Denizli
30 Mayıs, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi'nde "Demokrasi" Tartışması

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi'nde "Demokrasi" Tartışması
Denizli Büyükşehir Belediyesi (DBB) Meclisi'nin Mayıs ayı toplantılarının ilk oturumunda, Başkan Bülent Nur Çavuşoğlu ile AK Parti Grup Başkanvekili Ali Değirmenci arasında "demokrasi" tartışması yaşandı. Çavuşoğlu'nun birliklere üye seçimi konusunda istişare yapılmasıyla ilgili olarak, "AK Parti Grubu'nda demokrasi adına güzel bir gelişme" demesi üzerine Değirmenci, "CHP’den demokrasi dersi alacak bir grup değiliz" yanıtını verdi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi (DBB) Meclisi'nde, Başkan Bülent Nur Çavuşoğlu ile AK Parti Grup Başkanvekili Ali Değirmenci arasında "demokrasi" tartışması yaşandı. Başkan Çavuşoğlu’nun, birliklere üye seçimi konusunda istişare yapılması ile ilgili olarak, “AK Parti Grubu’nda demokrasi adına güzel gelişme” sözlerine Değirmenci, “CHP’den demokrasi dersi alacak bir grup değiliz” yanıtını verdi. 

DBB Meclisi'nin Mayıs ayı toplantılarının ilk oturumunda gündemde yer alan maddelerden biri de çeşitli birliklerde Denizli’yi temsil edecek üyelerin belirlenmesine ilişkin yapılan seçimdi. Bu seçimlerde AK Parti Grubu aday göstermedi ve CHP’li adaylara ret oyu verdi. Bunun üzerine DBB Başkanı Bülent Nur Çavuşoğlu’nun ret oyunun gerekçelendirilmesini istemesi tartışmanın fitilini ateşledi.

Tartışmanın Ayrıntıları

Başkan Çavuşoğlu, “Seçimler için isim bildirmiyorsunuz, oylamada reddetmenizi gerekçelendirirseniz seviniriz Sayın Başkan,” diyerek Değirmenci’ye seslendi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ali Değirmenci ise, “Toplantı öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ile istişare yaptık. ‘Birliklere üye seçiliyor, meclis üyelerinden seçilmesine destek veriyoruz. AK Parti’nin üye hakkı olacak mı?’ diye sorduğumda buralarda görev yapacak üyeler belirledikleri cevabı verildi. Siyasi nezaket gereği buralarda AK Partili arkadaşlarımıza kontenjan açılmış olsaydı oy kullanırdık,” şeklinde yanıt verdi.

Geçmişe Dayalı Usuller

CHP’li Osman Bartal da, “Evet, istişarede bulunduk ama bir konuyu atladık. Seçimi nasıl yapacağımızı sordu, ben de üyeleri belirlediğimizi söyledim. ‘Nasıl belirlediniz?’ diye sordu. ‘Sizin uygulamalarınız neyse o şekilde yaptık’ dedim,” diyerek süreci açıkladı.

Başkan Çavuşoğlu ise, “Bu da güzel bir gelişme. AK Parti Grubu’nda demokrasi adına bir gelişme biz açımızdan mutluluk kaynağı,” ifadesini kullandı.

Tartışmanın Sonu

Değirmenci, “Cumhuriyet Halk Partisi’nden demokrasi dersi alacak bir grup değiliz. AK Parti iktidardır, 2004’ten bu yana da Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde 4 dönem AK Partili başkanlar görev yapmıştır. 31 Mart’ta Denizli halkı zatıaliniz tercih etmiştir, size başarılar diliyorum,” diyerek yanıt verdi.

Son olarak Çavuşoğlu, “Siyaset ve demokrasi kısa soluklu bir şey değildir. Uzun soluklu bir süreçtir ki, demokrasi anlamında ders vermek niyetinde değiliz. Ama en azından siyasetin gelişmesiyle geçmişiyle uzun yıllardır her toplantıda bahsettiğiniz gibi, bu masada oturan arkadaşlarımızdan biri olarak geçmiş tecrübelerinizin geleceğe ışık tutması gerekir. Geçmişteki tecrübelerinizi burada paylaşırsanız en azından usulde bir yanlış yapılıyorsa o usullerde değişiklik biz isteriz. Ama anladığım kadarıyla geçmişe dayanan usul bu şekilde ilerlemiş ki, arkadaşlar da aynısını uygulamışlar. Ben polemik konusu olsun diye değil yaşanan süreci özetledim. Arkadaşlarımız usullerinizin tamamını örnek almışlar. Bugün yapılan bir işlem varsa daha önce yapılandan örnek alınmasıdır. Bugüne kadar hep iktidar seçmiş, muhalefet bakmış. Arkadaşlar da onu öyle önermişler ama bir daha ki sefere daha hassas olacağız. Görüyorum ki demokrasiye, paylaşmaya, dayanışmaya olan özlem her geçen gün büyüyor,” ifadelerini kullandı.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 2
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!