Denizli’de Kuraklık Yayla’yı Vurdu Son 20 Yılın En Düşüğü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizli’de Kuraklık Yayla’yı Vurdu Son 20 Yılın En Düşüğü
Gürlesin Tekstil
Abone ol
Denizli’de 180 kuş çeşidine ev sahipliği yapan Buldan Yayla Gölü’nü kuraklık vurdu. Nisan ayında 145 santim olarak ölçülen su seviyesi, 6 ayda 100 santimden daha fazla azaldı. Son olarak 25 santim su seviyesinin ölçüldüğü gölde, bu seviye son 25 yılın en düşük seviyesi olarak ölçüldü. Kuraklığın bölgeyi ciddi derecede etkilemesinden endişe ediliyor.
Halıcı Gölcükler

Denizli’nin Buldan ilçesinde 50 hektarlık yüzölçümüne sahip Yayla Gölü, kuraklık tehdidi altında. Denizden 1155 metre yükseklikte bulunan göl, son dönemde yağış rejimindeki düzensizlik ve düşüş nedeniyle kuraklıkla mücadele ediyor. Gölde son dönemde kuraklık gözle de görülebiliyor. DSİ tarafından ölçülen son seviyeye göre gölde seviye 25 santime kadar düştü. Bu seviyenin Nisan ayında 145 santim olarak ölçüldüğü öğrenildi. Yayla Gölünde 6 ayda düşüş 120 santimi buldu.

ENDİŞE VERİCİ

180 kuş türüne ev sahipliği yapan gölde seviyedeki ciddi düşüş endişe veriyor. Gölde haftad bir gün gezerek fotoğraf çekip paylaşımlar yapan Buldan Doğal Hayatı Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sait Yalçın, ölçülen seviyenin son 20 yılın en düşük seviyesi olduğunu açıkladı. Yalçın, bölgedeki canlı varlığının korunabilmesi için yağışa çok ihtiyaçları olduğunu söyledi.

DOĞAL SİT ALANI İLAN EDİLDİ

Buldan ilçe merkezine 8 kilometre mesafedeki Süleymanlı Mahallesi'nde bulunan Yayla Gölü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre; Doğal Sit Alanı, kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi. Her mevsim kendine hayran bırakan 1155 metre yükseklikte yer alan Yayla Gölü’nde, 180 kuş çeşidi yaşıyor.

ALTIN ARAYACAKLARDI

Haziran ayında doğal koruma alanı ilan edilen Yayla Gölü’nde altın madeni araması yapılacaktı. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılması istenen ihale, gelen tepkiler üzerine önce ertelenmiş ardından da iptal edilmişti.

Yayla Gölünde DSİ nin seviye göstergesinde Nisan ayında 145cm olan seviye bu hafta 25 cm ye düştü. Son yirmi yılın en düşük seviyesi.

buldan yayla gölü

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar