Denizlili sanayiciden asgari ücret çıkışı: 'Asgari ücrette zam yüzde 40 olabilirdi'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizlili sanayiciden asgari ücret çıkışı: 'Asgari ücrette zam yüzde 40 olabilirdi'
Gürlesin Tekstil
Abone ol
Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Temmuz itibariyle asgari ücrete gelen yüzde 30 zammı değerlendirdi. 5 bin 500 liralık net ücretin şimdilik yeterli olduğunu aktaran Keçeci, enflasyonun hızla artması sonucu açıklanan rakamın yeterli olmayacağını açıkladı. Keçeci, zammın yüzde 30 yerine yüzde 40 olabileceğine de dikkat çekti.
Halıcı Gölcükler

Asgari ücrete yapılan yüzde 30’luk zammı değerlendiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrette zam olarak yüzde 30 oranında bir zam yaptıklarını ve asgari ücretin net 5 bin 500 liraya çıktığını açıkladı. Buna göre, asgari ücret aylık brüt 6 bin 471 lira, net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanacak. Asgari ücretin SGK primi (işçi payı yüzde 14) 905 lira 94 kuruş, işsizlik sigortası primi (işçi payı yüzde 1) 64 lira 71 kuruş, SGK primi (işveren payı yüzde 15,5) 1003 lira 1 kuruş, işsizlik sigortası primi (işveren payı yüzde 2) 129 lira 42 kuruş olarak hesaplandı. Asgari ücretle çalışan bir işçinin işverene maliyeti ise 5 puan prim teşvikiyle 7 bin 603 lira 43 kuruş oldu” dedi.

Asgari ücrete yapılan zam yüzde 40 oranında da olabilirdi diyen Keçeci, “Yapılan zam oranı yüzde 40 da olsaydı iş dünyası tarafından çok da bir yadırgama söz konusu olmayacaktı. Ancak böyle bir oran yapıldı bu rakam tabii ki nihai iktidarın kararı. Şimdi bu kararı irdelemek gerekirse çalışanlarımızın son zamanlarda inanılmaz zorlandığını biz de çok iyi biliyorduk. Yılbaşında yapılan zammı yeterli olduğunu düşünmüştük ne var ki yılbaşından sonra ülkemizdeki enflasyonun çok hızlı artmasıyla verilmiş olan zammı erittiği gibi gerek asgari ücretle çalışan, gerekse orta sınıfın geçim şartları zorlaşmıştır. Açıklanan 5 bin 500 liralık asgari ücret şimdilik yeterlidir ama önümüzdeki günlerde hızla artabileceğini düşündüğümüz enflasyonun yeniden çalışanların ücretleriyle ilgili çalışanları sıkıntıya sokacağı kanaatindeyim.” dedi.

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar