Denizli
14 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Denizli'de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu düzenlendi

Denizli'de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu düzenlendi
Denizli'de "Dünya Otomobilsiz Kentler Günü" etkinlikleri kapsamında, "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" düzenlendi.

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü'nde altıncısı düzenlenen "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" etkinliği, bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirildi. Demokrasi Meydanı'nda bir araya gelen yaklaşık 30 kadın, bisikletlerini renkli balonlar ve çiçeklerle süsleyerek görsel bir şölen oluşturdu.

Etkinlik, polis eskortu eşliğinde gerçekleşti ve katılımcılar 15 Temmuz Delikliçınar Meydanı'na kadar pedal çevirdi. Etkinliği düzenleyen Güler Çam, günlük kıyafetlerle bisiklete binilebileceğini vurgulayarak, “Amacımız ‘Elbiseyle ve topuklu ayakkabı ile bisiklete binilebiliyorsa, rahatlıkla günlük kıyafetle de binilebilir’ duygusu yaratmak” Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bisikletin günlük hayatın bir parçası olduğunu, çok uzak olmayan mesafelerde bisiklete binmek için çok profesyonel bir ekipman gerekmediğini, dolayısıyla ulaşım için pratik ve kolay bir araç olduğunu da kanıtlamayı hedefliyor.  “Elbiseyle ve topuklu ayakkabı ile binilebiliyorsa, rahatlıkla günlük kıyafetle de binilebilir” duygusu yaratmak, bisikleti ulaşım aracı olarak kullanmaya teşvik etmek, iklim krizinin artık görünür hale geldiği dünyamıza çevreci bir katkı sağlamak temel amaçlarından birisidir.  Ayrıca kadınların bisiklet kullanımını teşvik eden, kadınların güçlenmesine, toplumda görünür olmalarına katkı sağlayan bir etkinliktir" dedi.

Denizli'de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu düzenlendi

KENTLERDE OTOMOBİL EGEMEN
Kentlerde hala otomobil kültürünün egemen olduğuna değinen Çam, “Bu egemenliğin yerini bisikletlerin alması gerekiyor. Tur sırasında izleyenlere el sallayıp, tebessüm etmek olmazsa olmazlarından. ‘Gülümseyen eylem’ diyebiliriz. Etkinliğimiz tamamen gönüllü kadınlar tarafından organize ediliyor. Kadınlar tura bireysel seçimlerini kullanarak tek tip olmayan şıklıklarıyla ve süslendikleri bisikletleriyle geliyor. Herhangi bir kuruluş, siyasi grup veya bisiklet grubu simgesi taşınmamasına özen gösteriyoruz. Tur sırasında izleyenlere el sallayıp, tebessüm etmek olmazsa olmazlarından. “Gülümseyen eylem” diyebiliriz” şeklinde konuştu. 

Denizli'de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu düzenlendi

"BU TURUN MİSYONUNU İYİ OKUMAK GEREKİYOR"

Bu turun sadece süslenilen ve yılda bir kez bisiklete binilen bir tur olmadığını anlatan Güler Çam, şunları kaydetti:
“Bu turun misyonunu iyi okumak gerekir. O yüzden bize sadece “Ay şekerim bir yerden bisiklet bulalım kafamıza çiçek takıp gidelim” mantığıyla yaklaşmanız haksızlık olur. Eğer bu ülkedeki eril zihniyetten, kadınların yaşadıkları olumsuzluklardan, otomobil teröründen, bisikletli ölümlerinden, bisiklet yollarının bozukluğundan, azlığından, her ay en az 1-2 bisikletlinin ölümünden, iklim krizinden, egzoz gazından rahatsızız ve bunu duyurmak için buradayız. Bunun için çalışmaya devam edeceğiz. Kentlerin hâlâ otomobil egemen kültürü devam ediyor. Bu egemenliğin yerini bisikletlerin almasını istiyoruz. Bu etkinlik, sadece yılda bir kez yapılan bir etkinlik değil. Bisiklet yollarının bozukluğundan ve azlığından, her ay en az birkaç bisikletlinin yaşamını yitirmesinden, iklim krizinden ve egzoz gazından rahatsız olduğumuz için buradayız.”

Denizli'de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu düzenlendi

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yaymlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!