21 Mart 2019, Perşembe 17:44 | A+ | A-

Kaçak Sondajlar Denizli İçin En Önemli Sorunlardır

22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle açıklama yapan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Yönetim Kurulu İl Başkanı Zülal Avcı, “Denizli İli sınırları içerisinden de geçen “Menderes nehrinin kirliliği” en önemli gündem maddemizdir. Nehrin suyu yıllardır dökülen bu kirleticiler nedeniyle dördüncü sınıf su kirlilik seviyesine ulaşmış durumdadır” dedi.

Kaçak Sondajlar Denizli İçin En Önemli Sorunlardır

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1992 yılında, su sorunlarına dikkat çekmek amacıyla belirlediği 22 Mart Dünya Su Günü için bu yıl ‘Su için doğa’ temasını seçildi. “İçinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli sorunlarından biri temiz su kaynaklarının hızla azalması, suya erişimin zorlaşması ve su yoksulluğunun giderek artmasıdır.”

Birleşmiş Milletler Teşkilatı dünyada giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasın da teşvik olması amacıyla 22 Mart gününü "Dünya Su Günü" olarak ilan edildi. “İlk kez 1992‘de Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı‘nda önerilen Dünya Su Günü’nde her yıl bir tema altında çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Ülkemizde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) öncülüğünde kutlanan Dünya Su Gününün 2019 yılı teması “Kimseyi Geride Bırakmamak” olarak belirlenmiştir.” şeklinde konuşan Zülal Avcı, suyun önemi ürkiye’nin ve dünyanın karşı karşıya olduğu sorunlar hakkında ayrıntılar paylaştı.

 

Açıklamasında Avcı, Büyük Menderes nehri Türkiye'nin en kirli üçüncü nehri haline gelmiştir” dedi. Ve şu bilgileri aktardı:

“Pek çok ağır metal, kimyasal-biyolojik-fiziksel-radyoaktif kirlilik içeren Menderes'in sularının tarımsal sulamada kullanılması sonucu havza topraklarında yetiştirilen tarımsal ürünler sağlıklı ürün vasfını kaybetmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar ise bu sağlıksız tarım ürünlerinin canlılarda genetik yapıyı bozduğunu, kansere sebep olduğunu gösteriyor. Ayrıca Büyük Menderes nehir sularının çok büyük oranda azaldığını belirtmemiz mümkündür. Menderes nehir sularının azalması sonucu şu anda nehirdeki kirlilik daha fazla ön plana çıkmıştır.

 

KAÇAK SONDAJLAR DENİZLİ İÇİN EN ÖNEMLİ SORUNLARDIR

Özellikle Çürüksu Çayı’ndaki kirlilik, Kızıldere jeotermal sahasından Büyük Menderes’e verilen jeotermal akışkan, aşırı sayıdaki kaçak sondajlar Denizli için en önemli sorunlardır. Kaçak sondajlar özellikle Denizli merkezi ve civarında yoğunlaşmıştır. Son 10-15 yılda Denizli’deki yer altı suyu seviyelerinin 7-8 m düştüğü göz önüne alınırsa bu düşüme iklim koşulları yanı sıra ruhsatlı kuyular da dahil kaçak sondajlarla aşırı su çekiminin neden olduğu açıktır.

O nedenle ruhsatsız kuyuların sıkı bir şekilde kontrol edilmesi ve kapatılması gerekmektedir.

 

MEVCUT SUYU GELECEĞİMİZ İÇİN KORUMALIYIZ

Sonuç olarak, gelecekteki savaşların su üzerine olacağı bilincine vararak, mevcut su kaynaklarımızı kendimiz ve geleceğimiz çocuklarımız adına çok iyi korumalı ve su kullanımında israftan kaçınmalıyız.

Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şubesi olarak, kuvvetle olası bir kuraklık felaketine hazırlıklı olabilmek ve Menderes Nehrinin korunması gerektiğini bir kez daha kamuoyuyla paylaşıyoruz.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak Dünya Su Günü‘nde bir kez daha ifade ediyoruz ki; tarih boyunca insanların ve uygarlıkların gelişiminde en önemli unsurların başında gelen tatlı suların araştırılması, entegre su yönetimi anlayışıyla kullanılması, ticari bir mal olarak görülmeden kamusal bir miras olarak geleceğe korunarak bırakılması yaşamsal bir öneme sahiptir. Ülkemizin geleceği için hayati önemde bir sorun olan “Su Yasası”nın yalnızca politikacıların inisiyatifine bırakılacak bir konu olmaktan çıkarılması gerekmektedir.”

 

 

                                                                                             

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SON DAKİKA HABERLERİ

Anket
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
yukarı çık