kampüs yol

Başkan Alayont, Kentlerimiz, Mesleğimiz, Yaşama Hakkımız Tehdit Altında

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Alayont, Kentlerimiz, Mesleğimiz, Yaşama Hakkımız Tehdit Altında
Abone ol
Denizli Mimarlar Odası basın mensuplarıyla bir araya geldiği açıklamada, Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Serdar Alayont açıklamalarda bulundu. Alayont “ Uluslararası Mimarlar Birliği ve üye ülkeler her yıl Ekim Ayı'nın ilk pazartesi günü Dünya Mimarlık Gününü kutlamakta; çeşitli etkinlikler ve Mimarlığın toplumun gündemine getirilmesini ve farkındalık oluşturulmasını amaçlamaktadır.
büyükşehir

Uluslararası Mimarlar Birliği 2019 Dünya Mimarlık Günü temasını “Mimarlık… Herkes için konut” olarak belirlenmiştir. Mimarlar 0dası, yüzden fazla üye ülkede 1 milyondan fazla mimar tarafından kutlanacak olan 7 Ekim Dünya Mimarlık Günü ile başlayan Ekim ayı boyunca, tüm birimleri ile mimarlık haftası etkinlikleri gerçekleştirecektir” dedi.

Mimarlar Odası’nın kurulduğu tarihten bu yana kamu yararının gözetilmesi ve toplum hizmetinde mimarlığı temel aldığını belirten Alayont, “Sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkının korunması, kentlerin kimlikli ve planlı gelişmesi için çalışmalarını sürdürmektedir.

Tüm dünyada ve ülkemizde insanlığın, yapılı, doğal ve kültürel çevrenin geleceği, iklim değişikliği, çevre sorunları, savaş ve çatışma, sömürü, açlık, yoksulluk, eşitsizlik ve ayrımcılık gibi nedenlerle tehdit altındadır” dedi.

ALAYONT’TAN GÖÇ VURGUSU

Yakın tarihte artan göçlerle ilgili “Dünya genelinde sağlıksız kentleşme, çevre sorunları, afetler, savaşlar ve benzeri nedenlerle son 10 yılda göç ederek yaşam alanını terk etmek zorunda kalanların sayısı hızla artmıştır. 2009 yılında dünyada 36.4 milyon kişi göç ederken, 2018 yılında bu sayı 74.8 milyon olmuştur 2009 yılında ülkemize göç eden sayısı 19 bin 408 kişi iken, bölge coğrafyasındaki savaşlar ve çatışmalar nedeniyle bu sayı 2018 yılında 4 milyona ulaşmıştır”  ifadelerini kullanan Alayont,  “Mimarlık… Herkes için konut, teması ile tüm dünyada kutlanan Mimarlık Günü'nde ülkemizde, yakın dönem merkezi ve yerel yönetim uygulamalarının temelini, sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkını engelleyen, yapılı çevreyi, tarihi ve doğal dokuyu tahrip eden ve kültürel değerleri yozlaştıran politikalar oluşturmaktadır. Bu politikaların önünde engel olarak görülen nitelikli mimari ve planlama hizmetleri ise, kısa zamanda ve çok sayıda yapı üretilmesi baskısıyla önemsizleştirilmekte, mesleki haklar kısıtlanmaktadır” dedi.

“DAHA İYİ BİR DÜNYA”

Mimarlığın, bütün yerleşmelerin fiziksel ortamını oluşturan yapı üretimi ve mekan tasarımı etkinliği olduğunu belirten Oda Başkanı Alayont, “Yalnızca “üretim süreci” ile sınırlı değil aynı zamanda taşıdığı toplumsal sorumluluk nedeniyle evrensel değerleri bağlamında insancıl ve yaşam hakkına saygılıdır.

Mimarlar Odası olarak, eşitliğe dayalı, temel insan hak ve özgürlüklerin tanınmasında hiçbir ayrım, mahrumiyet bir kısıtlamanın yaşanmadığı sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşam hakkının korunması konusundaki sorumluluğumuzu yerine getirmek üzere mesleki deneyim, birikim ve bilgimizi daha iyi bir dünya için kullanmaya kararlıyız” dedi.

Alayont son alarak “Dünyamızın, bölgemizin, ülkemizin, kentlerimizin, mesleğimizin ve yaşama hakkımızın tehdit altında olduğu bu zorlu dönemde, meslektaşlarımızı dayanışmamızı güçlendirmeye çağırıyorum, bu vesileyle bütün mimarların ve yurttaşlarımızın Dünya Mimarlık Günü’nü kutluyoruz” ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Milyonlar Denizli'yi İzlediÖnceki Haber

Milyonlar Denizli'yi İzledi

Denizli’de 119 Yıllık Cami Yeniden Ayağa KalkıyorSonraki Haber

Denizli’de 119 Yıllık Cami Yeniden Ayağa...

Yorum Yazın

Denizlililer dikkat Yoğun denetim yarın başlıyor
Dolunay Görenleri Kendisine Hayran Bıraktı
Denizli’de Orman Yangını Devam Ediyor
Çardak Havalimanında Korona Virüs Sayısı Artıyor
Mahalleli Meraklı Gözlerle İzledi
Denizli'de jandarma definecileri iş üstünde bastı
Ulaştırma Bakanı Denizli'ye geliyor
Denizli’nin yeni komutanı belli oldu
Denizli elektrik kesintisi (5 Ağustos 2020)
Buldan'ın güncel korona tablosu açıklandı
Denizli temmuz ayında ihracatını en çok arttıran 2. Şehir oldu
Denizli’de Kaçakçılar Polisten Kaçamadı
Denizli’de 500 Yıllık Minare Alemini Çaldılar
Denizli'de Konsomatrislik Yapan 15 Kadın Yakalandı
Firari Suçlular Yakalandı
Eski Emniyet Mensubu Ve Örgüt Öğretmenleri Yakalandı
Aile Süsü Vermek İstediler Polise Yutturamadılar                        
İYİ Parti Denizli Milletvekili Öztürk Türk Hava Kurumu’nu Meclise Taşıdı
DENİB Temmuz Ayı İhracat Rakamlarını Açıkladı
Kendisini Göğsünden Vurdu Kanlar İçinde Kaldı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar