25 Ekim 2018, Perşembe 14:12 | A+ | A-

DOÇEV’den ÇED Yönetmeliği Değişiklik Önergesi

DOÇEV’den ÇED Yönetmeliği Değişiklik Önergesi

DOÇEV’den ÇED Yönetmeliği Değişiklik Önergesi

DOÇEV'den ÇED Yönetmeliği Değişiklik Önergesi Denizli Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen toplantıda "DOÇEV'den ÇED Yönetmeliği Değişiklik Önergesi" kamaoyu ile paylaşıldı.

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) uygulamalarında sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerini artırmayı hedefleyen projenin faaliyetleri, düzenlenen basın toplantısı ile kamaoyu ile paylaşıldı. Denizli Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen toplantıya DOÇEV Vakıf yöneticisi Bahtiyar Aksoy ve DOÇEV Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Kabaş katıldı. Doğa ve Çevre Vakfı (DOÇEV)'nın, CO-SEED Programı ve WWF- Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı katkılarıyla, Pamukkale Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Çevre Mühendisleri Odası Denizli Temsilciliği işbirliğiyle sürdürdüğü "Sürdürülebilir Kalkınma İçin Akfif Sivil Toplum" projesi tamamlandı. Basın toplantısı'ndasında yapılan açıklamada DOÇEV - Doğa ve Çevre Vakfı'nın, iki yıl süren proje kapsamında; -Güzelpınar Kalker Ocağı Genişletme ve Kızıldere-V Jeotermal Elektirik Santrali projenin ÇED sürecine iştirak edilerek yerel halkın görüşlerini tespit etmek amacıyla anket çalışması ve saha araştırması yapıldı. Elde edilen veriler, halkın katılımı toplantılarında katılımcılara aktarıldı.

Konya Selçuk Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümlerinde konfeanslar düzenlendi.

DEGİAD - Denizli Genç İş Adamları Derneği'nde bilgilendirme toplantısı yapıldı. - Denizli Barosu ve Denizli Gazeteciler Cemiyeti Üyelerine yönelik "ÇED Okuryazarlığı" etkinliği düzenlendi.

Aydın, Muğla, Uşak, Burdur, Denizli'deki çevre alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla "ÇED Uygulamaları ve Sivil Toplum Kuruluşları" konulu çalıştay düzenlendi. -Arnavutluk Sırbistan va Karadağ ülkelerinde düzenlenen ÇED uygulamaları toplantılarına katılım sağlandı. Proje sonunda, ÇED - Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmenliğinde Değişiklik önerisi hazırlandığını belirten DOÇEV Vakıf yöneticisi Bahtiyar Aksoy, " Değişiklik öneri mektubu, başta ÇED Genel Müdürlüğü, Çevre Mühendisleri Odası, TBMM Çevre Komisyonu ve Kanunlar Genel Müdürlüğü olmak üzere elliye yakın kamu ve özel kuruma iletildi" dedi.

DOÇEV Vakıf yöneticisi Bahtiyar Aksoy konuşmasında şunları kaydetti; Mektupta; Yatırım projelerinin yapılacağı bölgelerde yaşayan halkın, çeşitli nedenlerle proje dosyalarını değerlendiremediği ve halkın katılımı toplantılarında yatırımların olası çevresel etkilerini yeterince dile getiremediği vurgulanarak; Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmenliği'nin 8. Maddesinin "(7) Bakanlık, gerekli gördüğü hallerde, projenin konusu, türü ve proje için belirlenen yerin özelliklerini de dikkate alarak, üniversiteler, enstitüler, araştırma ve uzman kuruluşları, meslek odaları, sendikalar, birlikler, sivil toplum örgütlerinden temsilcileri de komisyon toplantılarına üye olarak çağırabilir." içeriğinin, siviltpolum kuruluşlarının komisyonlarda yer almasını "gerekli görülen hallere" indirgediği, oysa sivil toplum kuruluşlarının, ÇED süreçlerine katılımları ve komisyonlarda asli üye olarak yer almasının mevzuat kapsamına alınması ile ÇED süreçlerinin özellikle yerel halkın katılımı toplantılarında dile getirilmesinde daha etkin ve güçlü bir paylaşım olabilecekleri öngörüldü. 

Bu kapsamda ilgili maddenin "Bakanlık, projenin konusu, türü ve proje için  belirlenen yerin özelliklerini de dikkate alarak, projenin ÇED sürecine katılma talebinde bulunan üniversiteler, enstitüler, araştırma ve uzman kuruluşları, meslek odaları, sendikalar, birlikler, sivil toplum örgütlerinden temsilcileri de komisyon toplantılarına üye olarak çağırır." olarak değiştirilmesi önerildi. CO-SEED: Avrupa Birliği'nin  finansal desteği ile Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye olmak üzere beş ülkede WWF - Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından yürütülen Çevreye Uyumlu Sosyo-Ekonomik Kalkınma için Sivil Toplum Hareketi (CO-SEED) Projesi; Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ve Stratejik Çevresel Değerlendirme (SÇD) uygulamalarında, yasal çerçevelerin geliştirilmesini ve çevresel karar alma süreçlerinin daha katılımcı ve şeffaf olmasını sağlayarak doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Proje ayrıca, bölgede bir sivil toplum ağı kurarak ve basının da konuya ilgisini artırarak, sürdürülebilir ve çevre dostu kalkınma için karar alma süreçlerinde sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve yatırımcı kuruluşların işbirliklerini hedeflemektedir.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SON DAKİKA HABERLERİ

yukarı çık