Denizli
27 Mart, 2023, Pazartesi
 • DOLAR
  18.86
 • EURO
  20.07
 • ALTIN
  1108.4
 • BIST
  5010.55
 • BTC
  23830.809$

Denizli ihracatı 2023’e düşüşle başladı

Denizli ihracatı 2023’e düşüşle başladı
Denizli ihracatı, 2023’ün ilk ayında düştü. Denizli ihracatı, TİM verilerine göre yüzde 11,6 azalışla 309 milyon dolar olurken, DENİB verilerine göre ise yüzde 3,8 azalışla 256 milyon dolar oldu. DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, ihracatın düşüşünün talep daralması olduğunu açıkladı.

Ocak ayı ihracat rakamları Ankara’da açıklandı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe’nin katılım sağladığı toplantıda DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu da yer aldı. Türkiye ihracatının yüzde 10,4 artışla 19,4 milyar dolar, TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatının yüzde 11,6 azalışla 309 milyon dolar, DENİB üyelerince gerçekleştirilen ihracatın ise yüzde 3,8 azalışla 256 milyon dolar oldu. Rakamları değerlendiren Başkan Memişoğlu, “Dünyada yaşanan resesyon 2022’nin ikinci yarısından bu yana ihracatımızı etkilemeye devam ediyor. Özellikle hedef pazarlarımızda görülen enflasyonist baskı ve uygulanan sıkı para politikaları neticesinde güçlü bir talep daralması yaşanıyor. İhracatımızdaki lokomotif sektör olan ve toplam ihracatımızdan yüzde 40’a yakın pay alan tekstil-konfeksiyon sektörümüz yaşanan talep daralmasından etkileniyor, bu durum ihracat verilerimize de doğrudan etki ediyor. Öte yandan, Euro Bölgesi ve ABD’de 2022 yılı büyüme oranları açıklandı. Euro Bölgesi’nin 2022 yılına dair büyümesi yüzde 3,5, ABD’nin büyümesi ise yüzde 2,1 oldu. Euro Bölgesi’nin PMI verisinin eşik değer olan 50’yi aşarak 50,2 seviyesine yükselmesini de küresel ekonomi için olumlu olarak yorumlayabiliriz” dedi.

ŞUBAT AYINDA DENİB’DEN 4 FARKLI ULUSLARARASI HEYET

2023 yılında Ticaret Bakanlığı’nın Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında uzak coğrafyadaki ülkeler başta olmak üzere, hedef ihracat pazarlarına yönelik yurt dışı faaliyetler düzenleyeceklerini belirten Hüseyin Memişoğlu, “İhracat hedeflerimiz kapsamında ana pazarlarımızı sürdürülebilir kılmayı, potansiyel pazarlarımızdaki etkinliğimizi ise geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bu doğrultuda yılın ilk yarısında 20’nin üzerinde farklı yurt dışı etkinlik üzerinde çalışıyoruz. Ocak ayında DENİB olarak 79 Denizli firmasının katılım sağladığı Heimtextil Fuarı’ndaki yerimizi almıştık. Şubat ayı içerisinde Gıda UR-GE grubumuzla Moskova’da, Ev Tekstili UR-GE grubumuzla ise Zagreb’de ikili iş görüşmeleri gerçekleştireceğiz. Ayrıca Bakanlığımızın Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında; tekstil makineleri sektörüne yönelik 8 ülkeden 41 yabancı alıcıyı Denizli’de ağırlayacağız. 25 Şubat-01 Mart tarihleri arasında da ev tekstili sektöründe faaliyet gösteren ihracatçılarımızı Tokyo’daki alıcılarla buluşturacağız. Böylelikle sadece şubat ayında 4 farklı yurt dışı faaliyeti gerçekleştirmiş olacağız. 2023 yılındaki yurt dışı faaliyetlerinin ihracatımıza doğrudan bir katkı sunabileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

               

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 2
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!