Denizlililer Dikkat! Kurban Alırken Bunlara Dikkat Edin

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizlililer Dikkat! Kurban Alırken Bunlara Dikkat Edin
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, vatandaşlar kurban alımı telaşını sürdürürken, sağlıklı bir kurban seçimi de önem kazandı. Denizli İl Tarım Müdürlüğü, sağlıklı hayvan seçimi konusunda uyarılarını sıraladı.
google
denizli büyükşehir

Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü internet sitesinde yer alan açıklamada 11-12-13 ve 14 Ağustos’ta kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesi tedbirlerin alındığına dikkat çekildi. Açıklamada, 17 Temmuz’da yapılan İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu toplantısında alınan kararlara göre hayvan satış noktalarında ve kesim yerlerinde gereken kontrollerin yapılırken, hayvanların Denizli’ye girişinde gereken muayeneler yapıldığı ifade edildi.

SAĞLIKLI KURBANLIK İÇİN…

Müdürlük sağlık kurbanlık konusunda da uyarılarda bulundu. Açıklamada, “Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarını alırken; öncelikle ruhsatlı ve Veteriner Hekim kontrolünün olduğu yerlerden almaya ve il içinden gelen sığır cinsi büyükbaş hayvanlarda kulak küpesi ve pasaport, küçükbaş hayvanlarda kulak küpesi ve nakil belgesi; il dışından sevk edilen tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için Veteriner Sağlık Raporlarının olmasına dikkat etmelidirler.

KESİMİN ALTIN KURALLARI

Kurbanlık kesimler ehil kişiler tarafından kurban hizmetleri komisyonunun izin verdiği yerlerde yapılmalı, kesimlerde hayvan refahı ilkelerine göre hareket edilerek kesim işlemi hayvana eziyet edilmeden tamamlanmalıdır. Temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edilmeli, iç organlar karkasa bulaşmadan çıkarılmalı, kanın çok iyi akıtılması sağlanmalıdır. Kesim öncesi ya da sırasında hastalık şüphesi bulgularının görülmesi halinde mutlaka Veteriner Hekim tarafından muayene yapılması sağlanmalıdır.

ETİ 5-6 SAAT BEKLETİN

Kurban kesim yerlerindeki atıkların, kan ve diğer organların herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi için gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Kurbanlık etler parçalar halinde temiz kaplara konulmalı, güneş görmeyen serin bir yerde 5-6 saati geçmeyecek bir süre dinlendirilip etin soğuması sağlanarak buzdolabında muhafaza edilmelidir” denildi.

 

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Denizlili gurbetçiler 2. Kez bir araya geldiÖnceki Haber

Denizlili gurbetçiler 2. Kez bir araya g...

Pamukkale Belediyespor Hayali Gerçeğe DönüştürdüSonraki Haber

Pamukkale Belediyespor Hayali Gerçeğe Dö...

Yorum Yazın

Neden Öldürdüğünü İtiraf Edince Herkes Dondu Kaldı
Bu İlginç Araç Geleceğe Dönüş Filmini Anımsatıyor
Denizli’deki Cinayette 2 Kişi Öldü
Başkan Osman Zolan Babadağlılarla Kucaklaştı
Dumanları Karıştırdılar Ekipleri Boşuna Harekete Geçirdiler
Ekipler Köpek İçin Seferber Oldu
Merkezefendi’de ‘Hangisi Babası?’ Tiyatro Oyunu Sahne Alacak
Gazeteciler Ve Ünlü Siyasetçi Denizlililerle Buluşacak
İyi Partili Cihan Paçacı Türkiye'nin Borcunu Açıkladı
İlçede İbadet Edecek 1 Cami Kaldı

Başka haber bulunmuyor!