Denizli
25 Haziran, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Denizli’nin 11 yıllık acı tablosu 13 çocuk işçi hayatını kaybetti

Denizli’nin 11 yıllık acı tablosu 13 çocuk işçi hayatını kaybetti
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü kapsamında hazırladığı 2013-2024 yılları Çocuk İşçiler İş Cinayetleri Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, son 11 yılda 13'ü Denizli’de olmak üzere en az 695 çocuk işçi hayatını kaybetti.

Raporda, her yıl en az 60-70 çocuk işçinin iş cinayetlerine kurban gittiği belirtiliyor. İSİG Meclisi, Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) aracılığıyla devlet eliyle çocukların işçileştirildiğine dikkat çekiyor. 2024 yılında maaşsız çalıştırılan öğrenci-işçiler için patronlara 1 milyar 698 milyon TL ödendiği ve son üç yılda MESEM programlarına aktarılan kamu kaynağının 15 milyar liraya yaklaştığı kaydedildi.

MESEM ve Patronlara Sağlanan Finansman

Raporda, MESEM'in patronlara finansman sağladığı ve "ustalık telafi programı"yla 2023'te programa başvuran patronların sayısının 1 milyonu geçtiği ve aylık ödemenin yaklaşık 4,2 milyar TL'yi bulduğu ifade edildi.

Tarım ve Orman Sektöründe Çocuk İşçi Ölümleri

Son 11 yılda en az 695 çocuk işçinin hayatını kaybettiği raporda, 383 çocuk işçinin tarım ve orman iş kolunda hayatını kaybettiği belirtildi. Raporda, çocuk işçi ölümlerinin yüzde 55’inin tarım, yüzde 20’sinin sanayi, yüzde 14’ünün hizmetler ve yüzde 11’inin inşaat sektöründe meydana geldiği vurgulandı. Ayrıca, son beş yılda özellikle motokurye mesleğinde artışın yanı sıra konaklama iş kolunda yaşanan kitlesel işçileşmenin bir sonucu olarak çocuk işçi ölümlerinin arttığı kaydedildi.

Çocuk İşçiliğinin Artışı ve Güvencesizlik

Çocuk işçi ölümlerinin yüzde 78’ini ücretlilerin oluşturduğuna dikkat çeken raporda, geçmiş yıllarda bu oranın daha düşük olduğu, ancak giderek arttığı ve bu durumun işçileştirmenin 18 yaş altına hızla yayıldığının bir göstergesi olduğu ifade edildi.

İSİG Meclisi Çocuk İşçiler İş Cinayetleri Raporu: Son 11 Yılda 695 Çocuk İşçi Hayatını Kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü kapsamında hazırladığı 2013-2024 yılları Çocuk İşçiler İş Cinayetleri Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, son 11 yılda 13'ü Denizli’de olmak üzere en az 695 çocuk işçi hayatını kaybetti. İşte detaylar...

Çocuk İşçi Ölümlerinin Başlıca Nedeni: Trafik ve Servis Kazaları

Raporda, son 11 yılda çocuk işçi cinayetlerinin nedenleri arasında en çok trafik ve servis kazalarının yer aldığı belirtildi. Toplamda 193 çocuk işçinin bu sebepten hayatını kaybettiği ifade edildi. Özellikle mevsimlik tarım işçisi olan çocukların tıka basa dolu minibüslerde, traktör kasalarında veya açık kasa kamyonetlerde kazalara maruz kaldıkları vurgulandı. Ayrıca, zaman baskısı altında sipariş götürürken kazaya kurban giden motokurye çocuklar da raporda yer aldı.

Türkiye'de Çocuk İşçilik 4-8 Yaş Aralığında Başlıyor

Rapora göre, Türkiye'de çocuk işçilik 4-8 yaş aralığında başlıyor. Tarımda toplayıcılık, çobanlık ve mevsimlik tarım işçiliği yapan, sokakta mendil satan ve cam silen çocukların sayısında 8 yaşından itibaren ciddi bir artış olduğu belirtildi. 10-12 yaşlarında tekstil ve metal sektöründe çalışan çocukların görüldüğü, 13-14 yaşlarında ise tarım, inşaat, sanayi ve hizmet sektörlerinde yüz binlerce çocuğun çalıştığı kaydedildi. 15-17 yaş grubunda ise tarım, konaklama, ticaret, inşaat, metal, tekstil ve gıda gibi iş kollarında milyonlarca çocuk işçinin bulunduğu belirtildi.

Cinsiyet ve Uyruk Dağılımı

Son 11 yılda hayatını kaybeden çocuk işçilerin cinsiyete göre dağılımında, 99 kız ve 596 erkek çocuk işçinin çalışırken hayatını kaybettiği belirlendi. Ölen kız çocuklarının büyük çoğunluğunun tarım, tekstil ve genel işler sektörlerinde çalıştığı kaydedildi. Ayrıca, 2013-2024 yılları arasında 71’i Suriyeli, 6’sı Afganistanlı, 1’i Iraklı, 1’i İranlı, 1’i Türkmenistanlı olmak üzere 80 göçmen çocuk işçinin hayatını kaybettiği belirtildi. Göçmen çocuk işçi ölümlerinin, mevsimlik tarım, gıda, tekstil, metal ve inşaat sektörlerinde yoğunlaştığı ifade edildi.

Şehirlere Göre Çocuk İş Cinayetleri

Raporda, Türkiye’nin 77 şehrinde çocuk iş cinayeti tespit edildiği belirtildi. Çocuk işçi cinayetlerinin şehirlere göre dağılımında en çok ölümün Şanlıurfa’da olduğu belirtildi. Şanlıurfa’da 52 çocuk işçi, Gaziantep’te 40 çocuk işçi, İstanbul’da 40 çocuk işçi, Adana’da 36 çocuk işçi hayatını kaybetti. Denizli’de ise 13 çocuk işçinin çalışırken hayatını kaybettiği belirlendi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 2
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!