Reklamı Geç
Gürlesin Tekstil
güneş sürücü kursu

Denizli ihracatı 400 milyon doları aştı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizli ihracatı 400 milyon doları aştı
Gürlesin Tekstil
Abone ol
Denizli’nin ihracatı Kasım ayında da arttı. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Denizli’nin ihracatı yüzde 20,4 artarak 402 milyon dolar oldu. DENİB verilerine göre ise Denizli ihracatı yüzde 34 artarak 322 milyon dolara ulaştı. Türkiye ihracatı ise yüzde 33,4 artışla 21,5 milyar dolar oldu.
büyükşehir

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Kasım ayına ait ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre Türkiye ihracatı kasım ayında yüzde 33,4 artışla 21,5 milyar dolar olurken, TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı yüzde 20,4 yükselişle 402 milyon dolarak olarak gerçekleşti. DENİB üyeleri tarafından kaydedilen kasım ayı ihracatı ise, yüzde 34 artışla 322 milyon dolara ulaştı.

BAŞKAN MEMİŞOĞLU’NDAN İHRACAT DEĞERLENDİRMESİ

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, TİM tarafından açıklanan verileri değerlendirdi. İhracattaki artış trendinin18. aya taşındığını aktaran Memişoğlu, “Son aylardaki ihracat değerlerini incelediğimizde, ilimiz ihracatının aylık bazda 400 milyon dolara, ülkemiz ihracatının ise 20 milyar dolar seviyelerine ulaştığını, hatta bazı aylarda bu değerleri de geride bıraktığını görüyoruz. 2021 yılının sonunda Denizli ihracatı 4,5 milyar dolara, Türkiye ihracatı ise 220 milyar dolar seviyelerine ulaşmış olacak. Böylelikle, yıl boyunca göstermiş olduğumuz ihracat performansımızı yılsonunda rekorla taçlandıracağız. İhracat artışımızın yanı sıra hem yeni ihracatçı sayısında hem de kilogram başına düşen ihracat birim değerinde yükselişlere şahit oluyoruz. Bu durum, aslında ihracatımızın sağlıklı yapısını da destekler nitelikte. İlimizin ihracattaki sektörel çeşitliliğini de göz önünde bulundurursak, sürdürülebilir ihracat noktasında elimizde güçlü kozlar olduğunu ifade edebiliriz.

BÜYÜMEYE İHRACATTAN BİR KEZ DAHA GÜÇLÜ KATKI

2021 yılının üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Ülkemiz ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 7,4 büyüdü. Bu büyümeye ihracatın katkısı 5 puan, net ihracatın katkısı ise 6,8 puan oldu. Yani büyümenin yüzde 92’si mal ve hizmet ihracatından sağlanmış oldu. Bu değerler, ihracatın ülkemiz ekonomisi açısından önemini ve ekonominin itici gücünün ihracat olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Öte yandan, ihracatçılarımızın döviz kurlarındaki volatiliteden yana olmadığını belirtmek istiyorum. Bu noktada, istikrarlı kurun istikrarlı ihracatı da beraberinde getireceği fikrine inanıyoruz” dedi.

 

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar