Denizli
30 Mayıs, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Denizli Meclisinde Emeklilere ve Doğum Yapanlara Yardım Tartışması

Denizli Meclisinde Emeklilere ve Doğum Yapanlara Yardım Tartışması
Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı birinci oturumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda emeklilere ve yeni doğum yapanlara verilecek destekler konusu ele alındı. AK Parti Grup Başkan Vekili Ali Değirmenci, gündem maddesi üzerine yaptığı konuşmada, emeklilere yapılacak nakdi yardımın 5 bin TL olarak sınırlandırıldığını belirtti. Değirmenci, “Biz emeklilere nakdi yardım verilmesini destekliyoruz. Ancak, seçim vaatlerinde ‘Emekli ikramiyesinin iki katı kadar vereceğim’ denilmişti. Denizlili vatandaşlarımız bu sözün yerine getirilmesini bekliyor,” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı toplantısında, emeklilere ve yeni doğum yapanlara verilecek destekler ele alındı. Toplantı, Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Emeklilere ve Doğum Yapanlara Yardım Tartışması

Toplantıda, AK Parti Grup Başkan Vekili Ali Değirmenci, emeklilere yapılacak nakdi yardımların 5 bin TL ile sınırlandırılmasına ve yardım alma koşullarına ilişkin eleştirilerini dile getirdi. Değirmenci, “Biz emeklilere nakdi yardım verilmesini destekliyoruz. Ancak nakdi yardımın 5 bin TL olarak sınırlandırıldığını görüyoruz. Oysa ki seçim vaatlerinizde ‘Emekli ikramiyesinin iki katı kadar vereceğim’ diye bir sözünüz vardı. Biz, AK Parti Grubu olarak o sözlerin yerine gelmesini bekliyorduk, haklı olarak Denizlili vatandaşlarımız da bekliyor” dedi.

Daraltıcı Hükümler Eleştirildi

Emeklilere verilecek yardım konusunda yapılan sınırlamaların eşitlik ve hakkaniyet ilkelerine aykırı olduğunu belirten Değirmenci, “Komisyon kararında en fazla aylık geliri 10 bin TL olan kişilere verileceği, ailede sadece 1 kişinin geliri olması gerektiği, evde çalışan bir kişinin olmaması gerektiği gibi birçok daraltıcı hüküm bulunuyor. Biz, bu hükümleri doğru bulmuyoruz ve komisyon kararına ‘Muhalefet Şerhi’ koyduk” ifadelerini kullandı. Değirmenci, ayrıca yardımların sadece bir kereye mahsus 5 bin TL olmasını da eleştirerek, bu yardımın her yıl verilmesi gerektiğini savundu.

Başkan Çavuşoğlu'nun Yanıtı

Başkan Çavuşoğlu ise yapılan yardımların sosyal dengeyi sağlamak amacı taşıdığını vurguladı. Çavuşoğlu, “Bizim gönlümüzden tüm Denizli halkına en iyi refah seviyesine ulaştırabilecek şekilde yardım yapmak geçiyor. Ancak bütçemizin getirmiş olduğu son durum, belirli sınırlamalar getirmemizi gerektiriyor. Amacımız, ihtiyaç sahiplerine katkı sağlamak” dedi.

Doğum Yapanlara Çeyrek Altın Vaadi

Değirmenci, doğum yapanlara çeyrek altın verilmesi vaadini de hatırlatarak, “Geçtiğimiz dönemde zat-ı alilerinizin doğum yapanlara çeyrek altın sözü vardı. Fakat, bugün itibariyle komisyona 4 bin TL olarak yansımış. Rakamın çeyrek altın edip etmediğini kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi. Çavuşoğlu ise altın fiyatlarındaki dalgalanmaları göz önünde bulundurduklarını belirterek, gerektiğinde bu miktarın artırılabileceğini ifade etti.

Gündem Maddesi Kabul Edildi

Toplantının sonunda, emeklilere ve doğum yapanlara yönelik yardımların yer aldığı gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Çavuşoğlu, yapılan yardımların asli amacının sosyal dengeyi sağlamak olduğunu belirterek, “Umarım bundan sonraki bütçelerimizle hep beraber güzel şeylere imza atarız” dedi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!