uğur okulları
güneş sürücü kursu

Demir Eksikliği Anemisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Demir Eksikliği Anemisi
Gürlesin Tekstil
Abone ol

Dokulara oksijen taşıyan hemoglobininin yapısında demir vardır ve eksikliğinde hemoglobin değeri düşer, yani demirin eksikliğine bağlı kansızlık görülür. Bu duruma demir eksikliği anemisi ismi verilir. Yaygın görülen anemi çeşididir. Çok fazla demir kaybeden veya ihtiyaç olan oranda demir almayan bireylerin vücudunda yeterli oranda hemoglobin üretilmez. Bu da demir eksikliği anemisihastalığına yol açmaktadır.

Diyet, kan kaybı, demir emilimini gerçekleştirememe ve gebelik gibi durumlar aneminin nedenleri arasındadır. Yoğun şekilde adet yaşayan kadınlarda da sıkça görülmektedir.

Demir Eksikliği Anemisi Belirtileri

Aşırı yorgunluk, halsizlik, toprak ve buz gibi garip yiyecekleri yeme isteği, göğüs ağrısı, aşırı üşüme, soluk ten, nefes darlığı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi belirtiler bulunması durumları demir eksikliği anemisi belirtileriarasındadır.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner’in Demir Eksikliği Anemisi Tedavileri

Prof. Dr. Mustafa Çetiner demir eksikliği anemisinin bir hastalık değil de bir bulgu olduğunu savunmuştur. Ve nedene yönelik araştırma yapılması gerektiğini söylemiştir. Öncelikle tıbbi ve ailesel geçmişinize bakarak, muayene verilerine göre tahlil ve tetkikler uygulayarak hastalığınızın tanısını koymaktadır.

Dr. Çetiner demir eksikliği anemisi yaşayan hastalarını sorunlarının kaynağını bulup iyileşmeleri için tedaviler uygulamaktadır. Sorunların kaynağına göre beslenme tarzı değişikliği, takviye, ilaç tedavisi veya cerrahi uygulamalarla tedavinizi uygulamaktadır. Ağır şekilde demir eksikliği anemisi yaşama durumunda hastanede yatarak tedavi etme, kan nakli, damardan demir takviyesi veya demir enjeksiyon ile tedavi etmektedir.

Demir takviyesiyle hastalarına kullanması gereken ilaçları ve yemesi gereken yiyecekler hakkında bilgilendirme yaparak tekrar aynı sorunla karşılaşılmasına engel olmaktadır. https://www.mustafacetiner.com/demir-eksikligi/ sitesinde de makaleler ve uyguladığı tedavileri yayınlayarak insanların bilgilenmesini sağlamaktadır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar