Denizli
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Denizli'de Meslek lisesi öğretmenleri ve öğrencileri Avrupa’ya açıldı

Denizli'de Meslek lisesi öğretmenleri ve öğrencileri Avrupa’ya açıldı
Denizli’de bulunan Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Erasmus+ projeleri kapsamında öğretmenlerine yurt dışında eğitim, öğrencilerine ise staj imkânı sunarak önemli bir başarıya imza atıyor.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Erasmus+ projeleri kapsamında gerçekleştirilen “Elektrikli Araçların Bakım ve Onarımlarının Benzinli ve Dizel Araçlarla Karşılaştırılması” isimli proje ile Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Avrupa’da staj yapma fırsatı buldu. Aynı projede öğretmenler de İş Başı Gözlem hareketliliği ile mesleki bilgi ve becerilerini geliştirdi. İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan, okulun çalışmalarını yerinde görmek ve öğrencilerin yurt dışındaki staj deneyimlerini gözlemlemek için okula ziyarette bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürü’nden Destek

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan, Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Erasmus+ projeleriyle öğrencilerinin ve öğretmenlerinin mesleki gelişimine büyük katkı sağladığını belirtti. Çalışkan, “Okulumuz, teknolojik açıdan gelişmiş Avrupa ülkelerinde bulunan işletmelerle iş birliği yaparak öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin mesleki becerilerini artıracak projelere imza atıyor. Bu projede de teknolojik gelişmeleri yerinde görme imkânı sağlayarak önemli bir başarı elde ettiler” dedi.

Projenin Detayları

Projenin ev sahibi ortağı İspanya’nın Barselona şehrinde faaliyet gösteren McAuto13 isimli işletme oldu. Proje, 18 aylık süresi boyunca toplam 25 bin 566 Euro bütçe ile gerçekleştirildi. İşbaşı İzleme Faaliyeti için Motorlu Araçlar Teknolojisi alanından üç öğretmen Barselona’ya gitti. Bir hafta süren bu hareketlilikte öğretmenler, McAuto13 işletmesinde benzinli ve dizel araçların tamir ve bakımlarını gözlemleyerek elektrikli araçlarla kıyaslama yapma fırsatı buldular.

Öğrenciler Avrupa'da Staj Yapıyor

Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı 12. sınıfından altı öğrenci, Barselona’daki McAuto13 işletmesinde staj hareketliliğine katıldı. Öğrenciler, haftada beş gün boyunca ustaların gözetiminde araçlar üzerinde bakım ve onarım gerçekleştirdiler. Bu süreçte benzinli, dizel, hibrit ve elektrikli araçların bakım ve onarımlarını yaparken, fosil yakıtlı araçlar ile elektrikli araçlar arasındaki farkları gözlemleme imkânı buldular.

İl Müdürü Çalışkan'dan Övgü

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan, proje ile ilgili olarak “Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz, teknolojik gelişmeleri yerinde görerek önemli deneyimler kazandı. Bu tür projeler, mesleki eğitimde kaliteyi artırmak ve uluslararası iş birliğini güçlendirmek adına büyük önem taşıyor. Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bu başarılı çalışmalarını destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yaymlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!