Denizli’den Açıklama Elazığ Depremiyle İlgili Dikkat Çeken Detay

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizli’den Açıklama Elazığ Depremiyle İlgili Dikkat Çeken Detay
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kaya, Elazığ’da meydana gelen ve yıkıma neden olan depremle ilgili ilginç bir ayrıntıya dikkat çekerek, “Urartular döneminden olduğu bilinen Harput Kalesi ve Selçuklular döneminden kalma Ulu Cami gibi yapıların zarar görmemesi yapıların sağlam zemin üzerinde olmasının önemini gösterdi” dedi.
denizli büyükşehir

Elazığ’da meydana gelen depremin izleri henüz tam anlamıyla silinmemişken, 500 ila 2 bin yıllık yapıların zarar görmemesi dikkat çekti.
Elazığ’da 24 Ocak tarihinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin hasar tespit analizleri devam ediyor. 72 binanın yıkıldığı, 514'ünün ağır hasar aldığı ve 409'unun az ve orta hasarlı olduğu belirlendi. Şehir merkezinden 35 kilometre (km) uzaklıkta olmasına rağmen çok büyük bir hasar oluşturan depremin yakın çevrelerde bulunan tarihi yapıların zarar görmemesi ise dikkatlerden kaçmadı.
İHA muhabirine deprem ve meydana gelen yıkımlarla ilgili açıklamalarda bulunan Kaya, Urartular döneminden olduğu bilinen tarihi Harput Kalesi’nin yanı sıra 12. yüzyılda Selçuklular döneminden kalma minaresi eğri olan Ulu Cami gibi yapıların zarar görmemesinin, yapıların sağlam zemin üzerinde olmasının önemini gösterdiğini ifade etti. Deprem sonrası kentteki yapıların yaklaşık olarak yarısının zarar görmesi ve tarihi yapıların zarar görmemesi hakkında da konuşan Kaya, “Elazığ depreminde, depremin olduğu yer Elazığ’dan 35 km uzakta olmasına rağmen çok büyük bir hasar oluşturdu. Tabi bu Elazığ’ın yerleşim alanı alüvyal zeminler üzerinde çoğunlukla. Yani gevşek kumlardan, çakıllarda, sirk dediğimiz çok ince taneli kumlardan oluşmakta. Elazığ’da güneye doğru gittikçe yer altı su seviyesinin de yükseldiğini biliyoruz. Yer altı su seviyesi de yüzeye yaklaştıkça tehlike daha da artıyor, deprem süresini uzatıyor, depremin şiddetini arttırıyor” dedi.

“Bu yapılar sağlam zeminlerde binaların yapılmasının ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor”
Kötü zemin şartlarının yıkıma neden olduğunu anımsatan Kaya açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Elazığ’daki yapı stoğunun yüzde kırkı zarar görmüşken, bakıyorsunuz hemen bitişiğindeki tarihi Harput’ta sağlam kayaların üzerinde olduğu için herhangi bir hasar oluşmadı. Tabi Harput, baya bir eski yerleşimlerden, Urartulardan bilinen Harput Kalesi yaklaşık 2 bin yıllık, hiçbir zarar görmedi. Aynı şekilde Ulu Cami var Selçuklulardan kalma, yaklaşık bin yıla yakın, hiçbir zarar görmedi ki onun minaresi de eğridir, hiçbir şey olmadı. Aynı şekilde Sarı Hatun Camisi, orada birçok türbeler var. Bunların hiçbirine bir şey olmadı. En yakın zamanda yapılan 500 yıllık yapılar bunlar. Bunlara hiçbir şey olmamış olması, sağlam zeminlerde binaların yapılmasının ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor aslında.”

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Filiz’den Acıpayam Ve Honaz İlçe Başkanları İle İlgili Açıklama GeldiÖnceki Haber

Başkan Filiz’den Acıpayam Ve Honaz İlçe...

Pamukkale'ye girişe Büyük ZamSonraki Haber

Pamukkale'ye girişe Büyük Zam

Yorum Yazın

DTO Başkanı Erdoğan, “Elbirliğiyle, Aşamayacağımız Zorluk Yoktur”
Başkan Zolan’dan Berat Kandili Mesajı
Başkan Örki’den Berat Kandili Mesajı
Denizli’de Tüyler Ürperten Olay Anne Oğlunu Boğarak Öldürdü
Denizlililer Ücretsiz maske dağıtımı bugün başlıyor
Denizli Valiliği’nden CHP Parti Sözcüsüne Cevap!
Emeklilere 1000 TL bayram ikramiyesinin ödeme tarihleri belli oldu
Türkiye'deki son durum açıklandı! Toplam can kaybı 649
Denizli’de Bir İlçesinde Daha Semt Pazarı Kurulmayacak
Polis Kumarhaneye Böyle Girdi
Şarabı Saklamak İçin Tankerin İçine Bölmeler Yapmışlar
Büyükşehir'den Aile Sağlığı Merkezlerine Koruyucu Set
Denizli CHP’den Eski Danışman Hakkında Suç Duyurusu
Denizli’deki Mahalleye Koronavirüsün Nereden Geldiği Ortaya Çıktı
Zeki Yavru Beinsports'a Konuştu  'İyi Bir Çıkış Yakalamıştık'

Başka haber bulunmuyor!