29 Haziran 2018, Cuma 16:57 | A+ | A-

Denizlili Müge İzmir’i Salladı

Denizlili Müge İzmir’i Salladı

Denizlili Müge İzmir’i Salladı

Denizli’de doğup büyüdükten sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan Müge Gündüz mezun oldu. Çallı Müge, abisinin  birincilikle bitirdiği bölümden aynı derece ile bitirerek hem ailesinin hem de Denizli'nin gurur kaynağı oldu.

Baklanlı baba ile Çallı öğretmen annenin kızı olan Müge Gündüz, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini birincilikle bitirdi. Tıp Fakültesi’ni başarıyla bitiren Müge Gündüz’e hediye ve plaketini Rektör Prof. Dr. Necdet Budak takdim etti. Gündüz; “Başlangıçlar güzeldir, bitişler zor. Tanışmalar heyecanlı ve umutlu; ayrılışlar ise acı. Beni ve sanıyorum ki tüm arkadaşlarımı bu günlerde hüzünlendiren bir durumdayız. Hayatımızın bir sayfasını acı tatlı anılarla çevirirken diğer sayfasını yeni beklentiler ve umutlar için açıyoruz. 6 yıl önce hiç Tıp Fakültesini tercih ederek başladım üniversite serüvenime. Şimdi ise Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin birincisi olarak üniversite serüvenim sona erdi. Buradan bütün arkadaşlarım ve hayatlarını bizim için harcayan hocalarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Müge Gündüz'ün konuşmasından satır başları: 

“Lisede karar vermiştim tıp fakültesinde okumaya, hatta Ege Üniversitesinde olmak istediğime. Sınav sonuçları açıklandığında yaşadığım mutluluğu ve heyecanı bugün mezun olurken hala taşımaktayım. Birçoğumuz ailelerimizden, yakın arkadaşlarımızdan, yaşadığımız şehirlerden ayrılarak geldik bu okula... Ama kesin bir şey vardı ki üniversite hayatı gibi hayatımızın en heyecan verici en güzel yıllarına adım atmıştık. Hepimizin üzerindeydi doktor olacağız heyecanı.  Okula başladık… Adeta yeni bir dili öğrenmek gibi yeni bilgiler yeni sözcükler öğrenerek başladık bu yolculuğa.Okulun ilk günü aldığımız kitapları bütün sene boyunca okuyacağımızı sanırken sadece bir döneme ait olduğunu öğrenince anladık bu yolun pek de kolay olmayacağını..

Ancak usta-çırak ilişkisinin eğitimin esasını oluşturduğu bu meslekte, bir hastanın başında 10-15 kişilik gruplarda hastayı muayene etme, hatta görme fırsatı bile bulamadık. Bazen de öğretim üyelerimizin yoğunluğu nedeniyle onları yakalayıp onların deneyimlerini, bilgilerini paylaşma fırsatına erişemedik. Bu yüzden bazı stajlarımızda kendimizi geliştirmemiz pek de mümkün olmadı. Kalabalık dönemimiz ne hasta odalarına sığdı, ne yemekhaneye ne de öğle arasında zaman geçirebileceğimiz yerlere.  Zaten kampüsten ve kampüs hayatından uzak fakültemizde boş vakitlerimizi güzel bir şekilde değerlendirebileceğimiz bir alan edinemedik.

Maalesef ki ülkemizde son yıllarda ivmeli bir şekilde artan şiddet vakaları tüm doktorlarımızı derinden üzmekte.  Bu durum beni ve tüm dönem arkadaşlarımı mesleğimizin geleceği açısından kaygılandırmakta. Son 1 hafta içerisinde Ege Üniversitesinde de 2 şiddet olayı ile karşılaştık. Bu olayı yaşayanlardan biri de benim dönem arkadaşım. Ona ve diğer şiddet yaşayan tüm meslektaşlarıma geçmiş olsun diyorum ve böyle olayların artık yaşanmamasını diliyorum. Hekime şiddet yasasının çıkmasını ve hekimlerin çalışma saatlerinin en kısa zamanda düzenlenmesini istiyoruz. Hiçbir meslekte hele ki insan sağlığıyla bu kadar iç içe olan bir alanda hiç kimsenin 32saat kesintisiz çalışıp da dikkatini toparlaması, sağlıklı bir karar alması beklenemez.

Hasta hekimini, hekim de hastasını ve hatta hekim de meslektaşını kolladığı sürece sağlık var olacak ve gelişecektir. Tüm dönem arkadaşlarımın bugün burada edeceği yemindeki gibi, dil din ırk ayırt etmeden biz tüm gayretimizle hastalarımıza bakmaya devam edeceğiz. Hastaların da aynı özveri ve şefkatle hekimlerinin yanında olmasını ve onların eğitim hayatınca edindiği bilgilere güvenmesini dileriz.

Bir diğer değinmek istediğim nokta da her döneme konu olan intörnlük… Yani son dönem, doktorluğa adım attığımız ilk yılımız. Son yılımızda artık tüm öğrendiklerimizi uygulamanın pratik yapmanın fırsatını bulacağımız için heyecan içerisindeydik. Ancak hastanemizin bazı bölümlerinde hangi personel eksik ise onların işlerini yapar olmaktan bazen doktor olmaya,hastalarımızla ilgilenmeye pek fırsat bulamadık. Hastanemizde eksik olan personel sayısı, çemberin en son halkası olan bizlerin, yaniintörnlerin tüm yükü çekmesine neden olmakta ve eğitimimizi büyük ölçüde engellemektedir. Bizler intörnlüğümüzde yapmamız gereken işlerin belirlenmesi ve bu konuyla ilgili kargaşanın sona ermesi için görev tanımımızın belirli olduğu yazılı bir belge, intörn hekimlik yönergesinin yazılmasını istiyoruz.İntörlük boyunca hastaların tanı ve tedavilerini  gözlemlemeyi, bu süreçte aktif rol almayı ve hatta gelip geçici bir varlık değil geleceğin doktorları olarak hak ettiğimiz insani değerlerin verilmesini diliyoruz.

Tıp eğitimimiz boyunca kendimizi geliştirmemizi sağlayan bölümler de vardı elbet. Bunların en başında bizim en iyi şekilde ve kendimize güvenimiz tam olarak yetişmemizi sağlayan Acil Tıp ekibine, hekimlik yaşamımda bana eli değen, deneyimlerini paylaşan üzerimde emeği olan ve ‘usta’ kelimesinin anlamını layığıyla yerine getiren değerli canım hocalarıma,asistan abi ve ablarıma, başta özellikle son yıl bizim için oldukça emek sarf eden dönem temsilcimiz Nur olmak üzere tüm dönem arkadaşlarıma, tüm yıllarımı beraber geçirdiğim tıp yaşantımı güzelleştiren canım dostlarıma, beni ben yapan,tüm sorunlarımda arkamda olan, tüm sevinçlerimi benimle paylaşan, elleriyle besleyip, meyveleri soyup yediren, bugün burada konuşma yapıyor olmamda en büyük katkısı olan canım annem ve canım babama, bana tüm hayatı boyunca yol gösterdiği gibi doktorluk mesleğini seçmemin de nedeni  olan canım abime, başarılı bir kadın doktor olarak burada konuşma yapmamı sağlayan Ulu önder Atatürk’e  en içten teşekkürlerimi, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık