kampüs yol

“Gelin, Organ Bekleyen Binlerce İnsana Hayat Olun”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Gelin, Organ Bekleyen Binlerce İnsana Hayat Olun”
Abone ol
Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘3-9 Kasım Organ Bağış Haftası’ dolayısıyla “Her Bağış Yeni Bir Hayat” projesi kapsamında ilde bulunan Kamu Hastaneleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından stant kurularak vatandaşlar afiş ve broşürlerle organ bağışı ve önemi konusunda bilgilendirildi, bağışta bulunanlara kartları teslim edildi.
büyükşehir

Organ Bağışına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak adına Türkiye’de her yıl 3-9 Kasım tarihleri Organ Bağış Haftası olarak kutlanmaktadır. Denizli İl Sağlık Müdürlüğü de bu hafta kapsamında kamu hastaneleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri’nde açtığı stantlar ile organ bağışının önemine dikkat çekti.

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü

“Gelin, Organ Bekleyen Binlerce İnsana Hayat Olun”

Mart ayında başlattıkları ‘Her Bağış Yeni Bir Hayat’ Projesi ile Denizli’de organ bağışı konusunda büyük bir farkındalık oluşturduklarını dile getiren İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Organ Bağış Haftasında da düzenledikleri etkinlikler ile Türkiye’de iyileşmek için organ bekleyen yaklaşık 30 bin hastanın sesi, umudu olmaya çalıştıklarını söyledi. Öztürk: “Organ bağışı bekleyenlerin çoğunu böbrek bekleyen diyaliz hastaları oluşturmaktadır. Sadece Denizli’de 1042 kişinin diyaliz hastası olduğunu düşünürsek tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız için organ bağışının ne demek olduğunu anlayabiliriz. Ülkemizde organ bekleyen hasta sayısında yaşanan artışa paralel olarak ne yazık ki organ bağış sayısı istenilen seviyede değildir. Bu nedenle Müdürlük olarak bu konuda farkındalık oluşturmak ve organ bağış sayılarını arttırmak için Mart ayında bir seferberlik başlattık. Denizli’de Sayın Valimiz öncülüğünde başlattığımız “Her Bağış Yeni Bir Hayat” projemiz ile bugüne kadar Merkez ve İlçe sağlık tesislerimizde, kamu kurumlarında, okullarda, halkımızın kalabalık olduğu pazar yerlerinde, alışveriş merkezlerinde stantlar açtık, bilgilendirmelerde bulunduk. Projemize Denizli halkı da duyarsız kalmadı ve bu yıl yaklaşık 13 bin kişi organ bağışında bulundu. Hatta 2019 yılı Ocak – Haziran döneminde aldığımız bağış sayısı ile İl olarak Türkiye’de en çok organ bağışı yapılan il konumuna geldik. Yine projemizin ikinci hedefi olan kadavra organ bağış sayılarını değerlendirdiğimizde de 2019 yılında 44 beyin ölümü gerçekleşti ve bunların 22’sinin organları ailesi tarafından bağışlandı. Bu konuda da vatandaşlarımızda organ bağışında duyarlılığın arttığını görüyoruz. Elbette ki binlerce vatandaşımızın organ beklediği ülkemizde rakamların yeterli olmadığını görüyoruz. Bugün de organ bağışı haftası vesilesiyle organ bağışına dikkat çekmek için sağlık kurumlarımızda stant kurduk, vatandaşlarımızı organ bağışında bulunmaya davet ettik. Vatandaşlarımız sadece bu hafta değil istedikleri zaman organlarını bağışlamak için Müdürlüğümüze, hastanelere, organ nakli yapan merkezlere başvuru yaparak ya da E-Nabız üzerinden organ bağışında bulunabilirler. Bir gün organ bekleyenin biz ya da en sevdiğimiz olabileceği düşüncesiyle tüm vatandaşlarımızı, organ bekleyen hastalara yeni bir hayat olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

organ bağışı denizli

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Facebook İstasyon’a Pamukkale Belediyesi DesteğiÖnceki Haber

Facebook İstasyon’a Pamukkale Belediyesi...

Denizli’de Araç Sayısı Belli OlduSonraki Haber

Denizli’de Araç Sayısı Belli Oldu

Yorum Yazın

Denizli için kritik uyarı Yarına Dikkat!
Denizli'de belediye işçileri belediyenin malzemelerini çaldı
Denizli'de bayramlaşma sonrası korona şoku çok sayıda kişiye bulaştı merhaba
Denizli’de Çocuk Tacizcisi Polis Tarafından Yakalandı
Milas Orman Yangınına Denizli’den Takviye
Saldırganın, Polisin Ayağını Kırdığı Anların Görüntüleri Ortaya Çıktı
Bu yıl 847. Kez yapılacak olan festival için hazırlıklar tamam
Denizli’de Koronayı Atlatan Çift Yaşadıklarını Böyle Anlattı
Reflektör Bulunmaması Kaza Yaptırdı
Kazada Anne öldü, eşi ve 2 çocuğu yaralandı
Ücretsiz tercih danışmanlığı yoğun ilgi görüyor
Kardeşler 6 Yıl Sonra Denizli’de İkinci Kez Defnedildi
Meteoroloji'den denizli için yağış uyarısı!
Polislere Saldırdı Bacağından Vuruldu
90 Yaşındaki Adam Hala Bulunamadı
Direksiyon Başında Kalp Krizi Geçirdi Kazada Öldü
Pamukkale Belediyesi Araç Filosunu Daha Da Genişletti
Denizli’de Orman Yangını Büyümeden Söndürüldü
Denizli'de polis ile suç makinesi arbedesinde polisin ayağı kırıldı 
İkinci elde fiyat oyununa dikkat!

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar