05 Aralık 2018, Çarşamba 15:51 | A+ | A-

Askeri memurun hakkını verin!

Türk Büro-Sen Denizli Şube Başkanı Hüseyin Utangaç, TSK bünyesinde çalışan sivil memurların hak gaspının bir an önce sona ermesini istedi.

Askeri memurun hakkını verin!

Türk Büro-Sen Denizli Şube Başkanı Hüseyin Utangaç, TSK bünyesinde çalışan sivil memurların hak gaspının bir an önce sona ermesini istedi.Yazılı bir açıklama yapan Utangaç, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışan sivil memurların 657 Sayılı DMK kapsamında olmalarına rağmen, birçok kanunda asker kişi sayılmakta ve askeri personel gibi cezaya tabi tutulduğuna dikkat çekti.  Utangaç, “Bir tutuldukları askeri personele göre özlük, sosyal ve mali hakları da oldukça düşüktür.

HAKLARI İÇİN UĞRAŞ VERİYORUZ

Askeri işyerlerinde çalışan devlet memurları 31 Temmuz 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik sonrası sendikalı olma hakkını elde etmişlerdir. Sendikamız bu tarihten beri askeri sivil memurların sorunlarını dile getirmiş, Türkiye Kamu-Sen aracılığıyla sorunlarını toplu sözleşme masasına taşımış, birçok görüşme yapmış ve resmi yazılar yoluyla 657 sayılı DMK’da 232 ve 233. Maddelerin kaldırılmasını istemişti.  Geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanı Akar, "Fazla çalışma ücretinin TSK'da görevli tüm devlet memurlarına ödenebilmesi veya bu kapsamda idari izin verilebilmesi maksadıyla 657 Sayılı Kanun'un 232'nci maddesinin yeniden düzenlenmesi çalışmaları yürütülüyor” açıklamasını yapmıştır. Bu kapsamda Sendikamızın da yıllardır talebi olan bu düzenleme biran evvel hayata geçirilmeli, fazla çalışma ücreti ödemesinin önü açılmalı ve askeri işyerlerinde çalışan sivil memurların hakları daha fazla gasp edilmemelidir.

232 VE 233. MADDE KALDIRILMALIDIR

Askeriyedeki sivil memurlar, amirin insiyatifine, sözlü emirlere göre çalışmaktadır. 24 saat nöbet adı altında iki günde bir ailesini zor gören sivil memurlar, emir komuta zinciri içinde angaryaya maruz kalmaktadır. Görevlendirmelerin yazılı olarak yapılması, vardiya usulü çalışma ve angaryadan kurtulabilmesi için 657 Sayılı DMK’nın 232’inci maddesi kaldırılmalıdır.

657 sayılı DMK’ya göre, memurların çalışma saatleri haftalık 40 saat olarak belirlenmesine rağmen, sivil memurlarda bu süre bazen 80 saate ulaşmaktadır. Üstelik yapılan fazla çalışmanın karşılığı da ödenmemektedir. Sivil memurlar, orduevi, sosyal tesis ve kamplardan yararlanamamaktadır. Lojman tahsisinde sivil memurlara verilen %5’lik kontenjan mutlaka artırılmalıdır.  Askeriyede çalışan devlet memurlarının en önemli ikinci sorunu ise 657 saylı DMK’nın 233. Maddesidir. Buna göre askeriyede çalışan devlet memurları, üniformalı askeri personel gibi askeri ceza hükümlerine çarptırılır. 657’nin 233. Maddesi kaldırılarak, askeri iş yerlerinde çalışan memurlara da 657’ye tabi devlet memurlarına uygulanan idari işlemler yapılmalıdır.

Askeri işyerlerinde çalışan sivil memurlar bu sorunlarının biran önce çözülmesini ve diğer kurumlarda çalışan memurlar gibi eşit haklara kavuşmayı talep etmektedirler.   Askeri işyerlerinde çalışan devlet memurlarının mesleki ve çalışma şartlarıyla ilgili birçok sorunları bulunmaktadır. Türk Büro-Sen olarak, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da askeri sivil memurların hakları için mücadele etmeye devam edeceğiz. Temennimiz Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın sözlerini biran evvel yerine getirerek, sivil memurların daha fazla mağdur olmasını engellemesidir” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık