Denizli
27 Mart, 2023, Pazartesi
 • DOLAR
  18.86
 • EURO
  20.07
 • ALTIN
  1108.4
 • BIST
  5010.55
 • BTC
  23830.809$

Gebelikte Mide Bulantısını Önlemek İçin Neler Yapılabilir

Gebelikte Mide Bulantısını Önlemek İçin Neler Yapılabilir
Honaz Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Saniye Köseoğlu, mide bulantısının genellikle gebeliğin 4. haftasında başladığını ve 16. haftasında sonlanabildiğini söyledi. Gebelik sürecinde görülen kusma ve mide bulantısı şikayetleri hakkında bilgi veren Dr. Saniye Köseoğlu, bu süreci anlattı ve gebelerin neler yapabileceği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Gebelikte kusma ve mide bulantısının yaşam kalitesini çok bozabildiğini vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Saniye Köseoğlu, mide bulantısının genellikle gebeliğin 4. haftasında başladığını ve 16. haftasında sonlanabildiğini söyledi. Honaz Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Saniye Köseoğlu, “Gebelik süreci başlı başına özel olmakla beraber, gebelik öncesinde ve gebelik sırasında yaşanan bazı durumlar sebebiyle daha sıkıntılı bir süreç haline gelebilmektedir. Bu durumlar arasında sıklıkla karşılaştığımız bulantı ve kusma gelir. Annenin yaşam kalitesini ciddi derecede bozabilir. Öncelikle hamilelikte hem fiziksel hem de psikolojik değişimlerin yaşandığı unutulmamalıdır. Mide bulantıları, kadınlar tarafından bazen gebeliğin ilk belirtisi olarak tarif edilmektedir. Genelde kişiden kişiye değişmekle birlikte gebeliğin 4. haftasında başlamakta ve 16. haftalarında sonlanmaktadır. Ancak doğuma kadar devam eden bulantılar da görülebilmektedir. Bulantının nedeni gebelikte artan hormonlardır. Bu hormonların daha fazla olduğu çoğul gebelik, mol(üzüm gebeliği) veya tiroid, safra kesesi hastalıkları, idrar yolları enfeksiyonu, böbrek taşı düşürülmesi vs. de etken olabilmektedir. Ayrıca bulantıda stresin de önemli bir faktör olduğu unutulmamalıdır” diye konuştu.

GEBELİKTE MİDE BULANTISINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR

Uz. Dr. Saniye Köseoğlu, gebelikte kusma ve mide bulantısını önlemek için şu ipuçlarını verdi:

Sabah yataktan aniden kalkmamak önce oturur pozisyonda bir süre dinlenmek

Sabah yataktan kalkmadan tuzlu kraker, beyaz leblebi, galeta tüketmek

Gün içinde az az, sık sık yemek yemek

Asitli içeceklerden uzak durmak

Bulantıya neden olan koku ve yiyeceklerden uzak durmak

Sık sık sıvı tüketmek

Gün içinde dinlenmek

Olabildiğince stresden uzak durmak

Midenin boş kalmaması

İsteğe bağlı pirinç pilavı, haşlanmış patates, makarna tüketmek mide bulantısı ve kusmayı önleyebilir.

Bu süreçte mutlaka gebelerin bulantı ve kusma şikayetini bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Köseoğlu, bazı şiddetli durumlarda ilaç ve hatta hastaneye yatarak tedavi almak gerekebileceğine dikkati çekti ve tüm anne adaylarına sağlıklı bir gebelik süreci diledi.

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 2
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!