kampüs yol

Kış Geliyor Denizli’de Hazırlıklar Başladı Bu Uyarıları Dikkate Alın! 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kış Geliyor Denizli’de Hazırlıklar Başladı Bu Uyarıları Dikkate Alın! 
Abone ol
Denizli’de Kış Mevsimi süresince trafik güvenliğinin sağlanması, kazaların önlenmesi, vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde seyahat edebilmeleri, can ve mal güvenliğinin korunması ve trafik akışının kesintisiz olarak sürdürülebilmesi amacı ile düzenlenen ‘Kış Dönemi İl Trafik Güvenliği Toplantısı’ Denizli Valisi Hasan Karahan başkanlığında yapıldı.
büyükşehir


Valilik Makam Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya; Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü görevlileri, Karayolları 27. Şube Şefi Sait Arıduman, ile diğer ilgili daire müdürleri katıldı.

 

Toplantıda; İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı trafik ekip amirlerince genel ve teknik bilgiler verildi.

Denizli  Kış Mevsimi süresince trafik güvenliğinin sağlanması, kazaların önlenmesi, vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde seyahat edebilmeleri, can ve mal güvenliğinin korunması ve trafik akışının kesintisiz olarak sürdürülebilmesi amacı ile kış mevsimi süresince aşağıda belirtilen trafik tedbirleri alınacaktır.

 

İl Emniyet Müdürlüğünce;

 

Emniyet Müdürlüğümüz haber merkezi aracılığıyla kötü hava şartları nedeniyle karayolunun kapanması veya trafik akımının alternatif güzergahlara yönlendirilmesi durumunda konu ile ilgili olarak ivedi bir şekilde il ve ilçelere bilgi vererek trafik akımının alternatif güzergahlara yönlendirilmesini sağlayacaktır.

Vatandaşlarımızın (112)’yi araması halinde yol durumu hakkında gerekli bilgi verilecektir.

Trafik ekipleri ise  sorunlu bölgelerde 24 saat esasına göre ilave ekipler çıkararak gerekli tedbirleri alacaktır.

Birden fazla ilin sorumluluğunda olan karayolu güzergâh ve geçitlerinde; yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ ve heyelan gibi durumlarda, iller arasında koordinasyon kurularak taşıtlar uygun yerlerde bekletilecek, bu süre içerisinde otobüslerin terminallerden çıkış yapmalarına izin verilmeyecektir.

Karayollarında olumsuzlukların yaşandığı yol kesimlerine gelmeden önce, taşıt sürücüleri durdurularak, megafonla veya led ekranlı panel cihazı bulunan ekip otolarıyla;

Görüş mesafesinin azaldığı,

Takip mesafesini artırmaları,

Şerit izleme kurallarına uymaları,

Sis farlarını kullanmaları,

Yavaş ve dikkatli seyretmeleri,

Gündüzleri de yakını gösteren ışıklarını yakmaları hususlarında uyarılacaktır.

Trafik kazalarına neden olan:

Ağır taşıtlarda yüklerinin kayması ,

Yolda sürgün olması,

Yol Yüzeyinde oluşan açık ve gizli buzlanma olan bölgeler,

Hava sıcaklığının ani düşmesi sonucunda rüzgarların etkisiyle oluşabilecek, "erken ve gizli buzlanma" riskinin yüksek olduğu kesimler, önceden tespit edilip Karayolları görevlileri ile birlikte tedbir alınacakSürücüler buzlanma, yoğun yağış, tipi gibi görüş mesafesinin azaldığı ve kaza riskinin yoğunlaştığı kesimlerden önce hava, yol ve çevresi hakkında bilgilendirilecek, zincir taktırılarak, gerekiyorsa taşıtlar trafik ekibi öncülüğünde ve kontrolünde konvoy haline getirilecektir.

Sürücüler buzlanma, yoğun yağış, tipi gibi görüş mesafesinin azaldığı ve kaza riskinin yoğunlaştığı kesimlere gelmeden önce hava, yol ve çevresi hakkında bilgilendirilecek, zincir taktırılarak, gerekiyorsa taşıtların trafik ekibi öncülüğünde seyretmelerine izin verilecektir.

Okul servis araçları gibi özellikli taşıma araçları Yönetmelik hükümlerine uygunluğu yönünden daha dikkatli kontrol edilerek denetlenecektir

Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda, her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu uygulanacaktır.

İl sınırları içerisinde, ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak KIŞ LASTİĞİ uygulaması yapılıp, yapılmayacağı Valiliklerce belirlenip, alınan tedbirler konusunda kamuoyu bilgilendirilecektir.

Kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunan araçların bu zorunluluğa uymadıklarının tespiti halinde idari para cezasının yanında araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmeleri için belge düzenlenerek izin verilecektir.

Karayolu üzerindeki dinlenme tesisleri ile koordinasyon kurularak sürücülerin; hava, yol ve trafik şartları konusunda bilgilendirilmesi sağlanacaktır.

Kötü hava koşullarının olduğu günlerde mevcut ekiplerine ilave olarak yeni ekipler göreve sevk edilecektir.

Özellikle şehirlerarası yolcu taşıma araçlarında  kullanılan standart dışı yakıt (10 numara yağ vb.) kullanımını önlemek amacıyla, müşterek birimlerle denetimler yapılacaktır.

Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğüne bağlı sertifikalı yetkili bir ekip tarafından EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu9 İle Koordineli olarak belli aralıklarla sürekli 10 Numara yağ ve akaryakıt kontrolleri yapılmaktadır.

Denetim amacıyla durdurulan; kamyon, tanker, römork ve yarı römorklar için arka koruma çerçevesi, lastik, yansıtıcı malzeme, takograf, ışık donanımı vb. gibi teknik kontrolleri yapılacaktır.

Özellikle şehirlerarası yolcu taşımada kullanılan taşıtlarda, standart dışı yakıt (10 numara yağ vb.) kullanımını önlemek amacıyla, depolama, dolum ve satışlarının yapıldığı yerlere yönelik, ilgili birimlerle müşterek denetimler yapılacaktır.

Kurtarıcı ve çekici türü araçların güzergâhta uygun yerlerde hazır bulundurulması sağlanacak zincir takılması gibi özel beceri ve alet gerektiren servis hizmetlerini veren kişi ve kurumların telefon ve adresleri güncellenerek, vatandaşa yardımcı olunacaktır.

Çekme ve kurtarma hizmeti verenlerin sürücülerden fahiş fiyat taleplerini önleyecek tedbirler alınacaktır.

Özellikle şehirlerarası yolcu taşıma araçlarında kullanılan standart dışı yakıt (10 numara yağ vb.) kullanımını önlemek amacıyla, müşterek birimlerle denetimler yapılacaktır.

 

İl Jandarma Komutanlığınca;

İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler sorumluluk alanlarında kapanan yollarda ulaşımı sağlamak amacıyla ilgili birimlerle gerekli tedbirleri alınacak,

Sorunlu yol kesimlerine gelmeden önce araçlara zincir takılmasını sağlayacak,

Gizli buzlanma ve kritik yol kesimlerinde sürücülerin sesli ve ışıklı işaretlerle uyarılması için gereken tedbirlerin alınması sağlayacak,

İlçe Kaymakamlıkları ve Belediyelerle irtibat halinde bulunup, yoğun kar yağışı nedeniyle yolun trafiğe kapanması ihtimaline karşı vatandaşları önceden uyarıp, acil durumlarda (hastalık, trafik kazası, doğal afet vb) alternatif yol güzergahları ve ulaşım imkanları planlamasını yapıp, sorumluluk alanında bulunan ve yoğun kar yağışı alan bölgelerdeki köylerde taşımalı eğitimde kullanılan araçların denetim ve kontrolünü ile öğrencilerin güvenli bir şekilde seyahatleri için gereken tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır.

 

Büyükşehir belediye başkanlığınca;

Yerleşim yeri dışındaki karayollarında mahsur kalan sürücü ve yolcuların mağduriyet yaşamamaları amacıyla, yerel yönetimlerce imkânlar dâhilinde her türlü yardımın ulaştırılması, gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşlarımıza ait tesislerden istifade etmeleri sağlanacaktır.

Belediyelerin kar yağışı ve kürüme sırasında, cadde ve sokakların kaldırım kenarlarına sürülen karların kısa zamanda alınması sağlanacak,

Gündüz hava sıcaklığının artması nedeniyle eriyen karların yol yüzeyinde kalması ve akşam saatlerinde buzlanmaya dönüşerek, karayolu güvenliğini olumsuz etkilemesi önlenecektir.

Özellikle kış ve kötü hava/yol koşullarında trafik akım yoğunluğu ve tıkanmaların önüne geçebilmek ve toplu taşımayı özendirmek amacıyla, mahalli medya organları ile işbirliği sağlanarak halkın toplu taşıma vasıtalarından yararlanmaları tavsiye edilecektir.

Toplu taşım araçlarına talep artacağından Otobüs, Sefer ve saatlerinde ayarlama yapacak,

Hedef cadde ve sokaklarda "Tuz Varili" uygulaması yapılacak,  bu konu ile ilgili muhtarlarımız ve çevre esnafı bilgilendirilerek tuz uygulaması tedbirinin sürdürülebilir olması sağlanacaktır.

Tuzlama ve küreme işlemleri trafiğin yoğun olduğu saatler dışında yapılarak, karayolunun ulaşıma hazır hale getirilmesi sağlanacaktır.

 

Karayolları 27. Şube Şefliğince;

İlimizde kış mevsimi süresinde karayollarında önceki yıllarda kar yağışı veya buzlanma gibi trafik akışını olumsuz etkileyen yol kesimlerine göre (10) ayrı bölgede  (15) Tuz serpici bıçaklı kamyon, (10) Greyder ve (7) Kepçe ile ekiplerini hazır vaziyette bekletecektir

Buzlanma nedeniyle meydana gelen yol kesimlerinde gerekli tuzlama yapmak üzere stoklarını yeterli düzeyde tutacaktır.

Arıza, trafik kazası, hava muhalefeti gibi nedenlerle trafik akışının sağlanamadığı durumlarda yolun tamamen trafiğe kapanmaması için gerekli tedbirler ivedilikle alınacak, acil müdahale araçlarının ulaşımı için emniyet şeritleri ile banketlerin açık tutulması sağlanacaktır.

Karayolları ekiplerinin trafik zabıtası ile işbirliği içerisinde çalışması amacıyla gerekli tedbirler alınacak, trafik kazalarına ve karayolundaki olumsuzluklara birlikte müdahale edilebilmesi için uygun yerlerde bulunmaları sağlanacaktır.

Banketlerde biriken karların gündüz hava sıcaklığının artması nedeniyle erimesi nedeniyle yol yüzeyinde kalması ve akşam saatlerinde buzlanmaya dönüşerek, karayolu güvenliğini olumsuz etkilememesi için gereken tedbirler alınacaktır.

 

İl Afet Ve Acil Yardım Müdürlüğünce; (AFAD)

İlimizde kış ayları süresinde karayollarında meydana gelebilecek muhtemel sis, çığ düşmesi veya arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere görevli ekiplerini 24 saat esasına göre teyakkuz halinde bulundurulacaktır.

 

Meteoroloji Müdürlüğünce;

Günlük Hava Tahmin Raporlarını vakit kaybetmeksizin ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmesini sağlayacaktır. 

 

İl Sağlık Müdürlüğünce;

 

İlimizde kış ayları süresince karayollarında meydana gelebilecek trafik kazaları ve yaşanabilecek çığ düşmesi, yolda mahsur kalma olaylarında ilk ve acil yardım hizmetlerinin sağlanması amacıyla hastanelerde, sağlık ocaklarında ve 112 Acil Servis hizmetlerinde gerekli tüm tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır.

Ayrıca 112 Acil Servis hizmetlerinde kullanılmakta olan araçların kış şartları göz önünde bulundurularak (zincir, kış lastiği, çekme halatı, takoz vb) araçlar kış şartlarına göre hazır edilecektir.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce;

İlimizde olumsuz hava koşulları nedeniyle okul çevrelerindeki yolların ve yaya kaldırımlarının temizletilmesi için gereken tedbirleri aldıracaklardır. Ayrıca,

Olumsuz hava koşulları nedeniyle yolların kapanması durumunda ise taşımalı sistemdeki öğrencilerin mağdur olmamaları için Kaymakamlıklarımız ve Belediye Başkanlıklarımız ile birlikte gereken tüm tedbirler ivedilikle alınacaktır

 

Orman Bölge Müdürlüğünce;

İlimizde yaşanabilecek olumsuz hava koşullarında orman yollarının açık tutulması için sorumluluk alanlarında bulunan yolların kontrolünü yapıp, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Karayolları 27. Şube Şefliği ve İlçe Belediyelerimiz ile gerekli koordinasyon kurulmak suretiyle tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır

 

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığınca;      

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı İlimizde kış ayları süresinde karayollarında meydana gelebilecek trafik kazaları, araçların yolda kalması nedeniyle kapanan yolların trafiğe açılması ve kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla araçların çekim işlemlerini gerçekleştirmek için tatil günleri dahil 24 saat esasına göre çekici bulundurup, ilgili kurumların veya trafik yol kullanıcılarının taleplerini yerine getirecektir.

Şehir İçi ve Şehirler arasında yük ve yolcu taşımacılığı yapan üyelerine 1 ARALIK-1 NİSAN tarihleri arasında kullanımı zorunlu olan KIŞ LASTİĞİ uygulaması ile ilgili gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Servisçiler Odası Başkanlığınca;

Öğrenci ve Fabrika servis araçlarının kış şartlarına uygunluğu ile ilgili gerekli kontrollerini yapacaklar, ayrıca üyelerine kış mevsiminde güvenli araç kullanımı ile ilgili eğitimlerin verilmesini sağlayacaktır.

 

KIŞ LASTİĞİ KULLANIM ŞARTLARI

Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması ZORUNLUDUR.

Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçer.

Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.

Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den az olamaz.

Şehirlerarası yollarda YÜK VE YOLCU NAKLİ YAPAN ARAÇLARIN TAMAMI 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında KIŞ LASTİĞİ takacaktır.

İl sınırları içerisinde hava sıcaklığının +7 °C nin altına düştüğü durumlarda, yük ve yolcu nakli yapan araçlar KIŞ LASTİĞİ takacaktır.

Kamyonet olarak tescil edilmiş ancak özel olarak kullanılan “Doblo” türü araçlarda Kış Lastiği ZORUNLU DEĞİLDİR.

Hava sıcaklığın +7 °C nin altına düştüğü durumlarda vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından diğer araçlar için zorunlu olmamakla beraber Kış Lastiği Kullanımı Tavsiye Edilir.

           

 

Olumsuz hava koşulları nedeniyle kapanan yolların trafiğe açılması için sorumlu tüm kurum ve kuruluşlar kendileri yönünden alınması gereken tedbirleri ivedilikle alıp, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması için çalışma yapan ekiplerin talepleri öncelikli olarak değerlendirilecektir. Trafik yol kullanıcılarının herhangi bir kazaya karışması veya yol güzergahında mahsur kalması durumunda, 112 Acil Servis, AFAD ekipleri, İtfaiye Müdürlükleri, Şoförler ve Otomobilciler Odası ve özel şahıslara ait kurtarma araçları yardıma çağrılmak suretiyle kazaya karışan veya yolda mahsur kalan vatandaşlarımızın en yakın dinlenme tesislerine veya yerleşim birimlerine sevk işlemlerini yerine getirilecektir.

Kar yağışının yoğun olması ve güzergahta toplu taşıma araçlarının (öğrenci servisi, fabrika servisleri, ilçeler veya diğer illere yolcu taşıyan araçlar)  mahsur kalması durumunda en yakın İlçe Kaymakamlıkları ve Belediyelerce her türlü yardım (iaşe, bakım, onarım, sağlık hizmeti) yapılacaktır.

112 Acil Çağrı Merkezinde görevli personel kar şehirler arası Karayollarının kapanması durumunda komşu il ve ilçelere gerekli bilgilendirmeyi yapıp, karayolu elverişli hale gelinceye kadar araçların uygun yerlerde bekletilmesini sağlanacak ve trafik alternatif güzergahlara yönlendirilecektir.

Diğer kurum ve kuruluşlarımız ise kendilerinden talep olması durumunda görevlilerimize yardımcı olacaklardır.

 

‘Kış Mevsiminde Alınacak Olan Trafik Tedbirleri’ toplantısı İlimiz genelinde şehir merkezinde ve devlet karayollarında alınacak tedbirler ile ilgili Trafik Denetleme Şube Müdürü Mithat TÜZÜNER’in, katılımcılara yapmış oldukları sunumlarla toplantı sona erdi.

 

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çanakkale Ruhunu Yaşamaya 450 Km Engel OlmadıÖnceki Haber

Çanakkale Ruhunu Yaşamaya 450 Km Engel O...

Denizli’de 11 Bin 521 Gıda Tesisinde 17 Bin 160 Denetim YapıldıSonraki Haber

Denizli’de 11 Bin 521 Gıda Tesisinde 17...

Yorum Yazın

Denizli için kritik uyarı Yarına Dikkat!
Denizli'de belediye işçileri belediyenin malzemelerini çaldı
Denizli'de bayramlaşma sonrası korona şoku çok sayıda kişiye bulaştı merhaba
Denizli’de Çocuk Tacizcisi Polis Tarafından Yakalandı
Milas Orman Yangınına Denizli’den Takviye
Saldırganın, Polisin Ayağını Kırdığı Anların Görüntüleri Ortaya Çıktı
Bu yıl 847. Kez yapılacak olan festival için hazırlıklar tamam
Denizli’de Koronayı Atlatan Çift Yaşadıklarını Böyle Anlattı
Reflektör Bulunmaması Kaza Yaptırdı
Kazada Anne öldü, eşi ve 2 çocuğu yaralandı
Ücretsiz tercih danışmanlığı yoğun ilgi görüyor
Kardeşler 6 Yıl Sonra Denizli’de İkinci Kez Defnedildi
Meteoroloji'den denizli için yağış uyarısı!
Polislere Saldırdı Bacağından Vuruldu
90 Yaşındaki Adam Hala Bulunamadı
Direksiyon Başında Kalp Krizi Geçirdi Kazada Öldü
Pamukkale Belediyesi Araç Filosunu Daha Da Genişletti
Denizli’de Orman Yangını Büyümeden Söndürüldü
Denizli'de polis ile suç makinesi arbedesinde polisin ayağı kırıldı 
İkinci elde fiyat oyununa dikkat!

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar