Denizli
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Denizli'de "Denizli Vakası" Tartışmaları Alevlendi: Gökmen ve Abalıoğlu'ndan Açıklamalar

Denizli'de "Denizli Vakası" Tartışmaları Alevlendi: Gökmen ve Abalıoğlu'ndan Açıklamalar
Denizli'nin tarihindeki en karanlık olaylardan biri olan ve "Denizli Vakası" olarak bilinen "Demirci Mehmet Efe Baskını" yeniden gündemde. Denizlili yazar Ömer Gökmen'in, binlerce belge ve tanığa dayandırdığı kitabı büyük tartışmalara yol açtı. Gökmen ve CSA Vakfı Başkanı Ali Abalıoğlu, ortaya atılan ithamlar üzerine açıklamalarda bulundu.

Yazar Ömer Gökmen, "Denizli Vakası: İsyan isyan dedikleri" isimli kitabının yayımlanmasının ardından bazı olumsuz eleştirilerle karşılaştı. Gökmen, "Kitabım 30 Nisan’dan beri ortada. Bugüne kadar hiçbir olumsuz eleştiri gelmedi. Ama sağda solda, ‘Kuvayı Milliye’yi kötülüyorlar’, hatta bir de bunu para karşılığı yapıyorlar şeklinde çirkin iddialarda bulunan yazılar görüyorum. Okuyanlardan rica ediyorum, kitabın neresinde Kuvayı Milliye’yi kötüleyen bir ifade var yazsınlar lütfen." dedi. Gökmen, ayrıca kendisinin yıllarca çalışarak elde ettiği bilgileri para karşılığı yayımladığı iddialarını da kesin bir dille reddetti.

CSA Vakfı Başkanı Ali Abalıoğlu'ndan Açıklama

CSA Vakfı Başkanı Ali Abalıoğlu, vakfının ve kendisinin isimlerinin haksız yere ithamlarla anılmasından dolayı zorunlu bir açıklama yaptı. Abalıoğlu, "Demirci Mehmet Efe’nin kızanları ile birlikte Kurtuluş Savaşı’mızda işgalcilere karşı vatanımızı koruma konusundaki kahramanlıklarını tartışmak haddimiz değildir," diyerek Demirci Mehmet Efe'nin kahramanlıklarının tartışılmaması gerektiğini vurguladı. Abalıoğlu, ayrıca Denizli Vakası'nın üzerinden geçen 104 yılın ardından şehir hakkında haksız bir lekenin kaldığını belirterek, bu yanlış bilgilerin düzeltilmesi gerektiğini ifade etti.

Denizli Vakası Üzerine Yeni Araştırmalar

Demirci Efe’nin Denizli’ye gelerek "Millî Mücadeleye karşı geldiler, isyanı bastırdım" diyerek 70-80 kişiyi öldürmesi olayının günümüzde yeniden ele alınmasının önemli olduğunu belirten Abalıoğlu, "Tarihi olaylar üzerine yeni araştırmalar ve değerlendirmeler yapılabilmesi çağdaş bir toplum nezdinde memnuniyet duyulan bir durum olmalıdır," dedi.

Ömer Gökmen’in Kitabı ve Çalışmalarına Saygı

Ali Abalıoğlu, Ömer Gökmen’in kitabının yıllarca süren emekle hazırlandığını ve her türlü saygıyı hak ettiğini belirtti. Abalıoğlu, "Yanlış, eksik, fazla ve hatta abartı varsa tartışarak gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak için medeni insanlara yakışan seviyede ve nitelikte tartışmalar her zaman yapılabilir," diyerek medeni tartışmanın önemine dikkat çekti.

Kitabı Okuyun Önerisi

Ali Abalıoğlu, Ömer Gökmen’in kitabının ve daha önce dergide yayımlanan yazıların okunmasını önererek, bu eserlerin doğru bilgiye ulaşmada yardımcı olacağını ifade etti.

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yaymlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!