uğur okulları
güneş sürücü kursu

Denizli’de Birleşik Kamu İş'ten Soma eylemi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizli’de Birleşik Kamu İş'ten Soma eylemi
Gürlesin Tekstil
Abone ol
13 Mayıs 2014'te meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma maden kazasının yıldönümünde Denizli’de Birleşik Kamu İş eylem düzenledi. Birleşik Kamu İş Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, "Bu cinayetin sorumluları, hesap vermek bir yana hakkında “taksirle öldürme” suçundan 15 yıl hapis cezası verilen maden patronu tahliye oldu ve 301 maden işçisinin ardından, adalet de insanlık da bir kez daha göçük altında kaldı" dedi.

Manisa’nın Soma ilçeisnde 13 Mayıs 2014'te meydana gelen maden kazasında göçük altında kalan 301 madenci hayatını kaybetti. Son 50 yılın en ölümcül ikinci kazası olarak kayda geçen kazanın 8.yıldönümünde Denizli’de Birleşik Kamu İş üyeleri eylem düzenledi.

Delikliçınar Meydanında gerçekleştirilen eylemde açıklama yapan Birleşik Kamu İş Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, kazanın ardından sorumluların gereken cezayı alamadığına dikkat çekti. Aydoğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Cinayetten farksız olan ancak AKP iktidarının “kaza” diyerek normalleştirmeye çalıştığı katliamın sorumlularından hesap sorulmasını defalarca istedik. İş cinayetlerine karşı Yatağan’dan başlattığımız Emeğe Saygı Yürüyüşünde de olduğu gibi tüm toplumca gösterilen tepkiler AKP iktidarı tarafından çok sert şekilde bastırılmaya çalışıldı. Sorumlular, hesap vermek bir yana iktidar ve “ölüm madencinin fıtratında var” diyen dönemin Başbakan’ı tarafından korundu.

 İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini bilerek ve isteyerek almamak hata değil, cinayettir. Bu cinayetin sorumluları, hesap vermek bir yana hakkında “taksirle öldürme” suçundan 15 yıl hapis cezası verilen maden patronu tahliye oldu ve 301 maden işçisinin ardından, adalet de insanlık da bir kez daha göçük altında kaldı.

 İşçinin emeğinin olduğu kadar yaşamının da ucuz olduğu bu ülkede, iş kazalarına bağlı işçi ölümlerinin artması ve Soma’da yaşananlar bir tesadüf değildir. Güvensiz ve esnek çalışmayla, taşerona iş gördürmenin adeta genel kural olduğu, işsiz yığınlar yoluyla çalışanların tehdit edildiği, sendikalaşmanın önüne engeller konulduğu bir dönemden geçiyoruz.

İşsizlik ve yoksulluk, ekmeğe ihtiyacı olan yurttaşlarımıza iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmadığı ortamlarda, güvencesiz, örgütsüz çalışmayı dayatıyor. Bu durum can kayıplarını da içeren ölümcül kazaları beraberinde getiriyor. Daha fazla kar için işçinin, emekçinin yaşamını hiçe sayan zihniyetin sonucu olarak Türkiye bugün iş cinayetlerinin en fazla olduğu ülkelerden biridir.

Tüm iş kollarında ama özellikle ağır ve tehlikeli işlerde taşeron işçilik uygulamasına bir an önce son verilmelidir.

 Eğitim-İş olarak Soma başta olmak üzere tüm iş cinayetlerinde yaşamını kaybeden kardeşlerimizi saygıyla anıyor, emeğin karşılığını aldığı, ağır çalışma koşulları, işçi kıyımları ve taşeronlaştırmanın son bulduğu hakça bir düzen için özgürlük mücadelesini yükseltmek gerektiğini vurguluyoruz."

Kaynak:denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar