evora

Eşi istedi diye başladı şimdi sanatkar oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Eşi istedi diye başladı şimdi sanatkar oldu
Abone ol
Denizli’de yaklaşık 20 yıl önce eşi kendisinden ‘tahta kaşık’ isteyince almak yerine kendisi yapmaya karar veren 70 yaşındaki adam, o yıldan bu yana bulduğu ağaç ve odun parçaları ile kaşık, mutfak gerekçeleri ve çeşitli oyuncaklar yapmaya başladı. Hulusi Korkmaz, hobi olarak devam ettirdiği ağaç oymacılığı işini şimdilerde ise 10 yaşındaki torununa öğretmeye başladı.
büyükşehir

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yaşayan Hulusi Korkmaz, bulduğu ağaç dalları ve odun parçalarını adeta geri dönüşüm tesisinde işler gibi çeşitli araç ve gereçlere çeviriyor. Korkmaz, tahta kaşıklardan çeşitli mutfak malzemelerine, sandalyelerden oyuncaklara kadar birçok ürünü elleri ile işleyerek yapıyor. Babasında ağaç oymacılığı işi yaptığını ve bu işi çocukluğundan babasından öğrendiğini ancak 20 yıl önce tamamen yapmaya başladığını ifade eden Korkmaz, ağaç oymacılığı işine kendisini en çok teşvik edenin ise eşinin ağaç kaşık istemesi olduğunu kaydetti. Korkmaz, “Babam zamanında bunları yaparken ondan gördüğüm eğitime nazaran ileride belki 10-20 sene hatta babam öldükten, kendi başıma kaldıktan sonra ‘babamın yaptıklarını ben niye yapamayayım?’ diye kendim tasarladım kafamda başladım. Belki 20 sene önce benim hanımım tahta kaşık istedi, ‘kaşık al gel pazardan’ dedi. Babam kaşığı yaparken ben gördüm, ‘ben niye yapmayayım’ dedim. Geçtim başına, başladım yapmaya. Babamdan gördüğüm için hiç acemilik çekmeden bütün malzemeleri, aletleri kendim hazırladım. Öyle devam ettim” diye konuştu.

HİÇBİR ZAMAN SATIŞ YAPMADIM
Kendisinin yaptığı ürünleri ücretsiz olarak komşularına verdiğini dile getiren Korkmaz, yeni ürün yaptığı gibi aynı zamanda ahşap ürünlerin eksik olan parçalarını da yapabildiğini vurguladı. Korkmaz yaptığı işi şöyle anlattı:
“Ağaçları da komşulardan ağaç budama, aşı yapma gibi işlerden çıkan ağaçları getirip evde değerlendiriyordum. Gerekli malzeme çıkacakları ayırıyordum. Diğerlerini doğrayıp odun olarak yakıyordum, kullanıyordum. 15 senedir böyle kendi halimde vakit geçirmek için ağaçtan at, araba, eşek, hayvan gibi doğal olarak gördüğüm şeyleri yapıyorum. Ağacı değerlendirdiğim zaman bir eşyanın neyi eksik olursa onu tamamlıyordum. Bacağı eksik olana bacak yapıp altına teker takıp çocuklara burada oyuncak olarak sokakta oynuyorlar. İhtiyacı olan istiyor, ben de kaşıktır, kepçedir ne isterlerse veriyorum komşulara. Ben satış yapmam hiçbir zaman. Burada 100 tane de olsa bekler gelen giden alır. Sarımsak dövücüden tutun da eski çamaşır tokuşlarına kadar komşuların neye ihtiyacı olursa isteyene veriyorum. Ağaçlardan kaşık, oyuncak, çatal, hayvan figürleri, sandalye, masa olarak değerlendiriyorum, yapıyorum. Torunum Yiğit Korkmaz öğrenirse öğretmeye çalışıyorum. Biraz daha zamanı var.”

DEDEM MUTLU OLUNCA BENDE OLUYORUM
Dedesinin hobi olarak yaptığı ağaç oymacılığı işine merak saran torun Yiğit Korkmaz da, dedesi ile aynı hobiyi icra ettiği için çok mutlu olduğunu anımsattı. 10 yaşındaki Korkmaz, “Okuldan gelince dedeme yardım etmeye çalışıyorum. Dedem bana nasıl kaşık yapıldığını anlatıyor. Dedeme yardım ettiğimde dedem mutlu olduğu için ben de mutlu oluyorum. Ben de öğrenip çocuklarıma, torunlarıma öğretmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Denizli Tarım Fuarına 181.238 Ziyaretçi Sayısı İle Damga VurduÖnceki Haber

Denizli Tarım Fuarına 181.238 Ziyaretçi...

Denizli'de STK'lardan TSK'ya tam destekSonraki Haber

Denizli'de STK'lardan TSK'ya tam destek

Yorum Yazın

Karşı Şeride Geçti Takla Attı
Türkiye’nin En Zenginleri, Denizli’nin Bu İlçesinden Çıkıyor
Denizli MHP’de Bir İstifa Daha
Muğla’daki Orman Yangınına Denizli’den Helikopterli Takviye
PAÜ Öğretim Görevlisi Veysel Kuzucu Hayatını Kaybetti
Babadağ, Kapalı Pazaryerine Kavuştu
Lüks Aracın Çarptığı Kamyonet Yan Yatarak Metrelerce Sürüklendi
Denizli’de Domuz Avında Arkadaşını Öldürdü
Buldan-Güney Katı Atık Aktarma İstasyonu hizmete girdi
Dr. Öğr. Üyesi Arıcı: koronavirüs nedeniyle maddi kayıplara değil, fırsatlara odaklanmalı
Çal'da Sadece minaresi kalan cami avlusunda 100 yıl sonra namaz kılındı
Acıpayam’da Depremzedelerin Evlerinin Yapılması İçin Ön Çalışma Başladı
Hafize Kurban Cinayeti Davası Yine Ertelendi
Denizli'de otomobilin çarptığı şarjlı motor sürücüsü hayatını kaybetti
Başkan Zolan’dan Koranavirüs Açıklaması
HD Kauçuk COVİD-19 ile üreterek mücadele verdi
Cuma Namazını Beklerken Fenalaştı
Sarayköy Belediyesi Hijyen Paketi Dağıtıyor
Denizli’de Cuma Namazında Cemaat Cami Bahçelerinin Dışına Taştı
Başkan Zolan, 16 yıllık çevre yatırımlarını anlattı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
evora