Denizli
25 Haziran, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

DİSGDER Başkanı Mehmet Akköse: Uzman ve Hekimlerin Etkin Çalışmasına Bağlı

DİSGDER Başkanı Mehmet Akköse: Uzman ve Hekimlerin Etkin Çalışmasına Bağlı
Denizli İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışanları Derneği (DİSGDER) 5. Dönem Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel kurulda, derneğin yeni yönetim kurulu, denetleme kurulu ve federasyon üst kurulunda temsil edecek üyeler seçildi. Toplantıda konuşan DİSGDER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akköse, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki yeterliliğin sağlanması için iş güvenliği uzmanları ile iş yeri hekimlerinin etkin ve verimli çalışmasının önemine vurgu yaptı.

Akköse, iş sağlığı ve güvenliği çalışanlarının özellikle eğitim konusunda sorunlar yaşadığını belirterek, “Eğitim konusunda en önemli sıkıntı, çalışanlarda İSG kültürünün oluşmamış olmasıdır. İSG kültürü oluşmamış bir toplumda, hem işverenler hem de çalışanlar eğitimlerin gerekliliği konusunda yeterli bilince sahip değiller. İSG kültürünün toplumun her kademesinde ve çalışma yaşamında yer alan tüm kişilerde oluşturulabilmesi için, ilköğretimden başlayarak iş sağlığı ve güvenliğine yönelik derslerin okul müfredatlarına yerleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Mali Sorunlar ve Uzmanların Yaşadığı Zorluklar

İş güvenliği uzmanlarının mali kaynaklı sorunlarla karşılaştığını ifade eden Akköse, “Mevcut uzman sayıları ve bu alanı meslek olarak seçecek yeni mezunlar düşünüldüğünde, uzmanlık alanında bir yığılma olacaktır. Bu durum, uzmanları düşük ücretlerle çalışmaya zorlamakta ve iş güvenliği uzmanlığı mesleğini değersizleştirmektedir. İşsizlik korkusu, kişileri çok düşük maaşlarda çalışmaya zorlarken, yapılan işlerin de kalitesini düşürmektedir” dedi.

Devlet Destekli Yapı ve Yasal Düzenlemeler

Akköse, iş güvenliği uzmanlarının yaşadığı mali sıkıntıların ve ücret dengesizliğinin giderilmesi için devlet destekli bir yapıya geçilmesi gerektiğini belirterek, “İşveren kaynaklı mali sıkıntıların azalması ve iş güvenliği uzmanlarının ücretlerinin düzenlenmesi gerekmektedir. Uzmanlar, iş kazalarında tek sorumlu olarak görülüp yasal süreçlerle karşı karşıya kalmaktadır. Uzmanların görevlerini eksiksiz yapabilmeleri için ekstra iş güvencesi gereklidir” diye konuştu.

Gelecekteki Adımlar ve Yeterlilik

İş sağlığı ve güvenliği alanında önemli gelişmeler yaşandığını ancak bunların yeterli olmadığını belirten Akköse, “Yeterliliğin sağlanması, iş güvenliği uzmanları ile iş yeri hekimlerinin etkin ve verimli çalışmasına bağlıdır. Uzman ve hekimlerin kendilerinden beklenen verimliliği gerçekleştirebilmeleri, yaşadıkları sorunların en aza indirilmesi ile mümkün olacaktır” dedi.

Akköse, konuşmasının sonunda, iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılacak yasal düzenlemelerin ve uygulamaların, çalışanların güvenliğini ve sağlığını koruma noktasında büyük önem taşıdığını vurguladı.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!