3ü
Denizli
27 Şubat, 2024, Salı
 • DOLAR
  30.36
 • EURO
  32.97
 • ALTIN
  1985.0
 • BIST
  8487.2
 • BTC
  43506.093$

Hac kayıtları bugün başlıyor

Hac kayıtları bugün başlıyor
Diyanet İşleri Başkanlığı, 2023 hac ibadeti için başvuruları almaya başladı. Hac ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşların bugünden itibaren başvuru işlemlerine başlayabilecekleri bildirildi. Başkanlık, bu yıl ilk defa hacca başvuru yapacak veya kayıtlarını güncelleyecek adaylara yönelik başvuruların e-Devlet üzerinden alınacağını duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2023 hac ibadeti için ön kayıt başvurularını almak üzere harekete geçiyor. Başkanlık tarafından yapılan duyuruya göre, e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek ön kayıt başvuruları 26 Ocak tarihine kadar devam edecek. Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, Covid-19 salgını nedeniyle 2020 ve 2021 haccının yapılamadığını hatırlatarak, 2022'de ise sadece 37 bin 770 hacı adayının kabul edildiğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2023 Hac İçin Ön Kayıt Başvurularını Almaya Başlıyor

Bircan, 2023 hac ibadeti için yoğun talep olduğunu ifade ederek, "Hac ve Umre Kurulumuzun aldığı karar gereği ilk defa hacca başvuracak vatandaşlarımıza bir imkan tanındı. Bu imkan sonucunda vatandaşlarımız, 5-26 Ocak'ta müracaatlarını e-Devlet üzerinden yapabilecekler" dedi. Bu kapsamda, Diyanet İşleri Başkanlığı önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek hac organizasyonu için başvuruları almaya hazırlanıyor.

"Vatandaşlarımız, ekonomik durumlarına göre tercihte bulunabilecekler"

Daha önce kaydı olmayanların başvurularını yaptıktan sonra anlaşmalı bankalardan ön kayıt ücreti ödemeleri gerektiğine dikkati çeken Bircan, şu bilgileri verdi:

"Ücreti yatırdıktan sonra konaklama tercihlerinde bulunacaklar. Alt ve üst kategoriler var. Vatandaşlarımız, ekonomik durumlarına göre tercihte bulunabilecekler. Yanında kiminle gidiyorlarsa onu da yazacaklar ve 2023 için belirlenecek tarihte önceden bekleyen kardeşlerimizle kuraya girecekler. Kurada isimleri çıktığı takdirde hac ibadetini yapmaya gidebilecekler."

2020'de kuradan ismi çıkan ve kesin kayıt elde edenlerin haklarının baki olduğuna işaret eden Bircan, "Onlar malum 65 yaş sınırı ve aşılarının eksik olmasından dolayı gidememişlerdi. Kurulumuzun aldığı karar gereği 2020'de kesin kayıt hakkı elde edip paralarını içeride bloke eden kardeşlerimiz, 2023'te 65 yaş üzerine izin verildiği takdirde hacca direkt gidecekler" dedi.

Hacı adaylarının başvuru sürelerini çok iyi takip etmeleri gerektiğinin altını çizen Bircan, vatandaşların haklarını daha iyi korumak amacıyla kayıtları e-Devlet üzerinden aldıklarını dile getirdi.

"Önceden bekleyenlerin kuradan çıkma ihtimali daha fazla"

Bircan, kuradan ismi çıkanların da kesin kayıt işlemlerini e-Devlet'ten yapacakları bilgisini paylaşarak, "Geçen yıllarda ön kaydını yaptırmış 2,5 milyona yakın bekleyen var. Bizim kura sistemimizde önceden bekleyenlerin kuradan çıkma ihtimali daha fazla. Onların katsayısı yüksek olduğu için kurada öncelikliler" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın 9 Ocak'ta Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde 2023 hac ön protokolünü imzalayacağını belirten Bircan, toplantıda Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığının Türkiye'ye ayıracağı hac kotasının belli olacağını söyledi.

Bircan, bu yıl hacca gideceklerin geçen yıla oranla çok daha fazla olacağını tahmin ettiklerini aktararak, vatandaşların rahat ve huzurlu şekilde hac ibadetlerini yapmaları için daha fazla gayret göstereceklerini kaydetti.

"Kurada ismi olmayanları yanına almak hak kaybına neden oluyor"

2020'de kesin kayıt hakkı elde edip 65 yaş sınırı ve salgın şartları nedeniyle hacca gidemeyenlerin haklarının saklı olduğunun altını çizen Bircan, "Şartlar el verirse onları 2023'te hacca götüreceğiz inşallah. Fakat, bu kardeşlerimiz ilk defa müracaat eden ve kurada ismi çıkmayan birini yanlarına almak istedikleri takdirde kazanılan hakları kaybedecekler ve tekrar kuraya girmek zorunda kalacaklar" uyarısında bulundu.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 5
  ÜZGÜN
 • 4
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!