evora

Amerika'da yaşayan Çinli turistler Turistler Laodikya'da

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Amerika'da yaşayan Çinli turistler Turistler Laodikya'da
Abone ol
Amerika'da yaşayan Çinli turistler Denizli'nin tarihini simgeleyen M.Ö. 261-263 yılları arasında II. Antiokhos tarafından kurulan ve Antiokhos'un karısı Laodike'nin adı verilen Laodiya Antik Kenti’ni ziyaret ettiler. Pamukkale TV'de yayınlana Ahmet Deda ile Analiz programı bu ziyarete dahil oldu. Program yapımcısı Ahmet Deda Türk Çin Kültürel İşbirliği, Değişim ve Diyalog Derneği Başkanı Abdülkadir Tanrıdağlı ile 'kültürk turizmine, tarım turizminin dahil edilmesi için neler gerekli?' sorusunu masaya yatırdı.
büyükşehir

Türkiye Çin işbirliği ticaret ve turizm temelinde gün geçtikçe gelişiyor. Özellile Çinli turistlerin tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Laodikya Antik Kenti'ne olan ilgili artıyor. Amerika'da yaşayan Çinli turistler Türk Çin Kültürel İşbirliği, Değişim ve Diyalog Derneği Başkanı Abdülkadir Tanrıdağlı ve rehber Doğan Pecen eşliğinde bu tarihi yerinde öğrendi. Pamukkale TV ekranlarında yayınlanan Ahmet Deda ile Analiz programı ise bu etkinlikte farklı bir programa imza attı.

Çinli turistler Turistler Laodikya
LAODİKYA HARİCİNDE DİĞER ANTİK KENTLERİN GİRİŞ VE ÇIKIŞLARINDA YÖRE ÜRÜNLERİ SATILIYOR

Çinli turistlerin büyük ilgi gösterdiği Laodikya gezisinde, Çinli turistlerin Denizli turizmine kazandırılmasında büyük emeği olan Abdülkadir Tanrıdağlı, Ahmet Deda ile Analiz'de kültür ve tarım turizmini değerlendirdi. Program yapımcısı  Ahmet Deda Tanrıdağlı'ya, turistlerin kültür turizminin yanında tarım turizmine yönlenrilerek Pamukkale ovasında yetişen ürünleri alıp alamadığını sordu. Tanrıdağlı,''Turistler ovada yetişen meyveleri almayı çok isterler. Ancak burada bir vakit darlığı var. Programların yetişmemesinden dolayı bazen olmuyor. Narı, üzümü hele ki inciri bizden daha çok seviyorlar. Vakit darlığından dolayı gerçekleşmeyen bu program acentalar tarafından organize edilmesi gerekiyor. Bu gerçekleştiğinde tarım turizmi de hareketlenmiş olur''dedi. Tanrıdağlı, gezilen diğer antik kentlerin giriş ve çıkışlarında ürün satışlarının gerçekleştiğini ama Laodikya'da bunun olmadığını söyledi.

 

LAODİKYA 
YETERİNCE TANITILIYOR MU?

Ahmet Deda'nın programda ikinci masaya yatırdığı konu ise 'Laodikya dünyada yeterince tanıtılıyor mu?' oldu. Tanrıdağlı konu hakkında;''Tanıtmak çok farklı bir kelimedir. Biz kendi düşüncemizle Türkiye'yi yurtdışında tanıtmaya çalışırsak çok başarılı olamayız. Örneğin Çin'de tanıtacaksak bunu Çinli'nin düşünce yapısıyla yapmamız gerekiyor. Bölgesine, dinine göre hitab biçimlerini yansıtmamız lazım. Onların seveceği şekilde tanıtım yapılır. Kısacası tanıtım her ülkede farklı yapılır. Denizli için önce sağlık tanıtımı yapılmalı. Kaplıcalar anlatılmalı. Dünyanın 7 klisesinden birinin Laodikya'da olduğu anlatılmalı. Tarım turizminde nar üretimi anlatılmalı. Özellike Çin'de nar çok önemlidir. Örneğin incir her dinde önemlidir. Bunları detaylı bir şekilde tanıtılmadı.

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şair Şükrü Erbaş İmza Günü İçin Acıpayam’a GeliyorÖnceki Haber

Şair Şükrü Erbaş İmza Günü İçin Acıpayam...

Denizlili Fotoğraf Sanatçısı Ali Turgut Hayatını KaybettiSonraki Haber

Denizlili Fotoğraf Sanatçısı Ali Turgut...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar