Denizli
01 Ekim, 2023, Pazar
 • DOLAR
  25.99
 • EURO
  28.39
 • ALTIN
  1611.4
 • BIST
  6053.97
 • BTC
  31031.075$

Denizlili Enes Yolcu, Gelinlik Tasarım Yarışmasında birinci oldu

Denizlili Enes Yolcu, Gelinlik Tasarım Yarışmasında birinci oldu
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri Denizlili Enes Yolcu bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Gelinlik Tasarım Yarışmasında ödülleri topladı. ‘IF Wedding Fashion-İzmir Gelinlik Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’ çerçevesinde gerçekleşen yarışmada İEÜ’lü Yolcu, iris çiçeğinden esinlenerek hazırladığı ‘Benliğimin Özü’ isimli tasarımıyla birincilik elde etti. Yarışmanın üçüncüsü ise kutup yıldızından ilham alarak ipek kumaştan ‘Polaris’ adlı gelinliği hazırlayan İlayda Yaşın oldu.

Bu yıl ‘modaverse’ temasıyla gerçekleşen Gelinlik Tasarım Yarışması, büyük heyecana sahne oldu. Türkiye genelinden yoğun katılımın olduğu yarışmanın finalinde, birbirinden iddialı 15 tasarım arasından ödül almaya hak kazananlar belirlendi. Jürinin yaptığı değerlendirme neticesinde, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Buldanlı Enes Yolcu ve İlayda Yaşın, ödüle layık görülerek yarışmaya damga vurdu. Aynı zamanda sınıf arkadaşı olan ikiliden Enes Yolcu, saten ve organze kumaş kullanıp üstüne de taş ve inciden işlemeler yaptığı gelinlik tasarımıyla birinci oldu. İlayda Yaşın ise, saf ipek kumaş kullanıp kutup yıldızından esinlendiği tasarımıyla üçüncülük elde etti.

enes yolcu

İEÜ’lü Yolcu, ‘Benliğimin Özü’ isimli gelinliğin tasarımını yaklaşık 1 ayda tamamladığını söyledi. Yolcu, “Gelinlik tasarımımda iris çiçeğinden esinlenerek bu çiçeğin içindeki desenleri tasarımıma aktardım. Yarışma için toplam 3 tasarım hazırlamıştım. Finale kaldıktan sonra da aralarından bir tanesini seçerek gelinliğin dikimini gerçekleştirdik. Kendime güveniyordum, dereceye gireceğime inanıyordum. Birincilik ise benim için ekstra bir mutluluk, heyecan oldu. Moda alanında kendini geliştirmek, ilerlemek istiyorum. Böylesine önemli bir yarışmada ödül almak çok değerli. Birinci olduğum için önümüzdeki yıl 40 parçadan oluşan bir performans defilesi de sunacağım. Ona da çok iyi hazırlanıp güzel tasarımlar yapmak istiyorum. Okuduğum bölümü, üniversitemi, modayı çok seviyorum. Bu alanda başarılı olacağıma inanıyorum” dedi.

enes yolcu

“Avrupa’nın en büyüğü”
Finalistlerin tasarımları, düzenlenen final defilesiyle görücüye çıktı. Final defilesi öncesinde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu, “Moda trendlerinin belirlendiği bu fuar, aynı zamanda sektöründe Avrupa’nın en büyük fuarı olma özelliğini taşıyor. Gelinlik Tasarım Yarışması da 13. kez düzenleniyor. Bu yarışma, sektöre genç tasarımcıların kazandırılması ve onların tasarımlarını İzmir’den dünyaya sunmaları anlamında çok önemli rol oynuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, fuarcılığın birçok sektöre nasıl katkılar sağlandığını bilerek hareket ediyor ve fuarcılık şirketimiz İZFAŞ ile oldukça kıymetli işlere imza atıyoruz. IF Wedding Fashion İzmir’in dışında Fashion Prime ve Fashion Tech fuarlarımızı da düzenliyoruz. Bu fuarlar hepsi birbirini tamamlıyor ve sektöre katkı sağlıyor” dedi. 
enes yolcu
Sektöre yeni tasarımcılar kazandırılıyor
Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul ve İzmir Moda Tekstil Konfeksiyoncular Sitesi (MTK) Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Salkım ise 2010 yılından bu yana düzenlenen yarışma ile sektöre birçok yeni tasarımcının kazandırılmasının yanı sıra uluslararası pazarlarda moda ve trend yaratabilecek özgün tasarımların ortaya çıkarmanın hedeflendiğini söyledi. IF Wedding Fashion İzmir’in yalnızca bir fuar değil yarışma ve defileleriyle de bir dünya markası haline geldiğini belirten başkanlar, fuarda tüm kurum ve kuruluşların güç birliğinin sektörün gelişmesine de büyük katkılar sağladığını dile getirdi. 

enes yolcu

enes yolcu

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 3
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!