Mack burger
esnaf

Beşiktaşın Kuruluş Tarihçesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Beşiktaşın Kuruluş Tarihçesi
Gürlesin Tekstil
Abone ol

Kimisine göre ilk kurulan futbol kulübü kimisine göre ise ilk kurulduğu yıllarda jimnastik kulübü olduğu için ilk kurulan futbol kulübü değil işte size Beşiktaş’ın kuruluş tarihçesi.

Beşiktaş’ın kuruluş tarihçesi ülkemizi temsil eden futbol kulüplerinden birisi olduğu için çokça merak edilmektedir. Beşiktaş İstanbul merkezli bir futbol kulübü olmasının yanı sıra birçok spor dalındaki başarılarıyla da dikkatleri üzerine çeken kulüplerden birisidir. Yıllardır insanlara futbol sevgisini de aşılayan Beşiktaş ülkemizin en büyük taraftar sayısına sahip kulüplerinden birisi.

Beşiktaş Ne Zaman ve Hangi Yılda Kuruldu?

Takvimler 1902 yılını gösterdiğinde Türkiye’nin ilk spor kulübü olarak tarihe geçecek olan Beşiktaş, bu yılların Mart ayında Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü adıyla kuruldu. Beşiktaş’ın kuruluşunda etkili olan 22 tane genç hep birlikte 1902 yılında Osman Ferit Paşa konağında belli günlerde toplanarak güreş, boks, halter ve jimnastik gibi spor dallarını icra ediyorlardı.

1903 yıllarına gelindiğinde de özel bir izin almak kaydıyla Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü adıyla Türkiye’nin ilk spor külübü de bu şekilde kurulmuş oldu. Aynı zamanda bu kulübün başkanlığına da Şhaplı Osman Ferit Paşa’nın oğlu Mehmet Şamil Şhaplı getirildi. Bunun yanı sıra kulübün ismindeki “Bereket” ismi de Şhaplı Osman Ferit Paşa’nın dedesi olan Mirzaiko Bereket Bey’den gelmekteydi. Kulübün sonraki yıllarda ismi ise Osmanlı Beşiktaş Terbiye-i Bedeniye Mektebi olarak tescillendi.

1910 Yıllarından Kulübün Futbol Kulübü Resmi Olarak Tescillendi

Meşrutiyet’in ilanından bir süre sonra takvimler 1909 yılını gösterdiğinde o zamanların iyi bir eskrim hocası olan Fuat Balkan’da o zamanlar çeşitli spor dallarıyla uğraşan Beşiktaş’lı gençlere evinin altındaki yeri açarak, burayı kulüp merkezi yaptı ardından Bereket Jimnastik Kulübünün ismi de Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirildi. Bu günden sonra kulüp de 13 ocak 1910 tarihinde resmen tescil edilerek kuruluş tarihi olarak 1910 yılı belirlendi. Aradan geçen zamanla birlikte ülkedeki birçok gencin bu spor kulübüne ilgisi artarak devam etti aynı zamanda basketboldan futbola birden çok spor faaliyeti o günlerden bu günlere kadar gerçekleşmeye devam etti.

Kaynak: https://fclebap.com/


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar