, mesleklerini icra etme hakkı vardır.

Avrupa’da son derece geniş yetkilere sahip İçmimarlar, Ülkemizde mesleklerini icra etmek için “eser haklarını devredecek mi?”; bu durum ülkemiz açısından ciddi bir prestij kaybı oluşturmayacak mıdır? Planlı alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin revize edilmemesinin en büyük nedeni Kamu kurumlarındaki meslek oligarşisidir. Ülkemiz Kamu Kurumlarındaki gruplaşma, kamu yararı yerine mesleki taassubu üstün tutma yaklaşımlarından dolayı, Ülkemiz ciddi bir zarar görmektedir. Ve biz İçmimarlar, diyoruz ki; Kamu Kurumlarında Lobi kuramamış meslek mensuplarının, ülkemiz Vatandaşının da İnsan hakkının ve meslek haklarının, korunması hakkı vardır. Devletimizin, her Ülke vatandaşının insan hakkına ve meslek hakkına, saygılı davranması gerekmektedir.

60.000 içmimar olarak Siyaset kurumlarına sesleniyoruz; Meslek haklarımıza, Eser haklarımıza saygılı olunmasını, bir an önce gerekli düzenlemeleri yapılmasını ve bu sorunun çözülmesini istiyor, yılmadan usanmadan konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu önünde önemle belirtiyoruz" dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık