kampüs yol

Konferans: Cumhuriyet ve Türkiye Öyküsü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Konferans: Cumhuriyet ve Türkiye Öyküsü
Abone ol
Pamukkale Üniversitesinde, Cumhuriyet’in kabul edilişinin 96. Yıldönümü münasebetiyle, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Uygulama Merkezi işbirliği ile“Cumhuriyet ve Türkiye Öyküsü” başlıklı bir konferans gerçekleştirildi.
büyükşehir

Fen-Edebiyat Fakültesinin Prof. Dr. İsmail Çetişli Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul İşler,Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Uygulama MerkeziMüdürü Prof. Dr. Ercan Haytoğlu ile akademik personel ve öğrenciler katıldı.Konferans öncesi katılımcıları selamlayan Dekan Prof. Dr. İşler; Türklerin çok köklü bir tarihi olduğunu hatırlatarakbu gün cumhuriyetin kazanımları üzerinde yoğunlaşıp, bundan sonrasının daha iyi olması için yapılacakların planlanması gerektiğine altını çizdi. Prof. Dr. İşler, konferansın gerçekleşmesinde emeği geçen Tarih Bölümü ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Uygulama Merkezi yetkililerine ayrı ayrı teşekkür etti.

Konferansa konuşmacı olarak katılan, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi ve Siyasi Tarih alanlarında uzmanlığı bulunan, Ege Üniversitesi,  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Berber;dinleyenlereyüzüncü yılına yaklaşırken Cumhuriyetin içinde bulunduğu durum hakkındaki tespitlerini aktardı.  Günümüze kadar geçen süreçte Cumhuriyet ve Cumhuriyet’i savunan düşünürler var mı, varsa neredeler, biraz bunu biraz da Cumhuriyet’in içini dolduracak açıklamalar yapalım diyerek konuşmaya başlayan Prof. Dr. Berber:“Gündelik yaşamı algılarken karşıtlıklar üzerinden dünyayı okumaya çalışırız. Bu bizim işimizi kolaylaştırır ama aynı zamanda düşünce dünyamızın sınırlarını da kısıtlar. Böyle bir tespit yaparak başladım çünkü son zamanlarda Cumhuriyetin de böyle bir karşıtlık üzerinden okunmaya çalışıldığını görüyoruz. Cumhuriyetin karşısında bir alternatif olarak Demokrasi konuluyor. Bu karşıtlık esasında sunidir. Bu iki kavramın farklılıkları olmakla birlikte, eklemlendikleri nokta çok daha fazladır. Gerçek bir Cumhuriyet ancak demokrasi ile gerçek bir demokrasi de ancak Cumhuriyet ile anlamlıdır” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet kavramının toplum tarafından nasıl ve ne ölçüde anlaşıldığını tespit etmek için düşünce akımlarından başlayarak gündelik hayata ve entelektüel alandaki varlıklarına dair tespitlerde bulunan Prof. Dr. Engin Berber, şu bilgileri kaydetti: “Türkiye’nin maruz kaldığı veya tartıştığı düşünce akımlarını tek tek ele aldığımızda ya pratik yaşamda var ya da entelektüel yaşamda var ikisi birden yok. Buradan Cumhuriyete gelecek olursak; 1923’te ilan edilen Cumhuriyet için diyebiliriz ki ismine sahip olmak içeriğine sahip olmak anlamına gelmiyor.  1923’te adına sahip olduğumuz, 1926’da içeriğini çağdaş hukukla doldurduğumuz Cumhuriyet’imiz: gündelik yaşamda var, kamu kurumlarının duvarlarında yer alan Atatürk Resmiyle,29 Ekim haftası anma etkinlikleri ile televizyon programlarında, peki entelektüel alanda? Orada yok. Cumhuriyet düşüncesini ilan edildiği günden beri savunan, zenginleştiren, geliştiren insan sayısı ülkemizde maalesef yok denecek kadar az. Yani entelektüel alanda Cumhuriyet düşüncesinin durumu hiç parlak değil”.

Cumhuriyet demokrasinin sigortasıdır. Keyfiliği otoriteyi engeller. Gücünü güçler ayrılığı ilkesinden alır diyen Prof. Dr. Berber Cumhuriyet’in kazanımlarını şöyle sıraladı:“Cumhuriyet yönetiminde yurttaşlık soydaşlıktan daha üstündür. Böylece herkese eşit ve herkesi içeren bir yönetim anlayışı hâkim olur. Kimseyi dışlamaz. Herkesi yasal çerçevede sistemin bir parçası haline getirir. Yurttaşının da erdemli, vatan sevgisini içselleştirmiş, özgürlüğüne düşkün bireylerden oluşmasını ister.Cumhuriyet sadece bizim toplum içindeki özgürlüğümüzü tek başımıza garanti etmez. Başkalarının bizim üzerimizde, kendi düşüncesini giydirmesine de izin vermez. İdeal Cumhuriyete baktığımızda; cemaatlerle, vakıflarla, sivil toplum kuruluşları ile hiçbir sorunun olmadığını görürüz. İslam ile de bir sorunu yoktur. Ama İslam’ın; siyasetin veyabir cemaatin politik duruşuna, siyasetinin odağına yerleştirmekle ilgili ciddi endişe taşır. Kendi doğrusunu bize doğru olarak dayatmaya çalışan bir sistem olan küreselleşmenin de panzehri Cumhuriyettir. Cumhuriyet bilim gibidir, değiştirilebilir ve gelişebilir. İnsan hakları ve doğayı önemser”. 

Prof. Dr. Berber konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Hepimizin yurttaşı olduğu bu çağdaş Cumhuriyeti, önce silahlı mücadele ile nerdeyse bütün emperyalist dünyaya karşı, ardındanda bir aydınlanma mücadelesi ile bize armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün silah arkadaşlarına ve Cumhuriyet’in bugüne gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”.

Konferansın sonunda konuşmacı Prof. Dr. Engin Berber’e, Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Ünal ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ercan Haytoğlu,plaket ve hediye takdimindebulundu. Konferans akademisyenlerin toplu fotoğraf çekimi ile noktalandı.

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Denizli Burdur Isparta tren seferi başladıÖnceki Haber

Denizli Burdur Isparta tren seferi başla...

GESİFED’den Cumhuriyete Yakışır BaloSonraki Haber

GESİFED’den Cumhuriyete Yakışır Balo

Yorum Yazın

Üniversitede Bu Bölümleri Seçenler Kazanıyor Denizli'de 7 Bölüm Var
Kampüs Yolu Öğrencileri Düşünüyor Kurs Baştan Aşağı Dezenfekte Edildi
Arı Zehrinin Gram Fiyatı Dudak Uçuklatıyor
Işıklı Göleti Can Çekişiyor
Bakan Karaismailoğlu Denizli’de
Denizli'de Kovid-19 Denetimi Gün Boyu Devam Etti
Denizli elektrik kesintisi (7 Ağustos 2020)
Denizli Mhp'de  4 İsmin İhraç Talebi Geri Döndü
Denizlispor'a Prosinecki müjdesi
Denizlispor Patrick Twumasi’yi bitiriyor
Denizli’de deprem geçen yılın arefesinde Çardak yine sallandı  
Denizli’de Vali’nin adını kullanarak dolandırıcılık
Traktörün Altında Kalarak Can Verdi
3 Gün Sonra Evinde Ölü Bulundu
Denizli'de koronaya karşı yeni önlemler
Denizli'de koronavirüs yoğunluk haritası güncellendi
MATEMA Kampüsü, ‘Butik Okul’ Özelliği İle Denizli’de Bir İlki Gerçekleştiriyor
Denizli’de Ekili Alanda Yangın Çıktı
İşçi, Kostik Patlaması Sonucu Ağır Yaralanmıştı Acı Haber Geldi
Motosikletle Geldiler Pompalı Tüfekle Saldırdılar

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar