Duygusal Yeme Nedir? Nasıl Başa Çıkabiliriz?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Duygusal Yeme Nedir? Nasıl Başa Çıkabiliriz?
Abone ol
Duygusal Yeme Nedir? Nasıl Başa Çıkabiliriz?
büyükşehir

Duygusal Yeme Nedir?

Duygusal yeme, aç olunduğu için değil, stres, üzüntü, korku gibi duyguları yatıştırmak için kişiyi yemeye iten bir psikolojik rahatsızlıktır. Kişide kendini kötü hissettiğinde ve olumsuz bir durum ile karşılaştığında kötü hislerini bastırmak ve durumdan kaçmak için yemek yeme isteği uyanır. Bu anlarda yenilmek istenen gıdalar genellikle sağlıksız ve şekerli gıdalar ya da başka bir deyişle mideyi değil duygusal boşluğu dolduracak gıdalardır. Bu duygusal boşluk, başka yöntemler ile doldurulamadığında yemek bir çözüm gibi gözükebilir. Duygusal yedikten sonra kişi kısa süreliğine bir haz ve doyum hissetse de bu hissiyat yine kısa bir sürede kaybolacaktır. Duygusal yiyen kişi, sağlıksız bir şekilde beslendiği için kendini suçlu hissederek duygusal ihtiyaçlarını gideremeyecek, üstüne sağlıksız gıdalar ile fiziksel sağlığını tehlikeye atmış olacaktır.

Duygusal Yeme Nedir? Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Duygusal yemenin birkaç sebebi vardır. Bunlardan en yaygını strestir. Hayatımızda kontrol edemediğimiz ve bizi tetikleyen bir stres kaynağı var ise sorunun çözümünü yemekte aramamız muhtemeldir. Stres seviyemizi düşürmedikçe duygusal yeme ihtimalimizden de kaçmamız daha zor olacaktır. Diğer bir sebep olarak çocukluktan gelen alışkanlıklar örnek verilebilir. Çocukluğunuzda aileniz sizi yemekler ile ödüllendirmiş, üzgünken yemeklerle avutmuş ise yemekle aranızda sağlıksız bir ilişki oluşabilir. Büyüdüğünüzde de duygusal ihtiyaçlarınızı yemekler ile doldurmaya çalışmanız oldukça olasıdır. Bir başka sebep ise sıkıntı ve boşluk hissi olabilir. Yapacak başka hiçbir şey bulamıyor ve kendinizi boşlukta hissediyorsanız duygusal yeme sizin için güzel bir seçenekmiş gibi gözükebilir. Yemek yiyerek kendinizi keyiflendirdiğinizi ve yapacak bir aktiviteniz olduğunu düşünebilirsiniz.

Duygusal yeme, bir süre sonra alışkanlık haline gelir ve kişide duygusal yeme bozukluğu rahatsızlığı ortaya çıkar. Bu rahatsızlık, kişiyi hem psikolojik hem fiziksel açıdan yıpratacaktır. Yemek yedikten sonra fazla yediğini veya sağlıksız besinler tükettiğini anlayan kişi, kendini pişman hissedecek ve suçlu psikolojisine girecektir. Duygusal yeme döngüsü, sonunda kişiye gereğinden fazla kalori alması sebebi ile kilo aldıracak ve şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları gibi fiziksel rahatsızlıklar getirecektir. Psikolojik ve fiziksel olarak yıpranmadan ve duygusal yeme bozukluğu geliştirmeden önce durumunuzun farkına varmak hayati bir önem taşır.

Duygusal Yeme Nedir? Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Duygusal Yediğimizi Nasıl Fark Ederiz?

Duygusal açlık fiziksel açlıktan oldukça farklı olsa da duygusal yeme bozukluğuna sahip kişiler tarafından fark edilmesi zor olabilir. Duygusal olarak mı fiziksel olarak mı acıktığınızı anlamanın bazı yolları vardır. Bu yollar şunlardır:

 • Fiziksel açlık zaman geçtikçe artarak ortaya çıkarken duygusal açlık aniden kendini hissettirir. Eğer kısa bir süre önce yemek yemişseniz ama yeniden bir şeyler atıştırmak istiyorsanız muhtemelen duygusal yeme isteği ile karşı karşıyasınızdır.  
 • Duygusal açlık, size tatlı ve fast food gıdalar tüketmenizle doyacağınız hissini verirken, fiziksel açlıkta doymanız için bunları yemenizin şart olmadığının farkındasınızdır. Sağlıklı ve besleyici gıdalar ile de fiziksel olarak açsanız karnınızı doyurabilirsiniz. Ancak duygusal olarak açsanız bu tarz gıdalar sizi muhtemelen tatmin etmeyecektir.
 • Fiziksel açlıkta bir miktar yemek yedikten sonra tokluk hissi gelir ancak duygusal açlıkta bu duruma rastlanmaz. Duygusal yiyorsanız doyduğunuzu hissetmeyecek ve bu nedenle yemeniz gerekenden çok daha fazlasını yiyeceksinizdir. Duygusal yediğinizde doyma hissi fazla miktarda gıda tükettiğinizde ortaya çıkan fiziksel problemler ile anlaşılacaktır. Bu fiziksel problemler karın ağrısı, mide bulantısı ve sindirim problemleri olarak karşımıza çıkabilir.
 • Fiziksel açlığınızı doyurduktan sonra hiçbir suçluluk hissetmezsiniz ancak duygusal açlığınızı doyurduğunuzda durum bunun aksidir. İhtiyacınız olanı doğru bir miktarda tükettiğiniz ve doyum hissettiğiniz fiziksel açlık, size negatif duygular getirmeyecektir. Ancak duygusal açlığınızı bastırdığınızda, gereken miktardan çok daha fazlasını yediğiniz için hemen ardından suçluluk duygusu ve üzüntü gelecektir.
 • Fiziksel açlığı karnınızda hissedebilirken, duygusal açlığı vücudunuzun herhangi bir yerinde fiziksel olarak hissetmezsiniz. Fiziksel açlığı karın gurultusu gibi belirtiler sayesinde anlayabilirsiniz ama duygusal açlık sadece size ani bir yeme isteği getirecektir.

Eğer bu durumlardan bir veya birkaçını açlık anlarınızda gözlemliyorsanız duygusal yeme bozukluğu geliştirmiş olmanız muhtemeldir. Sorununuza erken müdahale etmek size pek çok sağlık sorunundan kurtaracaktır. Duygusal yeme ile hemen başa çıkmak için Türkiye’nin en büyük online terapi platformu https://www.psikologofisi.com/  ile uzman psikologlarla görüşebilir ve destek alabilirsiniz.

Duygusal Yeme Nedir? Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Duygusal Yeme ile Nasıl Baş Ederim?

Duygusal yeme ile baş etmenin çeşitli yolları vardır. Bu yollardan ilki bizi duygusal yemeye iten stres kaynağı ile baş etmektir. Duygusal yemenin temel kaynağının stres olduğunu düşünürsek stresimizi azaltmak büyük bir adım olacaktır. Stresin kaynağını yok etmek duygusal yeme sorunumuzu çözmeye yardımcı olacaktır. Bunun yanında, bir diyetisyen yardımı ile yeme saatlerimizi ve yememiz gereken gıdaları miktarları ile birlikte kontrole almamız çok etkili bir başa çıkma stratejisidir. Fiziksel açlık, genellikle aynı saatlerde ortaya çıkar ve belli bir miktar ile doyum hissine ulaşılır. Bu yeme planı ile duygusal yeme isteği geldiğinde bunun farkına varmak ve yemek yediğinizde ne zaman durmanız gerektiğini anlamak daha kolay olacaktır. Ancak bu süreçlerden geçerken muhakkak psikolojik destek almanız gerekir. Türkiye’nin en büyük online terapi platformu olan Psikolog Ofisi sayesinde anında alanında uzman psikologlar ile iletişime geçerek bu süreçlerinizi daha sağlıklı olarak geçirebilirsiniz. Duygusal yemenin fiziksel olarak zarar sağlasa da aslen psikolojik bir rahatsızlık olduğunu unutmamak ve psikolojik yardım almak sağlığınıza kavuşmanın en kesin yolu olacaktır.

Duygusal Yeme Nedir? Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar