Denizli
25 Haziran, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

‘Girişimci Kadınlar Üretime Hazırlar’ Projesi Denizli’de Başladı

‘Girişimci Kadınlar Üretime Hazırlar’ Projesi Denizli’de Başladı
Denizli’de hayata geçirilen ‘Girişimci Kadınlar Üretime Hazırlar’ projesi kapsamında haftada 2 gün eğitim alan 200 kadın, şeflerden öğrendikleriyle üretim yapmak için gün sayıyor.

Girişimci Kadınlar Üretime Hazırlar projesi, dezavantajlı mahallelerde yaşayan ve maddi sıkıntı çeken 18-45 yaş aralığındaki kadınlara yönelik ücretsiz yemek ve pastacılık eğitimi sağlıyor. Haftada iki gün verilen eğitimler, projeye başvuru yapan 200 kadın arasında şeflerin rehberliğinde devam ediyor. Şef Nahide Erkan tarafından spangle ve keşkül eğitimi, şef Ali Sazkaya tarafından ise açma ve poğaça yapım eğitimi verildi.

Girişimci Kadınlar Üretime Hazırlar

Dezavantajlı Kadınlara Ücretsiz Eğitim

İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen proje hakkında konuşan şef Nahide Erkan, "Hazırladığımız proje kapsamında 30 dezavantajlı kadına eğitim vermeyi planlıyorduk. Ancak talep çok yoğun oldu ve 200 kadın başvuru yaptı. Şartları tutan ve ders saatlerine uyan 100 kadınla eğitime başladık. Kurslarımız üç haftadır devam ediyor ve her hafta Salı ve Cuma günleri eğitimlerimizi sürdürüyoruz," dedi.

Tatlı ve Yemek Eğitimleri

Proje kapsamında kadınlara, konusunda uzman şefler tarafından pasta, tatlı ve yemek yapımının püf noktaları uygulamalı olarak öğretiliyor. Şef Nahide Erkan, "Projemizin amacı, evinde pasta, börek, sarma, yemek ve pasta üzerine eğitim aldırarak kadınların ev ekonomilerine katkı sağlamalarını desteklemek. Birlik ve beraberlik içinde alımlar ve satımlarla insanların cebini düşünen bir faaliyet olduğunu düşünüyorum. Kadınlarımızın özgüven kazanacağı bir kurstur. Kursiyerlerimiz üç haftada büyük ilerlemeler kaydetti. Bu hafta özellikle keşkül yaptık. Keşkülü fukara ve spangle yaptık. Şu anda mayalı poğaçalar yapmaktayız. Kursiyerlerimiz için menüleri, günlük hayatta kolayca yapabilecekleri ürünlerden belirliyoruz," diye ekledi.

Kursiyerlerin Görüşleri

Projeye katılan kursiyer Sıdıka Nur Kaya, "Bir süredir evde tatlı ve pastalar yapmaya başladım. Nahide hanımın kursuna da yeni şeyler öğrenmek ve kendimi geliştirmek için başladım. Üç haftadır kursa geliyorum. Burada hem yeni arkadaşlar edindik hem de çok güzel eğitimler alıyoruz. Farklı tatlı çeşitlerini öğrendik. Pastacılık eğitimi aldık. Her hafta yeni bir şeyler öğrenerek yolumuza devam ediyoruz," dedi.

Proje ile Kadınlara Destek

Denizli’deki bu önemli proje, kadınların gastronomi alanında bilgi ve becerilerini geliştirerek ev ekonomilerine katkıda bulunmalarını hedefliyor.

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!