Denizli
30 Mayıs, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Denizli Honaz’da erkenci kiraz hasadı başladı

Denizli Honaz’da erkenci kiraz hasadı başladı
Denizli'nin Honaz ilçesinde, erkenci kiraz bahçelerindeki ağaçlardan meyve toplama işlemi başladı. İlçenin iklim özellikleri sayesinde birçok meyvenin yetiştirildiği biliniyor. Cennet elması, nar ve dut gibi birçok çeşidin yanı sıra, açık alandaki bahçelerde yetiştirilen erkenci kirazlar da şimdiden hasat edilmeye başlandı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2023 verilerine göre, Denizli genelinde 2 bin 279 hektarlık alanda 11 bin 504 ton kiraz üretimi gerçekleşti. Dekara düşen ortalama kiraz verimi 504,7 kilogram olarak kaydedilirken, meyve veren ağaç sayısı 576 bin 501 adet, meyve vermeyen ağaç sayısı ise 46 bin 415 adet olarak belirlendi. Honaz ilçesindeki yaklaşık bin 180 hektarlık kiraz bahçelerinde ise bu sezon 5 bin tona yakın bir ürün rekoltesi bekleniyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, bu yılın ilk hasadına katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Çınar, Denizli'nin toplam kiraz üretiminde önemli bir paya sahip olduğunu ve Honaz ilçesinin bu üretimin yarısını karşıladığını belirtti. Ayrıca, bu yıl havaların sıcak gitmesi nedeniyle hasadın yaklaşık 10-15 gün önce başladığını dile getirdi.

Çınar, "Kiraz, Denizli için ve özellikle Honaz ilçemiz için önemli bir meyve. İzmir bölgesinde başlayan erkenci çeşitlerin iç bölgelere gelirken geçiş bölgesi olan Honaz'da değer bulmakta. Tüm alanlarımızda yeterli miktarda ürünümüz var. Son 10-15 gün içerisinde iklimle ilgili bir sorun yaşanmazsa üreticilerimizin yüzünü güldüreceğini düşünüyoruz. Üreticilerimize bol ve bereketli bir sezon diliyoruz" şeklinde konuştu.

Honaz ilçesinde üretim yapan İbrahim Sarıkaya ise erkenci kiraz çeşidi hakkında şunları söyledi:
“Bugün Honaz’ da ilk kiraz hasadımızı yapıyoruz. Bu erkenci çeşidimizi iç piyasa için üretiyoruz. Olgunlaşan meyvelerin hasadını yapıyoruz. Napolyon ( Ziraat-900) çeşidi olana kadar bu süreci erkenci çeşit ile değerlendiriyoruz. İşçi sıkıntısından dolayı erkenci çeşide geçiş yaptık. Böylelikle işçi sıkıntısını aştık. Bu Bahçemiz örtülü bir bahçe. Rüzgar ve dolu zararına karşı bahçemizi file ile kapattık. Geçen yıl olan dolu yağışından tüm bölge zarar görmüştü, biz böyle bir zarar ile karşılaşmadık.
Erkenci çeşit yapmamızdaki en önemli faktör işçi sıkıntısı. Bölge komple Napolyon çeşidi olunca herkes aynı anda, çok kısa zaman ürününü toplamak istiyor. Erkenci çeşit olunca hem bizim boş olduğumuz zamana denk geliyor hem de işçi problemi ile karşılaşmıyoruz. Bölgemizde erkenci çeşit fazla kalmadı. Herkes Napolyon ya da Trabzon hurmasına geçiş yapınca bende böyle bir çalışmaya girdim ve memnunum da. Honaz İlçemizde ilk kirazı çıkaran üreticilerden biriyim böyle bir avantajım var. Şuan hasadını yaptığımız bahçemiz 4 dekar ve yeni 3 dekar daha bahçe yaptım. Toplamda 7 dönüm civarı erkenci çeşidim var. 20 dönüm kadar da Napolyon cinsi kirazım var. O bahçemin işçi ihtiyacını da ilçemiz dışından karşılıyoruz. Bu erkenci çeşidin olum süresi çok kısa. Çiçeği açtıktan 45 gün sonra toplamasını yapabiliyorum. 1,5-2 ay gibi bir sürede hasadımızı tamamlıyoruz. Ettiğim masrafı da kısa bir sürede karşılayabiliyorum”

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Honaz ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelinin katılımıyla gerçekleştirilen hasat etkinliğinde İl Müdürü Şakir Çınar, üreticilere tavsiyelerde bulunarak tarım işçilerine kolaylıklar diledi. Daha sonra toplanan kirazlar, kasalara yerleştirildi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!