kampüs yol

Hareketsiz Yaşam Bel Fıtığı Habercisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hareketsiz Yaşam Bel Fıtığı Habercisi
Abone ol
Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Muhammet İbrahimoğlu, gelişen teknoloji ile birlikte bel ve boyun fıtığı tedavilerinde ameliyatsız yöntemlere değindi.Bel ve boyun fıtığı hastalarının ameliyatsız tedavi yöntemi ileyalnızca 10 gün içerisinde sağlıklarına kavuşabildiğine değinen Dr.İbrahimoğlu, ayakta uyuşma, bacaklarda uyuşma-karıncalanma, güç kaybı gibi nedenlerin özellikle bel fıtığı habercisi olabileceğini açıkladı.
büyükşehir

Op. Dr. Muhammet İbrahimoğlu, sıklıkla görülen hastalıklardan biri olan bel fıtığı, tanı ve tedavisi hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.

“Bel Fıtığı Görülme Yaşı 20’lere Düştü”

Bel fıtığının eskiden 40 ve 50li yaşlarda görüldüğünü ifade eden Dr. İbrahimoğlu, son yıllarda artan telefon ve bilgisayar kullanımı ile oluşan hareketsiz yaşamın artmasıyla 20li yaşlarda da bel fıtığının görülmeye başlandığına dikkat çekti. Dr. İbrahimoğlu, Fazla kilolularda, obezite rahatsızlığında, sürekli bilgisayar başında uzun saatler oturan insanlarda bel fıtığı ile sıklıkla karşılaşıyoruz” dedi.

boyun fıtığı

“Her Bel Ağrısı Kişinin Bel Fıtığı Olduğu Anlamına Gelmiyor”

Bel fıtığına neden olan sebepleri sıralayan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. İbrahimoğlu, temel nedenin hareketsiz kalmak olduğunu söyledi.

Dr. İbrahimoğlu, "En büyük etken hareketsiz kalmak, tekrarlayıcı hareketler sergilemek, omurgayı zorlama, kas travması, sportif yaralanmalar, gereğinden fazla yük kaldırmak bel fıtığına yol açıyor. Bu saydığımız sebeplerin yanı sıra belli başlı travmalar da fıtığa neden olabiliyor. Örneğin kaza yapmak, bir yerden düşmek, atlamak ya da ani hareketler. Onun dışında diğer bazı hastalıklar var. Bunlar da bel fıtığına yatkınlık yaratabilir. İnsan omurgası dik yaratılmış. Bu dik yapıyı kaslar ayakta tutuyor. Boyundan başlayıp kuyruk sokumuna kadar çeşit çeşit kaslar var bazı genetik kas hastalıkları da bel fıtığına yatkınlık yaratabiliyor.

Ayrıca her bel ağrısı kişinin bel fıtığı olduğu anlamına gelmiyor. Bel fıtığı kiminde kendini bel ağrısı ile gösterirken kimin de ağrısız seyreder bazı hastalarda da ağrı ayaklara vurur.

“Bel Fıtığı İçin Ameliyatsız Tedavi Mümkün”

Tüm hastalıklarda olduğu gibi bel fıtığında da erken teşhisin önemini vurgulayan Dr. İbrahimoğlu,“ Erken teşhis konulduğu zaman ameliyat gerektirmeyen tedavi yöntemleribulunuyor. Bunlar; günümüzde çok yaygın olarak kullanılan radyofrekans tedavisi, mikro cerrahi gibi tek noktadan girilerek yapılan kapalı yöntem endoskopik bel fıtığı tedavisi. Bunların dışında introdiskalelektotermal yöntemiyle yarım saatte biz bu fıtığı yok edebiliyoruz. Hastayıuyutmadan tamamen uyanık şekilde radyofrekansile bel fıtığı tedavisi uyguluyoruz.

“Ameliyatsız Tedavide Hasta 10 Günde Sağlığına Kavuşur”

Ameliyat olan bir kişinin ortalama 3 ay yük kaldıramayıp rahat hareket edemeyeceğini dile getiren Dr. İbrahimoğlu, “Hasta bel fıtığı ameliyatı olduğunda en az 3 ay ağır yük kaldıramaz. Ameliyatsız yöntemlerde işgücü kaybı yaşanmıyor. İşlemin hemen ardından hasta yürüyerek buradan çıkabiliyor. Hasta 4.gün işine dönebiliyor biz yine de her ihtimale karşı ortalama 10 gün istirahat öneriyoruz. Bu sürenin ardından hasta sağlığına kavuşmuş olarak kontrolüne geliyor, gündelik yaşantısına devam ediyor” dedi.

Hasta hangi tedaviyi görmüş olursa olsun ameliyat sonrası her zaman spor yapmalı en az3hafta fizik tedavi almalıdır diyen Dr. İbrahimoğlu, “Ayağında uyuşma varsa, bacaklarında uyuşma karıncalanma varsa, güç kaybı, aksayarak yürüme, idrar kaçırma varsa -kimi zaman idrar kaçırma tek başına bel fıtığı nedeni olabilir- mutlaka bir beyin sinir cerrahisi uzmanına başvurulmalı” şeklinde konuştu.

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Muhammet İbrahimoğlu

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar