Çiftçimizin Dağ Gibi Arkasındayız!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çiftçimizin Dağ Gibi Arkasındayız!
AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, çiftçinin alın terinin hak ettiği değeri bulması için çalıştıklarını belirterek, “Üretmek için elini taşın altına koyan herkesin yanında olduk, olmaya da devam ediyoruz. Tarım kesimine de bu anlayışla hizmet ediyoruz. Yüzlerce kalemde destekleme yapıyoruz, üreticimizin emeği bereketlensin diye çaba gösteriyoruz. Her koşulda dağ gibi çiftçimizin arkasında duruyor, devletinin yanında olduğunu hissettiriyoruz” dedi.
denizli büyükşehir

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Pamukkale İlçesi’ne bağlı Akdere, Güzelpınar, Kurtluca, Uzunpınar, Eymir ve Akçapınar mahallelerinde vatandaşları ziyaret etti.

“TARIMSAL HASILADA AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ TÜRKİYE”

Görüşmelerinde AK Parti iktidarı döneminde tarım sektörüne yapılan yatırımları ve destekleri anlatan Milletvekili Şahin Tin, “16 yıllık dönemde AK Parti olarak tarımda yapısal dönüşüme ağırlık vererek, çiftçilerimiz için ekonomik ve sosyal boyutları birlikte ele alan bir anlayışı hayata geçirdik. Yaklaşık 5,5 milyon civarında insanımıza istihdam sağlayan tarımı, ülkemizin gıda güvenliği ve halkımızın sağlıklı beslenmesi açısından önemli bir sektör olarak değerlendirdik. Bu dönemde Tarım Kanunu da dâhil sektörle ilgili 15 önemli Kanun çıkardık. 2002’de 36,9 milyar TL olan tarımsal gelirimizi, 2017 yılında 188,7 milyar TL’ye ulaştırdık. Ülkemizi tarımsal hasılada Avrupa’da 4. sıradan 1. sıraya yükselterek, Avrupa’nın en büyük ülkesi konumuna getirdik. Ülkemizin tarımda net ihracatçı konumunu daha da güçlendirdik. 2002 yılında 4 milyar dolar olan tarım ve gıda ürünleri toplam ihracatımızı, 2017 yılında 17,6 milyar dolara çıkardık. Türkiye’yi 195 ülkeye, 1.690 çeşit tarımsal ürün ihraç eden bir ülke konumuna ulaştırdık. Milli Tarım Projesini başlattık. Bu kapsamda sürdürülebilir tarım ve hayvancılık anlayışı çerçevesinde Türkiye’nin gıda güvenliğini sağlamak, böylelikle gelecek nesillere daha güçlü, üretken ve müreffeh bir Türkiye bırakmak amacıyla yerli ve yeterli üretimi esas aldık” dedi.

“TARIMSAL DESTEKLEMEDE REKORLAR KIRDIK”

Üreticinin nitelikli ve emek kurtarır tarım yapabilmesi için gerekli koşulları sağlamak adına önemli adımlar attıklarını belirten Milletvekili Şahin Tin, tarımsal destekleme ödemelerinde ise rekorlar kırdıklarını ifade etti. Şahin Tin, “Bu kapsamda 2002 yılına kadar 41 yılda sadece 450 bin hektar arazi toplulaştırması yapılmış iken, 2003-2017 döneminde 5,6 milyon hektar alanda toplulaştırmayı tamamladık. 2,1 milyon hektar alanda ise çalışmalar devam etmektedir. Toplam tarımsal destekleme ödemeleri 2002 yılında 1,8 milyar TL iken, 2017 yılında 12,9 milyar TL olarak gerçekleştirdik. 2003’ten bugüne çiftçilerimize verdiğimiz nakit hibe tarımsal destek toplamı 2017 yılı sonu itibariyle 103 milyar TL’ye ulaştı. 2003-2017 yılları arasında üreticimize 8,2 milyar TL mazot destekleme ödemesi yaptık. Çiftçilerin kullanmış oldukları mazot maliyetinin ilk kez yarısını destek olarak verilmektedir. Bu kapsamda üreticilerimize 2017 yılı üretimi için 2018 yılında 1,9 milyar TL mazot destekleme ödemesi yaptık. 2005-2017 döneminde toplam 6,7 milyar TL gübre destekleme ödemesi yaptık. Prim desteği verilen ürün sayısını 5’ten 17’ye çıkardık. 2002 yılında 186 milyon TL olan prim desteğini 2017 yılında 3,9 milyar TL’ ye ulaştırdık. Organik ve iyi tarım yapan çiftçilerimize toplam 1 milyar TL destekleme ödemesi yaptık. 2016 yılında gübre ve yemdeki KDV oranını sıfıra indirerek, çiftçimize yıllık ortalama 2 milyar TL dolaylı destek sağladık. Genç çiftçilerimize 30 bin TL hibe projesi başlattık. 2016-2017 yıllarında genç çiftçilerin uyguladığı 31.045 projeye 931 milyon TL hibe desteği sağladık. İşletme büyüklüğü 5 dekar altındaki meyve, sebze, süs bitkisi, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapan çiftçilere Küçük Aile İşletmesi Desteğini başlattık. Üreticilerimize dekara 100 TL destek ödemesi yapıyoruz” dedi.

“TOHUM ÜRETİMİ GELECEĞİMİZ İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİP”

Tohum üretiminin Türkiye tarımı için son derece hayati ve stratejik önemi olduğuna dikkat çeken Şahin Tin, “Sertifikalı tohumluk üretimini bir milyon tonun üzerine çıkardık. 2005 yılından başlayarak bugüne kadar sertifikalı tohumluk ve fidan kullanan çiftçilerimize ve tohum üreten kuruluşlarımıza 1,7 milyar TL destek verdik. Çiftçilerimize seralarının modernizasyonu için faizsiz kredi uygulamasını başlattık. Seralarında modernizasyon yapmak isteyen üreticilerimize 300 bin TL’ye kadar, yatırım döneminde yüzde 100, işletme döneminde yüzde 50 indirimli kredi kullandırıyoruz. Geleneksel Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyonu Desteğini başlattık. Ekonomik verimden düşen, yaşlı zeytin bahçelerinin tekrar ekonomiye kazandırılması için gençleştirme budaması yapan üreticilerimize dekar başına 100 TL destek veriyoruz. Gübrelerin üretim veya ithalatından son kullanıcıya kadar takibinin sağlanması amacıyla gübre takip sistemini 1 Ocak 2018 tarihinde hayata geçirdik” diye konuştu.

“ÇİFTÇİMİZE UYGUN KOŞULLARDA KREDİ OLANAKLARI SUNUYORUZ”

Çiftçinin tarımsal üretime yönelik finansman ihtiyacını uygun koşullarda karşılayabilmesi amacıyla faiz desteği sağladıklarını belirten Milletvekili Şahin Tin, “Uygulamadan 2004 yılında 205 bin çiftçi yararlanırken bu sayı 2018 yılı Mart sonu itibarıyla 838 bin çiftçiye çıkmıştır. 2002 yılında Ziraat Bankasında yüzde 59 olan tarımsal kredi faiz oranlarını, 2006 yılından itibaren kredi konusuna bağlı olarak yüzde 0 ile yüzde 8,25 arasında uyguladık. 2002’de 530 milyon TL olan Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan kredi miktarını 2017’de 41,2 milyar TL’ye ulaştırdık. Damla ve yağmurlama sulama yatırımlarına 2006 yılından itibaren sıfır faizli kredi ve 2007 yılından itibaren de yüzde 50 hibe desteği imkânı sağladık. Tarımsal üretim potansiyeli yüksek yaklaşık 64 ilimizde 6,9 milyon hektar alanda 243 adet büyük ovayı tarımsal sit alanı olarak koruma altına aldık” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çameli’ye yatırım yağdıÖnceki Haber

Çameli’ye yatırım yağdı

Banyoda İntiharSonraki Haber

Banyoda İntihar

Yorum Yazın

Çallı Esnaftan Örnek Davranış
DENİZLİLİ GENÇ 2 GÜNDÜR KAYIP
Denizli’de Ulaşımın Yasak Olduğu İlçeler 8’e Yükseldi
Denizli’den Uyarı Korona Virüs Sonrasına Da Dikkat
Benzine ve otogaza Yeni İndirim Geldi
Denizli'de kaç virüs vakası var? Bakan canlı yayında açıkladı
Hayatını kaybedenlerin sayısı 277 oldu
Genç Kadının Korona Şüphesi Denizli’yi Karıştırdı
İmamım Bu Sözlerine Suç Duyurusu
İlçede Büyük Korona Önlemi
Bozkurt Belediyesi Dezenfektan Üretti
Denizli’de İlçe Başkanı ve ilçe Da Koronaya Yakalandı
Denizli'de Bir İlçede Pazar Yeri Kapatıldı
Denizlispor'da Üst Üste Üçüncü Erteleme
Tarlasındaki Ispanakları Yaşlılara Bağışladı CHP Pamukkale'den Örnek Davranış

Başka haber bulunmuyor!