Meteoroloji açıkladı! Mayıs'ta yüzde 300 artış

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Meteoroloji açıkladı! Mayıs'ta yüzde 300 artış
Gürlesin Tekstil
Abone ol
Denizli’de Mayıs ayında yağışlar geçen yılın aynı ayına göre yağış miktarı yüzde 300 arttı. Mayıs ayı yağış normali yaklaşık 50 milimetre olan Denizli’de uzun dönemli bakıldığı yağış miktarı azalırken, geçen yıla göre artış yaşandı. Mayıs ayında yağışlı gün sayısı ise yer yer 15 günü buldu.  
Halıcı Gölcükler

Meteoroloji, 2022 Yılı Mayıs Ayı Alansal Yağış Raporunu yayımladı. Türkiye geneli mayıs ayı yağışları normalinin altında, geçen yıl yağışlarının üzerinde gerçekleşti. 1991-2020 dönemi mayıs ayı yağış normali 52.7 mm, 2022 yılı mayıs ayı yağışı 44.1 mm ve 2021 yılı mayıs ayı yağışı 21.6 milimetre olarak gerçekleşti. Yağışlarda normaline göre yüzde 16 azalma, geçen yıl mayıs ayı yağışlarına göre yüzde 100’den fazla artma gerçekleşti. Bölge geneli yağışlarda normaline göre en fazla artış yüzde 40 ile Güneydoğu Anadolu, en fazla azalma yüzde 61 ile Marmara Bölgesi'nde gerçekleşirken, Marmara Bölgesi son 24 yılın en düşük mayıs ayı yağışını aldı. Yağışlar; Akdeniz ve Ege bölgelerinin batı kesimlerinde, Marmara’nın güneyi ve Ankara çevrelerinde normallerine göre yüzde 60’ın üzerinde azalırken, azalma oranının Aydın, Muğla, İzmir, Manisa ve Balıkesir çevrelerinde yer yer yüzde 80’lerin üzerine çıktığı gözlenmiştir. Normallerine göre uzun zamandır yağış azlığı gösteren Şanlıurfa çevrelerinde ise mayıs ayında yüzde 100’den fazla artış gerçekleşti. 

denizli yağışlar

EN FAZLA YAĞIŞ RİZE’DE
İl geneli yağışlarda en fazla yağış 97.0 mm ile Rize’de, en az yağış 9.3 mm ile Balıkesir’de kaydedildi. Yağışlı gün sayıları mayıs ayında Türkiye genelinde ortalama 9.6 gün olarak gerçekleşti. (1991-2020 normali 10.2 gün). Doğu Anadolu’nun doğusu, Giresun, Rize, Erzurum çevrelerinde 15 günün üzerinde yağışlı gün görülürken, Marmara Bölgesi’nin güneyi, Ege Bölgesi kıyı kesimi, Antalya, Edirne, Çanakkale çevrelerinde 5 günün altında gerçekleşti. 

DENİZLİ’DE YÜZDE 100’Ü AŞAN ARTIŞ
Meteoroloji verilerine göre Denizli’de Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yağış miktarı yüzde 100 artışı geçti. Kimi noktalarda bu artış yüzde 200, bazı noktalarda ise yüzde 300’ü aştı. 

YAĞIŞI GÜN SAYISI 10 GÜN
Yine meteoroloji verilerine göre Denizli’de Mayıs ayında yağışlı gün sayısı bazı bölgelerde 10 olurken, bazı bölgelerde ise 15 güne ulaştı. Denizli’nin Haziran ayı yağış oranının geçen yıllara göre daha yüksek olması bekleniyor.

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar