Denizli
25 Haziran, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı'dan Makine Sektörüne Destek Çağrısı

MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı'dan Makine Sektörüne Destek Çağrısı
Denizli'de Makine Sanayicileri ve İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, makine sektörünün enflasyon ve artan üretim maliyetleri karşısında ithal ürünlerle rekabet etmekte zorluk yaşadığını belirterek, üreticilerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı, makine sektörünün sürdürülebilir büyümesi için acil ekonomi politikalarının devreye sokulmasının önemine dikkat çekti. Sarı, "Son dönemde yaşanan yüksek enflasyon ve üretim maliyetlerindeki artışlar, sektörümüzü olumsuz yönde etkilemektedir. Yüksek enflasyon oranları ve artan üretim maliyetleri, sektörümüzün rekabet gücünü azaltmakta ve firmalarımızı zor durumda bırakmaktadır. Hammaddelerin ve enerji maliyetlerinin yükselmesi, maliyetleri artırmakta ve bu durum küresel pazarda faaliyet gösteren firmalarımız için ciddi bir dezavantaj yaratmaktadır" dedi.

Küçük İşletmeler Kapanıyor

Mehmet Sarı, sektörün yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: "Ülkemizde üretilen makinelerin birçoğu ithal edilmektedir. İthal ürünlerle ilgili imalatçı firmalarımız çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu sorunlar, bürokratlara iletilmiş ve bazı konularda çözümler üretilmiş olsa da, özellikle ithalatla ilgili ilave gümrük vergileri arttırılsa da (IGV'ler) yeterli sonuç alınamamıştır. Yüksek üretim maliyetleri dolayısıyla yerli yatırımcılar Uzak Doğu makinalarına yönelmektedir. Eğer Uzak Doğu üzerinden gelen ithal makinelere dur denilmezse, ilerleyen süreçte yerli makine üreticilerimizin ekonomik anlamda oldukça zor günler geçireceğini öngörmekteyim. Şu an fabrikalarımızın bazıları kapılarına kilit vurmuş durumdadır, hatta küçük ölçekli üreticilerimiz satış yapamadığı için iş yerlerinin kepenklerini kapatmaktadır."

Finansmana Erişim Sorunu

Sarı, makine sektörünün yatırımcılarının finansmana erişim konusunda da ciddi sıkıntılar yaşadığını belirtti: "Yüksek katma değer üreten makine sektörümüzün yatırımcıları finansmana erişim konusunda da ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Yüksek kredi oranları, yatırımcıların yeni projelere başlamasını zorlaştırmakta ve sektörün büyümesini engellemektedir. Bu sorunun çözümü için devletimizin ekonomik politika uygulamaları geliştirmesi gerekmektedir. Özellikle düşük kredi oranları ve uzun vadeli kredi seçenekleri, yatırımcılar için hayati önem taşımaktadır."

Yerli Üreticilerin Desteklenmesi

Sarı, makine sektörünün yükselen teknolojisiyle her geçen gün ilerleme kaydettiğini, ancak bu ilerlemenin sürdürülebilir olması için yatırımcılara yeterli destek sağlanması gerektiğini vurguladı. "Makine sektörü, yükselen teknolojisiyle her geçen gün ilerleme kaydetmektedir. Ancak, bu ilerlemenin sürdürülebilir olması için yatırımcılara yeterli destek sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde, üretimle ilgili ciddi sıkıntılar yaşanabilir ve dünya genelinde rekabet edebilirlik azalabilir. Sektörümüzün global pazarda rekabet edebilir hale getirilmesi için yerli üreticiler desteklenmelidir."

Devletin Rolü ve Teşvik Politikaları

MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı, makine sektörünün sürdürülebilir büyümesi ve global pazarda rekabet gücünün artırılması için devletin destek ve teşvik politikaları geliştirmesinin büyük önem taşıdığını belirtti. "Yüksek enflasyon, üretim maliyetleri, ithal ürünlerle rekabet ve finansmana erişim zorlukları gibi sorunların çözümü, sektörümüzün geleceği için kritik öneme sahiptir" diye konuştu.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!