Reklamı Geç
Sanayi
Denizli
15 Temmuz, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Geri dönüşüm tesisinde çıkan ikinci yangın sonrası Manisa Valiliği tesisi mühürledi

Geri dönüşüm tesisinde çıkan ikinci yangın sonrası Manisa Valiliği tesisi mühürledi
Manisa'da geçtiğimiz yıl haziran ayında çıkan ve büyük çevresel zarara yol açan yangının ardından lisansı iptal edilen Tekeli Geri Dönüşüm Tesisinde dün yeniden yangın çıkması üzerine Manisa Valiliği harekete geçti. Valilik, adli ve idari soruşturma başlattı ve tesisin mühürlendiğini duyurdu. Tesisin tasfiyesi ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz yılın haziran ayında meydana gelen yangın sonrasında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından firmanın tüm lisanslarının iptal edildiği belirtilirken, Muradiye OSB tarafından da firmanın kapatılan Muradiye Belediyesinden alınmış ruhsatının temmuz ayında iptal edildiği öğrenildi. Ancak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, firmanın içerideki malzemeyi bertaraf etmemesi nedeniyle tesisi mühürleme izni vermedi. Firmanın malzeme bertaraf süresinin 30 Kasım'da sona erdiği, ancak Çevre Şehircilik ve İl Müdürlüğü tarafından Ocak 2024'e kadar 60 günlük ek süre verildiği belirtildi.

Ancak dün yaşanan yangın, firmanın tüm tahliye kararlarına ve ruhsat iptallerine rağmen hala geri dönüşüm malzemesi depolamaya devam ettiğini gösterdi. Yetkililer, olayın üzerine adli ve idari soruşturmanın sürdüğünü ve tesisin mühürlendiğini açıkladı.

Manisa Valiliği, Yangın Sonrası Geri Dönüşüm Tesisi Hakkında Açıklama Yaptı

Manisa Valiliği, Muradiye Mahallesi'nde bulunan Tekeli Geri Dönüşüm Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş. Yunusemre Şubesi'nde meydana gelen yangın sonrasında alınan önlemlerle ilgili bir açıklama yaptı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Çevre İzin ve Lisansı iptal edilen tesise ilişkin alınan tedbirleri duyuran Valilik, şu bilgileri paylaştı:

"08.01.2024 tarihinde saat 14.00 sıralarında meydana gelen yangının kontrol altına alınmasının ardından Manisa Valiliği, söz konusu tesisi mühürleyerek çevre güvenliği için ek tedbirler almıştır. Muradiye Mahallesi Eski Menemen Caddesi No: 31/4 adresinde bulunan Tekeli Geri Dönüşüm Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş. Yunusemre Şubesi'nin Çevre İzin ve Lisansı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından iptal edilmiştir.

Yangın sonrasında bölgede yapılan ölçümlerde çevre ve insan sağlığını olumsuz etkileyen bir durum tespit edilmemiştir. Ancak, olası riskleri önlemek amacıyla tesis valilik oluru ile mühürlenmiş ve çevresinde Jandarma ekipleri tarafından güvenlik önlemleri alınmıştır.

Adli ve idari soruşturma başlatılmış olup, tasfiye süreci Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yürütülecektir. Kamuoyunu bilgilendirmek adına bu süreçte gelişmeler aktarılacaktır."

 

 

 

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yaymlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!