kampüs yol

Denizli’de Avukatlar ve Polis Karşı Karşıya

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizli’de Avukatlar ve Polis Karşı Karşıya
Abone ol
Avukatlık Kanunu'nda ve baroların seçim sisteminde değişiklik yapmak istemesine karşı birçok ilden yürüyen baro başkanları Ankara girişinde polis tarafından “Valilik izni yok” denilerek engellenmişti. Engellenen isimlerden biri olan Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan, Denizli Barosu avukatları ile Denizli'de bir yürürüş gerçekleştirdi. Çevik kuvvetin engellemesine karşın yürüyüş gerçekleştiren avukatlar adına Baro Başkanı Müjdat İlhan bir açıklama yaptı. Açıklamada,"Baroların işlevsiz bırakılması Cumhuriyetin felsefesine aykırı olduğu gibi toplumun demokratik yapısını bozmaya yöneliktir.”mesajı verildi.
büyükşehir

Avukatlık Kanunu’nda ve baroların seçim sisteminde değişiklik yapmak istemesine karşı birçok ilden “Savunma yürüyor” sloganıyla baro başkanları Ankara’ya yürümüştü.Eskişehir Yolu üzerinde Ankara Barosu heyeti karşılayacaktı ancak polis engel oldu. Baro başkanları Ankara’ya girme hakları olduğunu söylerken, polis “Valilik izni yok” dedi. Ankara’da yaşanan kriz yaşanan diyalogların ardından kısmen çözülse de avukatların tepkisi tarasıya karşı sürüyor. Denizli Barosu avukatları bugün Denizli Valiliği önünde yürüyüş düzenledi.Yol boyunca avukatlar; “Savunma susmadı susmayacak, savunma için yürüyoruz, yürüyüş hakkımız engellenemez” sloganları attı.

ÇEVİK BARİKAT KURDU, AVUKATLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Avukatların yürüyüşüne çevik kuvvet barikat kurarak izin vermek istemedi. Engelleme esnasında bir avukat Anayasa’nın 34. Maddesini hatırlatarak: “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” diyerek yürüyüş haklarının engellenmesine tepki gösterdi. Polis barikatının sosyal mesafeye aykırı olmasını eleştirerek: “Biz sosyal mesafemize dikkat ediyoruz, polis barikatı mesafeye riayet etmiyor” sözleriyle barikat kurulmasına tepki gösterdi.

ENGELLEMEYE RAĞMEN BASIK AÇIKLAMASI YAPILDI

Tüm engellemelere rağmen gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, ülkenin ekonomik ve sosyal birçok sorunla uğraşırken bu tasarının gündeme getirilmesine tepki gösterdi. Hukuk devleti olmanın şartının güçlü, bağımsız ve tarafsız yargıdan geçtiğinin altını çizen İlhan şöyle devam etti: “Avukatlık Kanunu 1. maddesinde ‘Yargının kurucu unsuru olan avukat, bağımsız savunmayı temsil eder’ yazılıdır. Avukatlar yurttaşın temel hak ve özgürlüklerinin yılmaz savunucularıdır ve gücünü kamu kurumu niteliğindeki barolardan alır. Baroların işlevsiz bırakılması Cumhuriyetin felsefesine aykırı olduğu gibi toplumun demokratik yapısını bozmaya yöneliktir.”

Baroların hiçbir zaman adalet aramaktan vazgeçmediğini ifade eden İlhan: “Barolar hem kendileri için hem yurttaşlarımız için, her zaman da adalet arama mücadelesine devam edecektir. Baroları yok etmeye çalışmak, vatandaşın yargı içerisinde en rahat ulaşabildiği, adeta nefesi konumundaki avukatlara ilişkin bu olumsuz girişimlerin halk nezdinde de meşruiyeti bulunmamaktadır. Barolara karşı yapılan bu girişimlere karşı daime mücadelemiz sürecektir” dedi.

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Denizli Plakalı Araç İzmir’de Trafiği Felç EttiÖnceki Haber

Denizli Plakalı Araç İzmir’de Trafiği Fe...

Uşak Yeleğen’de motosiklet kazasında Efe Gürsoy ve Mustafa Kızılçay öldüSonraki Haber

Uşak Yeleğen’de motosiklet kazasında Efe...

Yorum Yazın

Denizlispor Maçında Olay Protokol Yine Karıştı
Başakşehir Denizlispor maç sonucu 2 - 0 (özet)
Denizlispor'da Başkan ve 2 yönetici PFDK'lık oldu
Denizli’de yine intihar iple kendini astı
Denizli’de su kesintisi bu mahallerde sular kesilecek
DTO’nun Denizli Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’nde İlk Adım Atıldı
Bakan Yardımcısından PAÜ ve Pamukkale Teknokent’e Ziyaret
Denizli'yi Dolu Vurdu Pamukta Büyük Zarar
Tff Açıkladı Denizlispor-Trabzonspor Maçının Günü Değişti
Denizli Bilnet Okulları'ndan Covid-19 Tedbirleri
Denizli'de Alı Marım Bulvarı yenileniyor
Denizli'de otomobilde yılan paniği
Katil ortak 7 yıl sonra tutuklandı
Üniversitenin Yolu Buradan Geçiyor Kampüs Yolu Denizli’nin Hizmetinde
Levent Karaduman Cinayetinde Bir Gözaltı Daha
Milyonlarca Liralık Vurgun Yapan Çete Son İşlerinde Yakalandı
Denizlililer dikkat! Meteoroloji bugün için uyardı
Kuzen Cinayetinde Ceset Parçaları 17 Saatin Sonunda Çıkartıldı
Denizli’de Yılan Sokan Kadın Yatağında Ölü Bulundu
Denizli elektrik kesintisi (7 Temmuz 2020)

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar