Doğa Yok, Gelecek Yok!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Doğa Yok, Gelecek Yok!
Abone ol
Özge Meltem Alacacı, "Doğa Yok, Gelecek Yok!"
büyükşehir

İnsan yaşamı ve bu yaşamınsürekliliği ekosistemle olan düzeyli ve seviyeli ilişkisi ile mümkündür. Her şeyin başında olduğu gibi, burada da başlangıç saygı ve sevgidir. Ekosistem, tüm bonkörlüğü ve emre amade hali ile bu seviyeli ve düzenli ilişkinin gereklerini yerine getirirken, maalesef insan, bu ilişkiyi baltalayacak pek çok hareket tarzı içine girmektedir. Oysaki insan, saygıyı ve sevgiyi unutmasa, bu ilişki büyüyerek çoğalacak, bereket getirecek, her iki tarafı da besleyip büyütecektir. Ama elindeki değere kıymet biçemeyen insan, dünyanın her yerinde ekosistemle ilgili akıl dışı eylemler içine girmektedir.

Ülkemizde de güzelliklerin artmasını, doğaya pozitif katkı sağlayacak işlerin yapılmasını beklerken, gün geçmiyor ki akla, bilime, doğaya muhalif eylemler gerçekleşmesin. Pamuklara sarıp sarmalayarak korumamız gereken yerler,birilerine ya rantolarak servis ediliyor, ya da akla uygun olmayan uygulamalarla heba ediliyor.

Doğa’nın canını acıtmaya yönelik son olay, Kaz Dağları’nda yaşanıyor. Burada yaşayan binlerce ağacın kesilmesi, toprağı, havayı ve suyu zehirleyecek siyanür havuzlarının yapılması ve yer küreyi delik deşik ederek altın çıkarılmasına girişilmesi ‘’Ama artık yeter’’ dedirtecek cinsten.  Bütün bunları bilfiil yapacak olan yabancılar, izin verenler ise, güya bu toprakların sahibi, güya diyorum çünkü bu toprakların sahibi olsalar bunu müsaade etmezler. Bu toprakların sahibi değiller, bu doğanın parçası değiller. Maddi kazanç uğruna gözleri hiç bir şey görmeyen, değer biçemeyen, kıymet bilemeyen kendilerini karar verici zanneden bir güruh sadece. Bırakın başkalarının çocuklarını, kendi çocuklarını bile düşünmeyen bir güruh sadece.

Doğa yaşamazsa biz de yaşamayız, doğa nefes alıp vermezse biz de nefes alıp veremeyiz. Toprağı zehirlersen sana zehir verir. Ekosistem bozulursa insan bozulur. Ekosistem yok olursa insan yok olur.

Bunun ayırdına varamayan bazı insanlar, organizasyonlar, gruplar, şirketlerve hükümet oluşumları ekosistemi yakıp, yıkan, talan eden Kaz Dağları örneğindeki gibi eylemler içerisindeler ve bu eylemleri beyhude bir açıklama gayretiyle ve mikro beyin kapasitesi ile savunma cümleleri kurmaya çalışmaktalar. Söylediklerine kendilerinin inanıyor olmaları da, inanmadıkları halde para uğruna inanıyormuş gibi görünmeleri deölçülemeyecek derecede acıdır.

Anlamakta kifayetsiz kaldığımız, bu, oturduğu dalı kesme durumunda, elinde para olsa da o daldan düşecek, para olmasa da düşecek olmalarını, kendilerinin anlamıyor olması. Burada kazançlı çıkan yok; biri kesiliyor, biri düşüyor.

Kaz Dağları, Muğla Güvercinlik Koyu, Artvin Cerattepe, Trabzon Uzungöl ve daha niceleri ilk değiller ama son olsunlar, artık yeter!

 

 

Kaynak:denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Usta oyuncu Cengiz Sezici hayatını kaybettiÖnceki Haber

Usta oyuncu Cengiz Sezici hayatını kaybe...

Başkan Osman Zolan: Hizmet Destanları Yazmaya Devam EdeceğizSonraki Haber

Başkan Osman Zolan: Hizmet Destanları Ya...

Yorum Yazın

Denizli’de Bayram Acıya Dönüştü
Korucuk'un eski Belediye Başkanı Ali Osman Bayrak yaşamını yitirdi
Geçen Sene 80 Binin Üzerinde Ziyaret Etmişti Bu Bayram Boş Kaldı
Denizli’de genç kızın ölümünde uyuşturucu iddiası
Yakalanacağını Anlayınca Arabadan İnerek Yaya Olarak Kaçmaya Başladı
Denizli'de üzerine Gelen Köpeklerden Kaçarken Bu Hale Geldi
Denizli’de Ailenin Bayramı Çıkan Yangınla Zehir Oldu
Büyükşehir Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Sokak Hayvanlarını Da Unutmadı
Sahte Savcılara Kandılar Denizli’de 300 Bin Tl’lik Vurgun
Denizli’de 65 Ve 65 Üstü Vatandaşlar Bayramlıklarını Giyerek Dışarı Çıktı
Başkan Arslan’dan Ramazan Bayramı Mesajı
Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı’dan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı
PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ’dan Bayram Mesajı
Başkan Örki’den Bayram Mesajı
DTO Başkanı Erdoğan, Halkın Ramazan Bayramı'nı Kutladı
Başkan Osman Zolan'dan Ramazan Bayramı Mesajı
Başkan Arslan 65 Yaş Ve Üzeri Vatandaşları Bayramda Yalnız Bırakmadı
Denizli’de şehit mezarlığında buruk bayram
Kayıp Olarak Aranan Emekli Öğretmen Arif Çağlar cesedi, Fevzi Ekici barajında bulundu
Denizli’de Motosikletli Yunus Timleri Halkın Bayramını Böyle Kutladı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar