Denizli
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Denizli'ye sıcak hava uyarısı: ‘Sıcak çarpmasına karşı dikkatli olun’

Denizli'ye sıcak hava uyarısı: ‘Sıcak çarpmasına karşı dikkatli olun’
Denizli’de önümüzdeki üç gün boyunca hava sıcaklıklarının 40 derecenin üstüne çıkması bekleniyor. İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, özellikle yaşlılar, çocuklar ve belirli hastalıklara sahip kişilere en sıcak zaman olan 11.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamalarını tavsiye etti.

Denizli’de önümüzdeki üç gün boyunca hava sıcaklıklarının 40 derecenin üstüne çıkması bekleniyor. İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, özellikle yaşlılar, çocuklar ve belirli hastalıklara sahip kişilere en sıcak zaman olan 11.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamalarını tavsiye etti.

40 dereceyi bulan sıcak havaların sıcak çarpmasına ve ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğini vurgulayan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, aşırı sıcağa maruz kalmanın terleme mekanizmasının bozulmasına bağlı olarak vücut ısısının düşürülememesiyle karakterize sıcak çarpmasına yol açabileceğini belirtti. Dr. Öztürk, “Acil tedavi edilmezse kalıcı hasara veya ölüme neden olabilen bu durumda vücut ısısı 10-15 dakika içinde 40-41°C üstüne çıkabilir. Sıcak çarpmasında kişinin ateşi 39,4°C üzerindedir, deri kuru, kırmızı ve sıcaktır, terleme yoktur. Bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, göz çukurlarının belirginleşmesi ve görme netliğinin bozulmasıyla komaya kadar gidebilen şuur bulanıklığı veya kaybı vardır” dedi.

Sıcak çarpması durumunda ilk yardımın önemine dikkat çeken Öztürk, “Kişi hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, sıkı giysiler gevşetilmeli, soğuk su veya soğutucularla (vantilatör, klima vb.) soğutulmaya çalışılmalı. Bilinci kapalıysa kesinlikle içmesi için sıvı verilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Gerekli durumlarda hava yolu açılmalı ve suni solunum yapılmalıdır” diye konuştu.

Aşırı sıcakların mevcut kronik hastalıkların kontrolünü de zorlaştırarak hastane başvurularının artmasına ve hatta ölüme neden olabileceğini belirten Öztürk, yaşlılar, çocuklar, kalp rahatsızlığı veya tansiyon gibi kronik hastalıklara sahip olanların yüksek risk grubunda olduğunu vurguladı. “Bu havalardan en çok etkilenen gruplar; 4 yaşından küçük çocuklar, 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, bakıma ihtiyacı olanlar (engelliler, yalnız yaşayanlar), hamileler, aşırı kilolular, açık alanda çalışanlar, kronik hastalığı olanlar ve sürekli ilaç kullanan kişilerdir” dedi.

Dr. Öztürk, sıcak hava ve güneşten korunmak için özellikle 11.00 ve 16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmamasını, dışarı çıkılması gerekiyorsa gölge yerlerin tercih edilmesini ve uzun süre dışarıda kalınmamasını önerdi. Ayrıca, dışarıda çalışması gerekenlerin güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya ve sık sık sulu gıdalar almaya dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Öztürk, su tüketiminin önemine dikkat çekerek, normalde günde 2-2,5 litre su alınması gerektiğini, dışarıda kalınan süre ve sıcağa maruz kalma süresine göre su alımının arttırılabileceğini söyledi. Kıyafet seçiminde ise açık renkte ve pamuksu kıyafetlerin tercih edilmesi, koyu renk ve sentetik kıyafetlerden kaçınılması gerektiğini belirtti. Dışarıda bulunulduğunda geniş kenarlı şapka, güneş gözlüğü ve şemsiye kullanılmasını önerdi. Spor aktivitelerinin sabah ve akşam serin saatlerde yapılması gerektiğini belirten Öztürk, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınması gerektiğini söyledi.

Son olarak, vücut direncini artırmak için bol sebze ve meyve tüketilmesini, kafeinli içecekler yerine süt, meyve suyu ve bitki çaylarının tercih edilmesini öneren Dr. Öztürk, sık sık duş alınmasını ve bu mümkün olmadığında ayaklar, eller, yüz ve ensenin soğuk suyla ıslatılmasını veya silinmesini tavsiye etti.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yaymlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!