Eğitim İş’ten MEB’e uyarı Aynı hatayı tekrar yapmayın!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Eğitim İş’ten MEB’e uyarı Aynı hatayı tekrar yapmayın!
berrpar
Abone ol
Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, pandemi nedeniyle yeniden uzaktan eğitim sürecinin başladığına dikkat çekti. Aydoğan, “Ağustos ayında tüm uyarılarımıza rağmen gereken önlemlerin alınamamasından dolayı vaka sayısı arttı. Uzaktan eğitimde de sıkıntılar var. Bakanlığın yine aynı hataları yapmaması gerekiyor” dedi.
büyükşehir

Korona virüs vakaların artmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitime ara vererek yıl sonuna kadar eğitim uzaktan olarak yapılacağını açıkladı. Özel okullar, özel öğretim kursları, özel kreşlerin de dahil edildiği sistemle ilgili Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, uyarılarda bulundu. Aydoğan, gelinen ortamda yüz yüze eğitimin yapılmasının olanaksız olduğuna dikkat çekerek, “Milli Eğitim Bakanlığı aynı hatayı tekrar yapmamalı. Yüz yüz eğitim sürecinde tüm uyarılara rağmen hükümet tarafından gerekli tedbirler alınamamış, personel ihtiyaçları, temizlik malzemesi temini gibi pandemi açısından olmazsa olmaz ihtiyaçlar Bakanlıkça karşılanmadığı gibi başlangıçta söylenen öğrencilere ücretsiz maske dağıtılması da hayal olmuştur” dedi.

HATALAR VAKA SAYISINI TIRMANDIRDI

Aydoğan, “Tüm bu vurdumduymaz tavırlar ve tedbirsizlikler öğrenci, öğretmen ve ailelerinin Covid-19’a yakalanmalarına yol açmış, sağlık sorunları ve hayatların kaybedilmesi ile sonuçlanmıştır. Gelinen noktada yeniden yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitime geçiş kararı alınmıştır. Tabii ki eğitim de sağlık kadar önemlidir fakat eğitimin yapılabilmesi sağlıklı koşullarda ve sağlıklı bireylerle mümkündür. Bakanlığı aynı hataları yapmaması için uyarıyoruz. 31 Ağustos 2020’de başlayan süreçte Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitimde olduğu gibi uzaktan eğitimde de başarılı bir sınav verememiştir. Yapılan yanlışlıklar ve çözüm önerileri noktasında hazırladığımız raporları Bakanlığa ulaştırdığımız halde sonuçsuz kalmıştır. Eğitimin uzaktan yöntemlerle yapılabilmesinin ya da yeterli verim alınabilmesinin imkansızlığı ortadadır.  Eğitim okullarda ve yüz yüze mümkündür. Fakat gelinen koşullarda pandemi nedeniyle yüz yüze eğitime imkan kalmamıştır.

FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLANMALI

Uzaktan eğitim süreci yönetilirken fırsat eşitliği temel alınmalıdır. Bunun için tüm öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi sağlanmalıdır. Öncelikle tüm öğrencilerin uzaktan eğitimin temel aracı olan bilgisayar/tablet gibi cihazları karşılanmalıdır. Öğretmen ve öğrencilere vergilerin sıfırlanması gibi yöntemlerle teşvikler uygulanarak cihaz teminleri kolaylaştırılmalıdır. İmkanı olmayan tüm öğrencilere ücretsiz tablet dağıtımı hızla gerçekleştirilmelidir. Öğrencilere verilen ve EBA dışında kullanılamayan ücretsiz internetin yetersizliği ortadadır.  Öğretmen ve öğrencilere yönelik ücretsiz ve sınırsız internet uygulaması getirilmelidir.

Eğitim-İş olarak Bakanlığı bir kez daha uyarıyoruz; pandemi sürecinin sorumlusu öğretmen ya da öğrenciler değildir. Dünyayı sarsan pandemi sürecinde eğitimdeki sorunların aşılması tüm paydaşların ele ele vermesi ile mümkün olacaktır. Bunun için tüm çocuklarımıza eşit eğitim odaklı bir yaklaşım ve uygulama bekliyoruz. Uygulama için pedagojik yaklaşımlarla planlamalar yapılmalı, ekonomik olarak zor durumda olan öğretmenlerin özlük haklarına dokunulmamalıdır” diye konuştu.

 

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar