8 Eylül  “Dünya Fizyoterapistler Günü” Kutlu Olsun

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
8 Eylül  “Dünya Fizyoterapistler Günü” Kutlu Olsun
8 Eylül'de tüm dünyada ve ülkemizde kutlanan “ Dünya Fizyoterapistler  Günü “ için PAÜ Hastanesi Baş Fizyoterapist Nevin Aktekin mesaj yayınladı.
denizli büyükşehir

Günün önemini vurgulayan PAÜ Hastanesi Baş Fizyoterapist Nevin Aktekin konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu ; Dünya Fizyoterapi Konfedarasyonu  1996 yılında konfedarasyonun resmi olarak ilk toplantı günü olan 8 Eylül’ü  “Dünya Fizyoterapi Günü” olarak kabul etmiştir. Fizyoterapi mesleği dünyada savaşlar, travmalar, çocuk felci epidemilerine takiben engelli nüfusun fonksiyonel kayıplarını gidermek amacı ile doğmuştur. Dünyada yaklaşık 120 yıllık, ülkemizde ise 60 yıla yakın bir geçmişi olan fizyoterapistlik mesleği, günümüzde  son yılların en cazip 20 mesleği arasında gösterilmektedir.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon konusunda lisans eğitimi almış, rehabilitasyon ekibinin tabii üyesi olan fizyoterapistler; nörolojik, ortopedik, pediatrik, romotolojik, geriatrik, kardiyopulmoner, lenfödem, sporcu sağlığı, kadın sağlığı gibi rehabilitasyon  hizmetlerinde de görev alarak, toplum sağlığını iyileştirme konusunda da rol alan sağlık elemanı haline gelmişlerdir.

Dünyada ve ülkemizde yaşlı nüfusun artışına paralel olarak, verilecek rehabilitasyon hizmetleri ve koruyucu sağlık hizmetleri daha da önem kazanacak ve fizyoterapistler aktif rol oynayacaklardır.

Hastanemiz fizik tedavi polikliniklerinde muayenesi yapılarak, rehabilitasyon programına dahil edilen hastalar; Fizik tedavi ünitemizde hareket ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının ortadan kaldırılması veya iyileştirilmesi amacı ile, sıcak-soğuk uygulamalar, elektroterapi, hidroterapi, nörofizyolojik egzersizler ve gerekli fizik tedavi – rehabilitasyon teknikleri ile tedavi edilmektedirler.

Sağlıklı, kişiye özel, düzenli yapılan egzersiz ve fiziksel aktivitenin “ sağlıklı yaşam anahtarı “ olduğunu ve kişinin yaşam kalitesini arttırdığını belirten Aktekin, PAÜ hastaneleri olarak tüm fizyoterapist meslektaşlarımızın “Dünya Fizyoterapistler Gününü ” kutlar, mesleğimizin ülkemizde daha çağdaş seviyelere ulaşmasını dileriz dedi.

Kaynak:denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kaçılrıldığı İddia Edilen Çocuk Meğerse DibindeymişÖnceki Haber

Kaçılrıldığı İddia Edilen Çocuk Meğerse...

Merkezefendi’de Sokakta Satranç Var EtkinliğiSonraki Haber

Merkezefendi’de Sokakta Satranç Var Etki...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!