Denizli
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Denizli'de Teleferik Skandalı: 30 Milyon Liralık Kayıt Dışı Gelir İddiası

Denizli'de Teleferik Skandalı: 30 Milyon Liralık Kayıt Dışı Gelir İddiası
Denizli Büyükşehir Belediyesi'nde, göreve başlayan CHP'li Başkan Bülent Nuri Çavuşoğlu'nun açıklamaları, kentte büyük bir mali skandalı gün yüzüne çıkardı. Teleferik işletmesinde tespit edilen çifte kayıt sistemi, milyonlarca liralık kayıt dışı gelirin varlığını ortaya koydu.

31 Mart seçimlerinin ardından göreve gelen CHP’li Bülent Nuri Çavuşoğlu, partisinin İl Danışma Kurulu toplantısında Teleferik ve Bağbaşı Yaylası girişlerindeki ücretlerde 30 milyon liralık bir fark tespit edildiğini duyurdu. Başkan Çavuşoğlu, resmi olmayan kayıtların tespit edilmesiyle ilgili detayları paylaşmasa da, olayın büyük bir yolsuzluk olduğunu vurguladı.

Silinen Veriler Kurtarıldı

Seçim sonrasında Bağbaşı Mahallesi'ndeki işletmede kayıtların tutulduğu bilgisayar disklerinin tamamen silindiği öğrenildi. Yapılan incelemeler sonucunda verilerin fiziksel olarak götürülmediği tespit edilerek silinen veriler geri getirildi. Kurtarılan veriler, Teleferik ve Bağbaşı Yaylası girişlerine ait son iki yılı kapsıyordu ve bu verilerde 30 milyon liralık farkın ortaya çıktığı anlaşıldı.

Resmi Olmayan Kayıtlar ve Fiş Kesme Talimatı

Teleferik'teki biniş ücretleri için iki farklı kayıt tutulduğu ve 30 milyon liralık farkın torbalara konularak elden teslim edildiği iddia edildi. Resmi kayıtlarda elde edilen gelirlerin ise resmi banka hesaplarına aktarıldığı ileri sürüldü. Ayrıca, personele teleferiği kullanan vatandaşların tamamına fiş kesilmemesi yönünde talimat verildiği iddialar arasında yer aldı.

Personel İfadeleri ve İdari Soruşturma

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen idari soruşturma sırasında personellerin ifadeleri alındı. Bir personelin, eksik fiş kesmeleri yönünde talimat aldıklarını söylediği iddia edildi. İncelemeler sonucunda kayıt dışı paranın toplam gelirin büyük bir bölümünü oluşturduğu ortaya çıktı.

İlk Suç Duyurusu Geliyor

Başkan Çavuşoğlu, ilk suç duyurusunu Salı günü yapacaklarını açıkladı. Daha önce belediye kaynaklarının kullanımında bazı usulsüzlükler tespit ettiklerini belirten Çavuşoğlu, hukuki süreci başlatma kararı aldı. Seçim gecesi belediye hizmet binasından çıkarılan kolilere ilişkin de bir suç duyurusu yapılmamıştı.

Başkan Çavuşoğlu'nun Açıklamaları

Çavuşoğlu, danışma kurulu toplantısında, “Teleferikte resmiyette gösterdikleri tahsilâtla gayrimeşru bilgisayara kaydettiklerini tespit ettik. İkisi arasında bugünkü parayla yaklaşık 30 milyon TL fark var sadece teleferikte. Bunları zamanla yavaş yavaş tespit edeceğiz, bulacağız” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

4o

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yaymlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!