3ü
Denizli
27 Şubat, 2024, Salı
 • DOLAR
  30.36
 • EURO
  32.97
 • ALTIN
  1985.0
 • BIST
  8487.2
 • BTC
  43506.093$

Denizlili 2 aile en zengin 100 listesine girdi!

Denizlili 2 aile en zengin 100 listesine girdi!
Ekonomist Dergisi, Türkiye'nin en zengin 100 ailesini bu yıl 20'nci kez derledi. Listede Denizli'den 2 aile yer aldı. Türkiye'nin en zengin ailesi Koç ailesi olurken, Sabancı ailesi ikinci, üçüncü ve dördüncü sırayı aldı. Denizli'den ise Zorlu ailesi 13.sırada Erikoğlu ailesi ise 99.sırada kendine yer buldu. Zorlu ailesi 2,5-3 milyar dolar, Erikoğlu Ailesi'nin 500-750 milyon dolar servete sahip olduğu öğrenildi.

Türkiye'nin önemli ekonomi dergilerinden biri olan ekonomist, Türkiye'nin en zengin 100 ailesini açıkladı. Listenin ilk sırasında 6 milyar dolar ve üstü servetiyle beklenildiği üzere Koç Holding yer aldı. 

İkinci sırada ise 5-6 milyar dolar arası servetiyle Esas Holding yani Şevket Sabancı'nın Ailesi yer aldı. 

Üçüncü sırada ise 4-5 milyar dolarlık servetle Sabancı Holding, Erol Sabancı ve Ailesi yer buldu. 

Listenin dördüncü sırasında S. Sabancı Holding'den 4-5 milyar dolarlık servetle Türkan Sabancı ve ailesi kendisine yer buldu. 

Beşinci sırada 3-4 milyara aralığındaki servetle Enka Holding (Tara Ailesi) yer aldı.

İŞTE LİSTEDEKİ İLK 100 İSİM:

İLK 100'DEKİ DENİLİLİ!

Ekonomist Dergisi listenin tamamını kamuoyu ile paylaşırken, gözler Denizlili bir isim aradı. Listenin ilk sıralarında Zorlu Holding'in sahibi Zorlu ailesi yer alırken 99'uncu sırada Erbakır Elektronik Bakır Mamülleri A.Ş. kendisine yer buldu. İlk 100 içerisinde yer alan Erikoğlu Ailesi'nin 500-750 milyon dolar servet sahipleri arasında yer alıyor olması dikkat çekti. Zorlu ailesi ise 2,5-3 milyar dolar servetiyle 13. sırada yer aldı.

Ahmet Nuri Erikoğlu (Erbakır Kurucusu) kimdir?

2000'li yılların modern Erikoğlu Grubunun temelleri, 1937 yılında iş hayatına Denizli Kaleiçi Bakırcılar Çarşısında dövmecilik yaparak başlayan sanayi duayenimiz Ahmet Nuri Erikoğlu tarafından atıldı.

O yıllarda yalnız çekiç ve birkaç aletle teknoloji kullanmaksızın kazan, tencere, tepsi, sini gibi bir evde mutfak eşyası olarak ne bulunması gerekiyorsa,  Ahmet Nuri Erikoğlu tarafından bilek gücü ile yapıyordu. Matematiği çok iyi kullanan  Ahmet Nuri Erikoğlu kısa zamanda diğer bakır ustalarının arasından sıyrıldı ve işini büyüterek dövmecilikten o zamanlarda çok önemli bir yenilik olan sığamacılığa geçti. (bakır eşyayı kalıp üzerinde üretmek).  Kısa zamanda tüm Ege bölgesine İzmir, Aydın, Muğla, Isparta'ya mal satmaya başladı.

  1959 yılında  İstanbul'da bakır elektroliz tesisi(Elektrobakır) kuruldu. Bu tesiste levha bakır üretiliyor, Denizli'ye geliyor ve burada sığama yapılıyordu. 1970'lerde ise artık seri üretime geçildi. Daha sonra üretilen bakırın  tel haline getirilmesi kararını aldı.

O dönemde bu işi yapan sadece gayrimüslimlerdi. Ahmet Nuri Erikoğlu'nun ürettiği bakır teller özellikle İstanbul piyasasına satılmaya başlandı. Yerli iş gücünü ortağı Mehmet Ergür ile birlikte akılcı bir eğitimle çok iyi kaynaştıran Ahmet Nuri Erikoğlu,  karşısında bakır tel üretimini tekellerinde tutan azınlıklar da piyasada fazla dayanamadılar ve piyasadan çekildiler.

 İstanbul'a satılan telin üzerine plastik kaplanıp Denizli'ye geriye satılması üzerine Denizli'de kablo üretilmesine karar verildi. Böylece Ergür Kablo kuruldu. Bakır tel imalatı devam ederken Ergür Kablo'da kendi çapında büyümeye başladı ve 80'li yıllarda Türkiye'deki kendi sektöründe en büyük 5 fabrika arasına girdi.

1980'lerde  Ahmet Nuri Erikoğlu'nun en büyük hayali kendi bakırını kendi üreten, sonunda da bakır tel haline getiren entegre bir tesis kurmaktı. Bu düşüncelerle  1980'li yıllarda Erbakır temelleri atıldı.  Şu anda Erbakır, Denizli'nin en büyük sermayeli kuruluşu ve Türkiye'nin konusunda 2. büyük tesisi durumuna gelmiştir.

Erikoğlu Grubunun girişimcilik ruhu diğer sektörlere de yansımıştır. Grup aynı zamanda emaye bakır tel, tekstil, petrol, elektrik malzemeleri sektörlerine de girmiştir.

Erikoğlu Grubu 20.yy'da olduğu gibi 21. yy'da da önder ve örnek gösterilen bir grup olarak Türkiye'nin hizmetinde olacaktır.

Ahmet Nuri Erikoğlu'nun  bazı sivil toplum çalışmaları aşağıda özetlenmiştir:

Denizli 1. Sanayi Sitesi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı.

Denizli 2. Sanayi Sitesi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı.

Denizli Sanayi Odası Kurucu Üyesi

Daha önceden İzmir Sanayi Odasına bağlı şube olarak faaliyette bulunan sanayicilerle birlikte hareket ederek Denizli'de bağımsız sanayi odasında kurulmasında öncülük yapmış ve 1987 yılına kadar Meclis Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Denizli Sanayi Odası Meclis Üyesi

Denizli Sanayi Odası Meclis Başkanı

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 2
  KOMİK
 • 3
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 3
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!