kampüs yol

Denizli Barosundan Yönetmelik Açıklaması İslam Hukuku Referansı  Anayasaya Aykırı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizli Barosundan Yönetmelik Açıklaması İslam Hukuku Referansı  Anayasaya Aykırı
Abone ol
Denizli Barosu, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlülüğe giren Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından Faizsiz Finans Kuruluşlarının Denetimi Yürüten Denetçiler İçin Etik Kurallar yönetmeliği hakkında değerlendirmelerde bulundu.
büyükşehir

Barodan yapılan yazılı açıklamada, yönetmelikte yer alan kuralların incelendiğinde İslam Hukukunun referans alındığı ifade edildi. Açıklamada, Şeri Hukukla yönetilen ülkelerdeki kaos ve demokrasiden uzak görüntüden bahsedilerek Şeri Hukuk referans alınarak hazırlanan yönetmeliğin anayasaya aykırı olduğu ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yapılan düzenlemede Kur’an-ı Kerim’deki ayetlerden, Hz. Muhammet’in hadis-i şeriflerinden ve yine Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çalışmalarından alıntılar yapıldığı görülmektedir.

Şeri hukukun referans alınarak Etik Kuralların belirlenmesi ve bu kuralların devletin resmi yayın organı olan Resmî Gazete’de yayımlanması, Anayasamızdaki laiklik anlayışına açıkça aykırı olduğu kadar Cumhuriyet’in ruhuna, varlığına ve değerlerine de aykırıdır. Devletin asli ve kurucu felsefesini korumakla yükümlü olanların Şeri hukuktan alıntılar yapmak suretiyle kurallar koyması ve Resmi Gazete’de bu kuralların yayımlanması asla kabul edilemez.

İSLAM HUKUKU İLE DEMOKRASİ GELMEZ

En başta İslam hukuku ile daha iyi bir yaşamın ve demokrasinin geleceğine inanan insanlar, kısa bir süre sonra yanıldıklarını anlayacaklardır. İslâm hukukunun en yüksek norm kaynağı olan Kur’an’da adaletin ve barışın değeri üzerine onlarca ayet bulunmasına, kişilerin hürriyetini, can ve mal güvenliğini tanıyan onlarca ve belki yüzlerce hadis bulunmasına rağmen, halen İslam hukukunun uygulandığı ülkelerde, adaletin, can ve mal güvenliğinin, kişi hürriyetinin bulunduğunu söylememiz mümkün değildir. İslam hukukunda siyasi iktidarı eleştirmek veya siyasi iktidara muhalif olmak suç bile değildir. Ancak bu hukukun uygulandığı ülkelerin önemli bir kısmında siyasi iktidarı eleştirenler hapse atılır; malları müsadere edilir; hatta bazılarında bunlarla da yetinilmeyip bu kişiler ölüm cezasına çarptırılırlar. Diğerlerinde ise muhalifler yargılanmaksızın öldürülürler, ortadan kaldırılırlar.

 

TOPLUMSAL KUTUPLAŞTIRMAYI ARTTIRICAK

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her bir vatandaş, kendi inancıyla ve vicdani kanaatiyle ayrı bir değerdir. Bu bilinçle, Cumhuriyetin kazanımları gözardı edilmek suretiyle toplumsal kutuplaştırmayı artırıcı; bu ve benzeri her türlü girişimden uzak durulması gerekmektedir.

89 yıl önce bugün devrim şehitlerimiz Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi katledenlerin düşünce dünyasını doğru bulanlar bilmelidirler ki, Atatürk ilke ve devrimlerinden ve de Cumhuriyetin temel kazanımlarından asla ödün vermeyiz. Aklın, bilimin ve çağdaşlığın yolundan bir adım bile sapmayız. Bizleri var eden kurucu değerlerimize olan inancımızla, kararlılıkla Laik Cumhuriyet için mücadele edeceğimizi basının ve kamuoyunun bilgisine sunarız" denildi.

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar