Denizli
25 Haziran, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

İkinci Tasarruf Paketi Geliyor! KİT’lerde Harcamalar Kısılacak

İkinci Tasarruf Paketi Geliyor! KİT’lerde Harcamalar Kısılacak
İkinci tasarruf paketi için düğmeye basılarak çalışmalar hızlandırıldı. Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) harcamalarına kısıtlama gelecek, vergide uygulanan istisnalar sınırlandırılacak, ihale kanunu değişecek. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı tasarruf tedbirlerinden sonra ikinci paket için de çalışma başlatıldı.

Ekonomik programın tasarruf ile ilgili bölümü genelge, yönetmelik ya da Cumhurbaşkanı kararı ile hayata geçiriliyor. Ancak bazı düzenlemeler için yasa değişikliği gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, yasal düzenleme gerektiren konularda çalışmalara başladı. Önümüzdeki günlerde ilgili bakanlıklar ve AK Parti grubu yeni bir torba yasa teklifi hazırlayacak. Çalışma yapılacak konular dört ana başlık altında toplanıyor:

Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele: Kayıt dışı ekonomiyi azaltmak amacıyla yeni düzenlemeler getirilecek.

Kamu İhale Kanunu: İhale kanununda yapılacak değişiklikler ile kamu harcamalarında şeffaflık, denetim ve tasarrufun artırılması hedefleniyor.

KİT Yönetimlerinin Yapısının Değiştirilmesi: KİT’lerde yönetim kurulu başkanı ile genel müdürün aynı kişi olması uygulamasına son verilecek.

Vergi Yasalarındaki İstisnaların Sınırlandırılması: Vergi mevzuatında çok sayıda muafiyet ve istisna bulunuyor. Bu istisnaların büyük bir bölümünün ekonomiye katkısı olmadığı düşünülerek gözden geçirilecek ve gereksiz olanlar kaldırılacak.

Aynı Kişi Olmayacak

Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) yönetimlerinde yapılacak değişiklikle, yönetim kurulu başkanı ile genel müdürün aynı kişi olması uygulamasına son verilecek. Böylece hem harcamalara kısıtlama gelecek hem de hesap verilebilirlik artacak.

İstisnalar Sınırlandırılacak

Vergi mevzuatındaki istisnalar gözden geçiriliyor. Yapılan çalışma ile sayıları artan birçok alandaki vergi istisnaları kaldırılacak. AK Parti kurmayları, “Vergi mevzuatında çok sayıda muafiyet ve istisna var. Bunların büyük bölümünün ekonomiye katkısı olmadığı düşünülüyor. Maliye bürokrasisi şu anda bir tarama yapıyor. Hangileri kaldırılacak, hangileri devam edecek hepsine bakılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kamu İhale Kanunu Değişecek

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Kamu İhale Yasası'nda yapısal bazı düzenlemeler gündeme gelecek. Değişiklik ile kamu harcamalarında şeffaflık, denetim ve tasarrufun artırılması hedefleniyor. Bu alandaki düzenlemelerin ayrı bir teklif olarak verilmesi de gündeme alındı.

Yasalaştırma Hedefi

Ekonomik düzenlemeleri içeren torba yasa teklifi hazırlanıp, TBMM Başkanlığı’na sunulacak. Meclis tatile girmeden teklifin yasalaştırılması hedefleniyor.

Kaynak: Sabah

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: Sabah


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!