Denizli
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Laodikya'da Sağlık Turizminin Tarihçesi Ortaya Çıkarıldı

Laodikya'da Sağlık Turizminin Tarihçesi Ortaya Çıkarıldı
Denizli'deki Laodikya Antik Kenti'nde yapılan son kazılar, bölgenin sağlık turizmi geçmişine ışık tutuyor. Arkeologlar, sağlık tanrıçası Hygieia'nın heykel başını gün yüzüne çıkararak, kentin binlerce yıl öncesine dayanan tıbbi önemini bir kez daha kanıtladı.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Laodikya Antik Kenti’nde yapılan kazılar, sağlık tanrıçası Hygieia'nın heykel başının gün yüzüne çıkarılmasıyla devam ediyor. Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji ve Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, bu bulgunun antik kentin sağlık turizmi açısından önemini vurguladı. Hygieia'nın heykel başının bulunması, bölgenin sağlık turizmi geçmişinin somut bir kanıtı olarak değerlendiriliyor.

Denizli'nin sağlık turizmindeki önemi asırlar öncesine dayanıyor

Tarih Boyunca Sağlık Merkezi

Laodikya’nın tarih boyunca sağlık merkezi olarak önemli bir rol oynadığını belirten Prof. Dr. Şimşek, “Milattan önce 9. yüzyılda Laodikya’ya gelen Strabon, burada önemli bir tıp fakültesinden bahsetmiştir. Bu da gösteriyor ki bölge, sağlık bakımından çok önemli bir coğrafyadır. Hygieia’nın heykel başının bulunması, antik kentin sağlık alanındaki önemini bir kez daha teyit ediyor” dedi.

Denizli'nin sağlık turizmindeki önemi asırlar öncesine dayanıyor

Binlerce Yıl Öncesinden Gelen Sağlık Turizmi

Prof. Dr. Şimşek, antik dönemde bölgede sağlık hizmetlerinin yaygın olduğunu belirterek, “Karahayıt ve Pamukkale hattındaki termal suların binlerce yıl öncesinden itibaren sağlıkla ilgili kullanıldığını biliyoruz. Bu bulgular, Laodikya’nın o dönemde de sağlık turizmi açısından önemli bir merkez olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Denizli'nin sağlık turizmindeki önemi asırlar öncesine dayanıyor

Laodikya’nın Tarihi ve Sağlık Hizmetleri

Laodikya Antik Kenti’nin tarihçesi ve sağlık hizmetleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Şimşek, “Milattan sonra 4. yüzyılda bölgenin Hristiyanlaşmasına bağlı olarak burada göz merhemi üretildiği ve antik dünyada çok önemli görüldüğünü biliyoruz. Bu da bölgenin sağlık alanındaki önemini vurguluyor” dedi.

Denizli'nin sağlık turizmindeki önemi asırlar öncesine dayanıyor

Sağlık Tanrıçası Hygieia'nın Önemi

Hygieia’nın heykel başının bulunmasının bölgenin sağlık turizmi açısından önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Prof. Dr. Şimşek, “Sağlık turizminin binlerce yıl öncesinde de burada çok önemli olduğunu bilmemizi sağlıyor. Arkeolojik yönden somut verilerle bunu teyit etmiş oluyoruz” dedi.

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yaymlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!