Denizlililer Dikkat! Kurban Alırken Bunlara Dikkat Edin

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizlililer Dikkat! Kurban Alırken Bunlara Dikkat Edin
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, vatandaşlar kurban alımı telaşını sürdürürken, sağlıklı bir kurban seçimi de önem kazandı. Denizli İl Tarım Müdürlüğü, sağlıklı hayvan seçimi konusunda uyarılarını sıraladı.
denizli büyükşehir

Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü internet sitesinde yer alan açıklamada 11-12-13 ve 14 Ağustos’ta kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesi tedbirlerin alındığına dikkat çekildi. Açıklamada, 17 Temmuz’da yapılan İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu toplantısında alınan kararlara göre hayvan satış noktalarında ve kesim yerlerinde gereken kontrollerin yapılırken, hayvanların Denizli’ye girişinde gereken muayeneler yapıldığı ifade edildi.

SAĞLIKLI KURBANLIK İÇİN…

Müdürlük sağlık kurbanlık konusunda da uyarılarda bulundu. Açıklamada, “Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarını alırken; öncelikle ruhsatlı ve Veteriner Hekim kontrolünün olduğu yerlerden almaya ve il içinden gelen sığır cinsi büyükbaş hayvanlarda kulak küpesi ve pasaport, küçükbaş hayvanlarda kulak küpesi ve nakil belgesi; il dışından sevk edilen tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için Veteriner Sağlık Raporlarının olmasına dikkat etmelidirler.

KESİMİN ALTIN KURALLARI

Kurbanlık kesimler ehil kişiler tarafından kurban hizmetleri komisyonunun izin verdiği yerlerde yapılmalı, kesimlerde hayvan refahı ilkelerine göre hareket edilerek kesim işlemi hayvana eziyet edilmeden tamamlanmalıdır. Temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edilmeli, iç organlar karkasa bulaşmadan çıkarılmalı, kanın çok iyi akıtılması sağlanmalıdır. Kesim öncesi ya da sırasında hastalık şüphesi bulgularının görülmesi halinde mutlaka Veteriner Hekim tarafından muayene yapılması sağlanmalıdır.

ETİ 5-6 SAAT BEKLETİN

Kurban kesim yerlerindeki atıkların, kan ve diğer organların herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi için gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Kurbanlık etler parçalar halinde temiz kaplara konulmalı, güneş görmeyen serin bir yerde 5-6 saati geçmeyecek bir süre dinlendirilip etin soğuması sağlanarak buzdolabında muhafaza edilmelidir” denildi.

 

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Denizlili gurbetçiler 2. Kez bir araya geldiÖnceki Haber

Denizlili gurbetçiler 2. Kez bir araya g...

Pamukkale Belediyespor Hayali Gerçeğe DönüştürdüSonraki Haber

Pamukkale Belediyespor Hayali Gerçeğe Dö...

Yorum Yazın

Süleyman İnce Yeniden Başkan Oldu
Kafa Kafaya Çarpıştılar 3 Yaralı
Anne Ve  Engelli Kızdan Haber Alınamıyor
Hayvan Yemi Yüklü Kamyon Devrildi
DEN-GÖÇ-DER’den Denizlispor’a Destek
Denizli Büyükşehir'den Gürbüz Azak Sergisi
Denizli’de Gözler Bu Karşılaşmada Olacak
PKK’lı Teröristtin Denizli Detayı Dikkat Çekti
7 Yıldır Görülmüyordu Kayıp Lale Denizli Bulundu
Denizlispor'dan İlk Bomba Sol Beke Yerli Alternatif

Başka haber bulunmuyor!